Tatum

Jiří Kobelka a Samuel Šramko byli dlouhá léta kolegové. Po čase se rozhodli vytvořit společný blockchainový projekt, ke kterému si pro ulehčení vývoje psali vlastní vývojářský nástroj. Původní záměr nevyšel, ale samotný nástroj byl natolik inovativní a zajímavý pro ostatní vývojáře, že se rozhodli ho dál rozvíjet. Tím vznikl vývojářský framework Tatum umožňující vývojářům tvořit, provozovat a testovat blockchainové aplikace s podporou více než čtyřiceti blockchainových protokolů. Jejich technologie je natolik unikátní, že ji velmi rychle adoptovali jak největší hráči na trhu, tak exponenciálně rostoucí startupy. Dnes Tatum tvoří několik desítek kolegů po celém světě, které spojuje odhodlání definovat nový standard vývoje blockchainových aplikací. 

Nabídka příležitostí 4

Jsme tvůrci technologie, která rozšiřuje uplatnění blockchainu

Svět blockchainu je dnes po technické stránce natolik složitý a roztříštěný, že když programátor umí programovat např. pro ETH neznamená to automaticky, že umí i další blockchainy. Každý protokol má zcela odlišná specifika vyžadující nastudování a hodně zkušeností. My tento problém řešíme tím, že vývojáři mohou programovat pro všechny podporované blockchainy přímo skrz naše API, bez nutnosti znát jazyk, ve kterém daný blockchain komunikuje. 


    
     Samuel Šramko
    

    
     –
    

    
     CTO
Samuel Šramko
CTO

Akcelerujeme blockchain a baví nás to!

Tatum je mezivrstva, která zjednodušuje komplexitu blockchainového světa, díky čemu se vývojáři mohou soustředit jenom na vývoj své aplikace.  

Hodně lidí neúmyslně zaměňuje blockchain s krypto měnami, ale využití blockchainu má mnohem víc možností. Najde uplatnění od bankovnictví, přes energetiku až po malé obchůdky na konci vaší ulice. Potenciál blockchainové technologie není omezen. Věříme, že nepotrvá dlouho a octneme se v době, kdy každá firma na světě bude používat některou aplikaci nebo nástroj postavený na blockchainu. Ať už se bude jednat o malou kavárnu, které pokladna bude akceptovat krypto platby nebo velkou nemocnici identifikující příchozí pacienty díky digitální identitě uložené v blockchainu.


    
     Petr Vrba
    

    
     –
    

    
     VP of Engineering
Petr Vrba
VP of Engineering

Tvoříme něco zcela výjimečného

Cítíme v kostech, že máme před sebou parádní úspěch a to nás žene dopředu. Za poslední rok jsme vyrostli 2500krát! Pro někoho by už nyní šlo o splněný sen, my to s  pokorou vnímáme jen jako začátek. Víme, že "sky is the limit", protože jsme si vytvořili v podstatě nový tržní proud. Navíc jsme obklopeni komunitou desítek tisíc vývojářů, kteří nám poskytují cenný feedback. Máme drive, odhodlání, vášeň a v týmu největší blockchainové odborníky napříč celým světem. Teď je ten správný čas být v Tatumu protože jsme na začátku něčeho výjimečného. Získáváme skvělé investory, spolupracujeme s největšími hráči na světovém trhu a jako první český startup jsme se dostali do akcelerátoru SkyDeck v Sillicon Valley. 

Být součástí vývoje našeho odvětví je velmi zajímavé. Stejně tak jak se teď stal průlom v AI, stane se něco podobného i s Web3 a kryptoměnovým světem. Být svědkem vzniku něčeho nového a revolučního v oblasti technologie, což je jakási nová verze internetu, je velmi vzrušující. Ty technologie, které momentálně používáme, jako je JS, React a Node.js, nejsou možná tak revoluční samy o sobě, ale to, co se děje v jejich jádru, je velmi zajímavé.

Petr Vrba, VP of Engineering

"Naším cílem je, aby když jakýkoliv developer řekne: "Chci dělat něco na blockchainu", automaticky sáhl po našich nástrojích."

