Tatum

Jiří Kobelka a Samuel Šramko byly dlouhá léta kolegové. Po čase se rozhodli vytvořit společný blockchainový projekt, ke kterému si pro ulehčení vývoje psali vlastní vývojářský nástroj. Původní záměr nevyšel, ale samotný nástroj byl natolik inovativní a zajímavý pro ostatní vývojáře, že se rozhodli ho dál rozvíjet. Tím vznikl vývojářský framework Tatum umožňující vývojářům tvořit, provozovat a testovat blockchainové aplikace s podporou více než čtyřiceti blockchainových protokolů. Jejich technologie je natolik unikátní, že ji velmi rychle adoptovali jak největší hráči na trhu, tak exponenciálně rostoucí startupy. Dnes Tatum tvoří několik desítek kolegů po celém světě, které spojuje odhodlání definovat nový standard vývoje blockchainových aplikací. 

Nabídka příležitostí 4

Jsme tvůrci technologie, která rozšiřuje uplatnění blockchainu

Svět blockchainu je dnes po technické stránce natolik složitý a roztříštěný, že když programátor umí programovat např. pro ETH neznamená to automaticky, že umí i další blockchainy. Každý protokol má zcela odlišná specifika vyžadující nastudování a hodně zkušeností. My tento problém řešíme tím, že vývojáři mohou programovat pro všechny podporované blockchainy přímo skrz naše API, bez nutnosti znát jazyk, ve kterém daný blockchain komunikuje. 

V Tatumu můžu být dalších 20 let protože tady se už teď řeší věci, které budou jednou opravdu velký.

Samuel Yamout, Account Executive

Tatum je mezivrstva, která zjednodušuje komplexitu blockchainového světa, díky čemu se vývojáři mohou soustředit jenom na vývoj své aplikace.  

Hodně lidí neúmyslně zaměňuje blockchain s krypto měnami, ale využití blockchainu má mnohem víc možností. Najde uplatnění od bankovnictví, přes energetiku až po malé obchůdky na konci vaší ulice. Potenciál blockchainové technologie není omezen. Věříme, že nepotrvá dlouho a octneme se v době, kdy každá firma na světě bude používat některou aplikaci nebo nástroj postavený na blockchainu. Ať už se bude jednat o malou kavárnu, které pokladna bude akceptovat krypto platby nebo velkou nemocnici identifikující příchozí pacienty díky digitální identitě uložené v blockchainu.


    
     Samuel Šramko
    

    
     –
    

    
     CTO
Samuel Šramko
CTO

    
     Arnaud Simeray
    

    
     –
    

    
     VP of Sales and Partnership
Arnaud Simeray
VP of Sales and Partnership

Jsme na začátku něčeho výjimečného

Cítíme v kostech, že máme před sebou parádní úspěch a to nás žene dopředu. Za poslední rok jsme vyrostli 2500krát! Pro někoho by už nyní šlo o splněný sen, my to s  pokorou vnímáme jen jako začátek. Víme, že "sky is the limit", protože jsme si vytvořili v podstatě nový tržní proud. Navíc jsme obklopeni komunitou desítek tisíc vývojářů, kteří nám poskytují cenný feedback. Máme drive, odhodlání, vášeň a v týmu největší blockchainové odborníky napříč celým světem. Teď je ten správný čas být v Tatumu protože jsme na začátku něčeho výjimečného. Získáváme skvělé investory, spolupracujeme s největšími hráči na světovém trhu a jako první český startup jsme se dostali do akcelerátoru SkyDeck v Sillicon Valley. 

"Naším cílem je, aby když jakýkoliv developer řekne: 'Chci dělat nečo na blockchainu', automaticky sáhl po našich nástrojích."

Jiří Kobelka, CEO


    
     Patrik Ben-Chenni
    

    
     –
    

    
     Head of HR
Patrik Ben-Chenni
Head of HR

Všichni jsou tady srdcaři a dávají ze sebe to nejlepší.

Kristýna Cívková, Backoffice Assistant

Správný Tatumer je tvůrce. My tomu říkáme, builders mindset.

Srdcaři zapálení pro věc, kteří do všeho jdou na 100%. Nepolevíme ani když je toho hodně nebo se chvíli nedaří najít správný směr. Spojuje nás chuť tvořit, budovat a být součastí dění. Vpřed nás žene nadšení z výsledků, které jsou v této fázi firmy a vývoje produktu viditelné de facto okamžitě. Základním principem naší spolupráce je autonomie a osobní odpovědnost. Víme, na čem pracujeme, jaký výsledek se od nás očekává, ale způsob jak toho dosáhneme je na každém z nás.

Každý dělá maximum pro úspěch Tatumu a tak se nijak nepotřebujeme kontrolovat. Jsme vnitřně nastaveni na rozvoj, hledání nejefektivnějších cest a neustále vyhodnocujeme, jestli se to, co děláme, nedá dělat lépe, rychleji a efektivněji. Respektujeme se, podporujeme se a věříme ve smysl toho, čeho chceme dosáhnout. 