Jiří Kobelka, CEO

Správný Tatumer je tvůrce. My tomu říkáme, builders mindset.


    
     Nestor Nicolau
    

    
     –
    

    
     Head of Customer Service
Nestor Nicolau
Head of Customer Service

Srdcaři zapálení pro věc. Nepolevíme ani když je toho hodně nebo se chvíli nedaří najít správný směr. Spojuje nás chuť tvořit a být součastí dění. Vpřed nás žene nadšení z výsledků, které jsou v této fázi firmy a vývoje produktu viditelné de facto okamžitě. Základním principem naší spolupráce je autonomie a osobní odpovědnost. Víme, na čem pracujeme, jaký výsledek se od nás očekává, ale způsob jak toho dosáhneme je na každém z nás. Každý dělá maximum pro úspěch a nijak se nepotřebujeme kontrolovat. Jsme nastaveni na rozvoj, hledání nejefektivnějších cest a neustále vyhodnocujeme, jestli se to, co děláme, nedá dělat lépe, rychleji a efektivněji.

Snažíme se projekty posouvat a dělat věci okamžitě. Chceme vidět výsledky ihned.

Karin Mészárosová, Marketing Specialist

    
     Patrik Ben-Chenni
    

    
     –
    

    
     Head of HR
Patrik Ben-Chenni
Head of HR

Tatum je pro všechny příležitostí

Je to příležitost připojit se k novému odvětví, které je na úplném počátku. Odvětví, ve kterém není ještě nic pevně definované a připomíná tak trochu divoký západ. Kdo dřív přijde, ten dřív bere. Je to příležitost být mezi prvními, kteří se v něm zorientují. Kteří pochopí zákonitosti a naučí se, jak funguje. Navíc, tím co děláme, máme možnost jeho fungování i definovat. Je to příležitost ohromně moc se naučit. Naučit se něco, co se ještě neučí na žádné škole ani workshopech. Je to příležitost získat náskok. Za pár let budou mít tyto zkušenosti a znalosti vysokou hodnotu. My jsme ti, kteří pro zlatokopy vyrábí lopaty a krumpáče. Ostatní budou na tomto trhu začínat, zatímco my už budeme mít roky zkušeností. Blockchain je technologie, která změní hodně aspektů našeho života. Není otázka, jestli se tak stane, ale jak rychle ke změně dojde.


    
     Karin Mészárosová
    

    
     –
    

    
     Marketing Specialist
Karin Mészárosová
Marketing Specialist

Hodnoty, kterými se řídíme

#Flexibility

#Ownership

#Respect

#Togetherness


    
     Jiří Kobelka
    

    
     –
    

    
     CEO
Jiří Kobelka
CEO

Odvaha převzít odpovědnost a rozhodnout se

Přemýšlíme a vyhodnocujeme za pochodu. Umíme se rozhodnout opravdu rychle i přesto, že vše musí být podložené daty a argumenty. Netrávíme čas přípravou analýz nebo prezentací. Získáme data, vyhodnotíme, přijmeme rozhodnutí a už se rozbíhá exekuce. Vyžaduje to odvahu převzít za rychlé rozhodnutí odpovědnost, protože  ne vždy je takové rozhodnutí správné, ale pro nás je cennější něco zkusit, než nechat nějakou cestu neprobádanou. I když se něco nepovede, vždy se naučíme něco nového a zároveň pochopíme, že daným směrem cesta nevede, co vnímáme jako posun vpřed. Tady se věci dějí a nečeká se, až někdo rozhodne za tebe.

Stále ještě můžeš formovat Tatum do budoucna

Když jsme pouštěli Tatum framework do světa, věřili jsme, že je skvělý. Přesto nás zájem, který mezi vývojáři vyvolal, zaskočil. Na takovou smršť se zkrátka nedalo připravit, takže si připadáme jak s jetpackem na zádech letící do nekonečna a ještě dál.  U toho kličkujeme, abychom ten fičák ustáli. Tomu, kdo tohle pochopí, musí být jasné, že hodně věcí není ještě dokonalých. Nedokonalost je daní za rychlost, kterou rosteme. Co ale zároveň znamená, že kdokoliv z nás si může vzít "na radost" určitou oblast, zmapovat ji, nastavit základní pravidla, postavit kolem ní tým a pak kontinuálně vylepšovat. Dnes ovlivňujeme Tatum do budoucna. Tímto způsobem se u nás tvoří lídři. Správný lídr u nás vede vlastním příkladem. Má stejně umazané ruce od práce jako celý jeho tým. Definuje jej dobře odvedená prace a schopnost strhnout ostatní správným směrem.

Na práci tady opravdu miluji, je to, že kolegové oceňují práci, kterou odvádím, což je skvělé.

Shivam Srivastava, Product Manager

Jednou z věcí, které mě motivují k další práci, je vzájemná podpora mých kolegů. Je pro mě silné a důležité vidět jak jsou ochotni navzájem si pomáhat i v situacích, kdy toho sami mají hodně.

Nestor Nicolau, Head of Customer Service

"Jsme v permanentních změnách díky příležitostem, které se nám otevírají na trhu a rychlosti, jakou na ně reagujeme. Což znamená permanentní posun."

Patrik Ben-Chenni, Head of HR

Tatum je prostředí pro seniory a schopné mediory, kteří se chtějí rychle učit

Naše doména je neskutečně těžká a nová. Bez předchozích zkušeností a znalostí je téměř nemožné přidat se a stíhat naši rychlost vývoje. Hledáme vývojáře, které baví řešit problémy, mají vysokou míru abstrakce a dokážou domýšlet, jak bude jejich návrh fungovat v exponenciálním světě. Je zásadní rozdíl, jestli navrhovaný algoritmus používá jedna firma nebo vývojáři na celém světě.

Není nutné umět blockchain a mít s ním zkušenosti. Sám o sobě není složitý a vysvětlíme ti ho rychle. Mnohem víc si ceníme zkušeností s vývojem backendových systémů, které uchovávají obrovské množství dat, obsahují v sobě opravdu složité algoritmy nebo mají bohaté API rozhraní. To vše obsahuje i Tatum. Na první pohled se může zdát, že jde jenom o jednoduchou mezivrstvu, ale blockchain generuje obrovské množství dat, se kterým musíme efektivně nakládat. Navíc, abychom pokryli všechny protokoly, má dnes naše API víc než 500 endpointů, o které se staráme. 


    
     Juraj Bačovčin
    

    
     –
    

    
     Fullstack Web3 Developer
Juraj Bačovčin
Fullstack Web3 Developer

Největší satisfakcí pro nás je, když vidíme, jak naše platforma umožňuje vývojářům vytvořit za týden aplikace, jejichž vývoj by bez Tatumu trval měsíce

"V Tatumu si nejvíc vážím otevřené kultury a skvělých lidí, se kterými se mi dobře pracuje."

Kristýna Cívková, Backoffice Assistant

Remote friendly. People first.

Začínali jsme jako remote first firma s lidmi po celém světě. I když pořád působíme globálně, postupně se měníme na remote friendly firmu s lokálními týmy na několika místech ve světě. Pořád je možné pracovat vzdáleně, ale v našem fungování dnes klademe větčí důraz na možnost potkávat se. Organizujeme proto teambuildingy, týmové obědy a další aktivity, abychom se víc propojili a měli více příležitostí společně přemýšlet a pracovat. Vítáme, když máš možnost chodit částečně do kanceláře. Vše je na dohodě s kolegy v týmu.

Chceme, abychom se vnímali jako jeden tým po celém světě a znali se nejen díky kódu, ale i lidsky, byli schopni spolu žertovat a povídat si o rodině.

Je to startup se vším všudy a jsou lidé, kteří jdou z větší firmy a když vidí, co tady je, tak říkají, že je to strašný chaos, ale to není chaos. Jen ty mantinely jsou dané dál od sebe. Opravdu šikovný člověk, který se nebojí práce a baví ho to, se tady může rychle seberealizovat.