Tatum je pro všechny příležitostí

Je to příležitost připojit se k novému odvětví, které je na úplném počátku. Odvětví, ve kterém není ještě nic pevně definované a připomíná tak trochu divoký západ. Kdo dřív přijde, ten dřív bere. Je to příležitost být mezi prvními, kteří se v něm zorientují. Kteří pochopí zákonitosti a naučí se, jak funguje. Navíc, tím co děláme, máme možnost jeho fungování i definovat. Je to příležitost ohromně moc se naučit. Naučit se něco, co se ještě neučí na žádné škole ani workshopech. Je to příležitost získat náskok. Za pár let budou mít tyto zkušenosti a znalosti vysokou hodnotu. My jsme ti, kteří pro zlatokopy vyrábí lopaty a krumpáče. Ostatní budou na tomto trhu začínat, zatímco my už budeme mít roky zkušeností. Blockchain je technologie, která změní hodně aspektů našeho života. Není otázka, jestli se tak stane, ale jak rychle ke změně dojde.

#Creativity and fun

#Togetherness

#Ownership

#Freedom

#Flexibility


    
     Jiří Kobelka
    

    
     –
    

    
     CEO
Jiří Kobelka
CEO

Odvaha převzít odpovědnost a rozhodnout se

Přemýšlíme a vyhodnocujeme za pochodu. Umíme se rozhodnout opravdu rychle i přesto, že vše musí být podložené daty a argumenty. Netrávíme čas přípravou analýz nebo prezentací. Získáme data, vyhodnotíme, přijmeme rozhodnutí a už se rozbíhá exekuce. Vyžaduje to odvahu převzít za rychlé rozhodnutí odpovědnost, protože  ne vždy je takové rozhodnutí správné, ale pro nás je cennější něco zkusit, než nechat nějakou cestu neprobádanou. I když se něco nepovede, vždy se naučíme něco nového a zároveň pochopíme, že daným směrem cesta nevede, co vnímáme jako posun vpřed. Tady se věci dějí a nečeká se, až někdo rozhodne za tebe.

Právě teď můžeš formovat Tatum do budoucna

Když jsme pouštěli Tatum framework do světa, věřili jsme, že je skvělý. Přesto nás zájem, který mezi vývojáři vyvolal, zaskočil. Na takovou smršť se zkrátka nedalo připravit, takže si připadáme jak s jetpackem na zádech letící do nekonečna a ještě dál.  U toho kličkujeme, abychom ten fičák ustáli. Tomu, kdo tohle pochopí, musí být jasné, že hodně věcí není ještě dokonalých. Nedokonalost je daní za rychlost, kterou rosteme. Co ale zároveň znamená, že kdokoliv z nás si může vzít "na radost" určitou oblast, zmapovat ji, nastavit základní pravidla, postavit kolem ní tým a pak kontinuálně vylepšovat. Dnes ovlivňujeme Tatum do budoucna. Tímto způsobem se u nás tvoří lídři. Správný lídr u nás vede vlastním příkladem. Má stejně umazané ruce od práce jako celý jeho tým. Definuje jej dobře odvedená prace a schopnost strhnout ostatní správným směrem.

Samozřejmě, v té rychlosti se ne vždy trefíte. Můj pocit je, že každá chyba, která nastala, byla k dobru protože jsme zjistili, jak na to.

Kristýna Cívková, Backoffice Assistant

Kdykoliv cokoliv potřebuješ, tak není problém promluvit s kýmkoliv. Není to o tom, že by jsi si musel nasetupovat setkání na týden vpřed aby jste se potkali. Tady je to spíš opačné. Když máš problém, tak se ti hází pod ruce 5 lidí, kteří ti chtějí pomoci.

Daniel Sentivany, Head of Infrastructure

"Jsme v permanentních změnách díky příležitostem, které se nám otevírají na trhu a rychlosti, jakou na ně reagujeme. Co znamená permanentní posun."

Tatum je prostředí pro seniory a schopné mediory, kteří se chtějí rychle učit

Naše doména je neskutečně těžká a nová. Bez předchozích zkušeností a znalostí je téměř nemožné přidat se a stíhat naši rychlost vývoje. Hledáme vývojáře, které baví řešit problémy, mají vysokou míru abstrakce a dokážou domýšlet, jak bude jejich návrh fungovat v exponenciálním světě. Je zásadní rozdíl, jestli navrhovaný algoritmus používá jedna firma nebo vývojáři na celém světě.

Není nutné umět blockchain a mít s ním zkušenosti. Sám o sobě není složitý a vysvětlíme ti ho rychle. Mnohem víc si ceníme zkušeností s vývojem backendových systémů, které uchovávají obrovské množství dat, obsahují v sobě opravdu složité algoritmy nebo mají bohaté API rozhraní. To vše obsahuje i Tatum. Na první pohled se může zdát, že jde jenom o jednoduchou mezivrstvu, ale blockchain generuje obrovské množství dat, se kterým musíme efektivně nakládat. Navíc, abychom pokryli všechny protokoly, má dnes naše API víc než 500 endpointů, o které se staráme. 