Jan Musil, Head of Quality

Je jen na tobě, jak si zařídíš svůj pracovní život

Měl bys dodržovat full-time úvazek, ale je na tobě, jak si jej naplánuješ. Jeden den můžeš pracovat víc hodin, druhý méně. Jeden den můžeš pracovat z domu, druhý z kanceláře a další z cest po světě. Důležité je jenom to, aby ses v tom cítil dobře a splnils, co je potřeba. Když si dáš do kalendáře, že zítra nemůžeš pracovat, nikdo neřeší, proč a nechce po tobě tři papíry s kulatým razítkem. 

Respektujeme, že to tak máš. Každý z nás si je svým vlastním pánem a je pro nás pohodlnější žít život, který se nemusí dělit na pracovní a osobní. 

Hlavně na rovinu

Pro Jirku a Sama je jedním z nejdůležitějších principů otevřenost. Transparentně komunikují o všem, co se ve firmě děje. Na all hands meetinzích se dovídáme jak se nám daří, co se povedlo dosáhnout a víme tak, co nás čeká v dalším období. Jejich přístup se propsal mezi nás. O všem mezi sebou komunikujeme přímo a nehrajeme mezi sebou hry. Když se něco nepovede nebo s nečím nesouhlasíme, umíme si to kultivovaně napsat nebo říct. Jak říkal Steve Jobs: "Neřeš člověka, ale podstatu problému" a toho se držíme. Důležité je umět svůj postoj obhájit. Ať se stane cokoliv, pozitivní nebo negativní, zásadní je o tom otevřeně mluvit a nic neskrývat.

Stačí si říct a jsme tady pro tebe

Tatum je extrémně komplexní produkt obsahující spoustu abstraktních struktur a propojení. Stupeň složitosti je vysoký a zejména pro netechnické lidi může být problematické se na začátku rozkoukat a pochopit všechny souvislosti. Předpokládá se, že když něčemu nebudeš nerozumět, budeš se snažit vyřešit to sám od sebe. Jsme ve fázi, kdy všechen náš čas investujeme do rozvoje produktu a firmy. Věci se rychle mění za běhu při tom jak hledáme nejlepší cestu. Proto nestíháme psát detailní interní dokumentaci nebo ladit buddy program. To ale neznamená, že jsi na věci sám. Je potřeba být proaktivní, ptát se a celá firma ti může být hned k dispozici. Možná díky tomu, že věci nejsou dokonale propracované jsme k sobě pozornější. 

Tatum najdeš od Indie po Ameriku

Díky tomu pokrýváme všechna časová pásma našich zákazníků. Od začátku jsme věděli, že chceme působit globálně a chtěli jsme, aby každý mohl pracovat, kdy mu to je přirozené a nemusel kvůli zákazníkům vstávat uprostřed noci. Sales se nachází primárně v USA, kde máme největší klienty. Vývoj, marketing a backoffice v Evropě. Supportní tým je rozprostřen po celém světě. Naší centrálou je Brno, kde máme kanceláře. V Praze, Londýně a Miami můžeme společně pracovat v coworkingu.

Tatum je pro mě ideální, protože to není úplný startup, ale ani velká firma. Mám rád volnější atmosféru, ve které mám možnost si vybrat, na čem chci pracovat, a mohu být součástí větších rozhodnutí.

Juraj Bačovčin, Fullstack Web3 Developer

Baví mě, že tady mohu spojit to, co mě baví, s tím, co umím. Na této kombinaci mohu stavět něco unikátního.

Jan Musil, Head of Quality

Firma, která už je dlouho na trhu, je jako již rozjetý vlak. Připojíte se k ní a již jen něco měníte. Zatímco zde, v novém odvětví, které teprve vzniká, je to, jako bych zakládala vlastní firmu. Pro mě je Tatum mnohem zajímavější než korporátní prostředí.

Karin Mészárosová, Marketing Specialist