Největší satisfakcí pro nás je, když vidíme, jak naše platforma umožňuje vývojářům vytvořit za týden aplikace, jejichž vývoj by bez Tatumu trval měsíce

"V Tatumu si nejvíc vážím otevřenou kulturu a skvělé lidi, se kterými se mi dobře pracuje."

Kristýna Cívková, Backoffice Assistant


    
     Přemysl Trojan
    

    
     –
    

    
     CFO
Přemysl Trojan
CFO

Remote first. People first.

Tatum tvoří lidé z celého světa. Práce na dálku je naše základní DNA. Je pro nás důležité, abychom i vzdáleně budovali společnou kulturu, příjemnou atmosféru a online prostředí, ve kterém se cítíme dobře. Chceme, abychom se vnímali jako jeden tým po celém světě a znali se nejen díky kódu, ale i lidsky, byli schopni spolu žertovat a povídat si o rodině. Mnoho lidí si tento rozměr neuvědomuje, ale budovat mezinárodní virtuální prostředí, kde se všichni cítíme dobře, je něco, co si vyžaduje samostatnou pozornost.

Remote spolupráce je někdy náročnější na motivaci, disciplínu a komunikaci. Občas pracujeme v čase, kdy zbytek našeho týmu už nepracuje, protože je v jiném časovém pásmu. Hodně komunikujeme písemně a bereme na to ohled. Remote first přístup nás naučil, že je lepší napsat o pár řádků víc, abychom měli jistotu, že kolega bude rozumět, jak se na problematiku díváme.

Všichni jsme na Slacku na jeden klik daleko. Stačí si napsat, zavolat a ve vteřině se spojíme. Je potřeba se nebát a klidně si zavolat i s kolegou, kterého si ještě neviděl. Je to stejné, jako kdybyste se prvně potkali na chodbě. Máme i kanál watercooler, který nám klasickou kuchyňku nahrazuje. Píšeme do něj pel-mel z našich životů, abychom se o sobě dověděli i něco mimo práce. 

Je jen na tobě, jak si zařídíš svůj pracovní život

Měl bys dodržovat full-time úvazek, ale je na tobě, jak si jej naplánuješ. Jeden den můžeš pracovat víc hodin, druhý méně. Jeden den můžeš pracovat z domu, druhý z kanceláře a další z cest po světě. Důležité je jenom to, aby ses v tom cítil dobře a splnils, co je potřeba. Když si dáš do kalendáře, že zítra nemůžeš pracovat, nikdo neřeší, proč a nechce po tobě tři papíry s kulatým razítkem. 

Respektujeme, že to tak máš. Každý z nás si je svým vlastním pánem a je pro nás pohodlnější žít život, který se nemusí dělit na pracovní a osobní. 


    
     Kristýna Cívková
    

    
     –
    

    
     Backoffice Assistant
Kristýna Cívková
Backoffice Assistant

Hlavně na rovinu

Pro Jirku a Sama je jedním z nejdůležitějších principů otevřenost. Transparentně komunikují o všem, co se ve firmě děje. Na all hands meetinzích se dovídáme jak se nám daří, co se povedlo dosáhnout a víme tak, co nás čeká v dalším období. Jejich přístup se propsal mezi nás. O všem mezi sebou komunikujeme přímo a nehrajeme mezi sebou hry. Když se něco nepovede nebo s nečím nesouhlasíme, umíme si to kultivovaně napsat nebo říct. Jak říkal Steve Jobs: "Neřeš člověka, ale podstatu problému" a toho se držíme. Důležité je umět svůj postoj obhájit. Ať se stane cokoliv, pozitivní nebo negativní, zásadní je o tom otevřeně mluvit a nic neskrývat.

Stačí si říct a jsme tady pro tebe

Tatum je extrémně komplexní produkt obsahující spoustu abstraktních struktur a propojení. Stupeň složitosti je vysoký a zejména pro netechnické lidi může být problematické se na začátku rozkoukat a pochopit všechny souvislosti. Předpokládá se, že když něčemu nebudeš nerozumět, budeš se snažit vyřešit to sám od sebe. Jsme ve fázi, kdy všechen náš čas investujeme do rozvoje produktu a firmy. Věci se rychle mění za běhu při tom jak hledáme nejlepší cestu. Proto nestíháme psát detailní interní dokumentaci nebo ladit buddy program. To ale neznamená, že jsi na věci sám. Je potřeba být proaktivní, ptát se a celá firma ti může být hned k dispozici. Možná díky tomu, že věci nejsou dokonale propracované jsme k sobě pozornější. 

Tatum najdeš od Indie po Ameriku

Díky tomu pokrýváme všechna časová pásma našich zákazníků. Od začátku jsme věděli, že chceme působit globálně a chtěli jsme, aby každý mohl pracovat, kdy mu to je přirozené a nemusel kvůli zákazníkům vstávat uprostřed noci. Sales se nachází primárně v USA, kde máme největší klienty. Vývoj, marketing a backoffice v Evropě. Supportní tým je rozprostřen po celém světě. Naší centrálou je Brno, kde máme kanceláře. V Praze, Londýně a Miami můžeme společně pracovat v coworkingu.