Rossum

Rossum založili v roce 2017 Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys, kteří se ve svém doktorandském studiu zaměřovali na extrakci dat z dokumentů za pomoci umělé inteligence. Postupně se jim a celému týmu povedlo vytvořit platformu pro inteligentní zpracování dokumentů (Intelligent Document Processing), která nemá ve světě konkurenci. Jejich využití umělé inteligence, strojového učení a neuronových sítí v kombinaci s jednoduchým uživatelským rozhraním jim umožnilo předběhnut konkurenci a definovat nový standard celého odvětví. Svůj úspěch staví na chytrosti a různorodostí týmů. Schopnosti rychle se učit a touze nehledat zkratky, ale nacházet optimální řešení i za cenu delšího, často až vědeckého bádání. Dnes Rossum čítá víc než 250 lidí z 40+ zemí, kteří převážně sdílí kanceláře v Praze. Jejich současnou prioritou je růst, zejména růst prodejního týmu v USA, aby získali velké enterprise klienty.

Nabídka příležitostí 3

Ve světě se každý den vystaví miliarda faktur a souvisejících dokumentů

Naším cílem je, aby se ani jedna nemusela zpracovat ručně

Dopad na celý svět

Je až k neuvěření, že na měsíc létáme už takřka sedmdesát let, ale faktury se pořád zpracovávají většinou ručním přepisem dat z papíru do počítače. V Rossumu vytváříme inteligentní řešení, které umí přečíst a pochopit elektronické dokumenty, vytáhnout z nich data pro další zpracování a vykonat navazující akce, např. uložit data z faktury do ERP systému zákazníka. Díky strojovému učení a velmi jednoduchému uživatelskému rozhraní dokážou zákazníci tohoto pomocníka vytrénovat v rozpoznávání a pochopení nejen faktur, ale de facto jakýchkoliv dalších typů firemních dokumentů. Firmy tak mohou tuto část úkonů plně automatizovat místo toho, aby údaje museli jejich zaměstnanci ručně zpracovávat. Díky tomu mají lidé víc času na smysluplnou práci a firmy příležitost fungovat rychleji a efektivněji.


    
     Petr Baudiš
    

    
     –
    

    
     Founder/CTO
Petr Baudiš
Founder/CTO

Data a vědecký přístup k jejich zpracování 

Pokud bychom vybírali archetyp Rossumu, byl by to badatel.

Hledání pravdy

Zajímá nás podstata a to nejlepší možné řešení bez ohledu na to, kdo s ním přišel. Když o něčem rozhodujeme, snažíme se sesbírat veškeré informace, ověřit je daty a validními argumenty. Jsme přesvědčeni, že to je jediný způsob, jak se dostat k jádru problému. Nejde o to, čí to byl nápad, koho řešení je nejlepší, kdo je autor nápadu nebo myšlenky, která nás řešení navedla. Nejde o naše ega, ale o nejlepší možný výsledek. 

Neznamená to, že by tu nebyli lidé s jasným a silným názorem. Pokud se ale objeví fakta, data a argumenty, automaticky se přístupu, který se ukázal jako mylný, vzdáváme ve prospěch toho nejlepšího možného. Je velmi osvobozující pracovat v kolektivu lidí, kteří nepotřebují mít pravdu, ale neustále jí hledají. 

V Rossum se věci dělají mnohem promyšleněji a je to součást kultury.

Ben Flammang, VP Enterprise Sales
Extrakce dat z dokumentů je velmi zajímavá úloha. Musíme dokument nejdřív standardizovat, přečíst z něj data a pochopit, co ty data znamenají.

Matyáš Skalický, Research Engineer

3


    
     Ivona Macháčková
    

    
     –
    

    
     Onboarding Manager
Ivona Macháčková
Onboarding Manager

Pilíře firemní kultury

A Bullshit Free Culture

Setkáš se s otevřeností vůči každému názoru a myšlence, pokud máš v ruce podpůrné argumenty a fakta.

Fast Learning

Neustálé zlepšování a učení je pro nás zásadní. Nevadí, když něco neumíš, důležitá je ochota rychle se učit a zlepšovat.

Multikultura

V Rossumu potkáš víc než 40 národností. Fakt nás to baví. Vážíme si diverzity názorů, synergií, které díky tomu vznikají a rozšíření obzorů, které zahraniční kolegové přináší. 

Zakladatelé jsou lídři, kteří udávají směr

Rossum je odrazem svých zakladatelů, kteří do něj otiskli laskavost a spolupráci

Crazy Scientists

Když se lidí ptáte, jak by popsali zakladatelé Rossumu, řeknou vám něco ve smyslu - jsou to tří geeci v tom nejlepším slova smyslu. A vzápětí dodají, že jsou velmi otevření, upřímní, laskaví a váží si lidí kolem sebe. I když jsou to opravdu vědci, kteří přemýšlí technicky, nejsou schovaní za monitorem. Upřímně se zajímají o to, jak se firmě vede a jak se v ní pracuje. Máme s nimi pravidelné all hands meetingy, kde se dozvíme vše, co se ve firmě děje. Určitě lze říct, že jsou nároční, ale nejsou to perfekcionisti ani mikro manažeři. Když je potřeba, dovedou udělat kompromis. Všechny tři spojuje touha mít z Rossumu velkou úspěšnou společnost, která tím, co dělá pozitivně ovlivní firemní svět. Je pro ně důležité, aby Rossum úspěšně reprezentoval Česko v startupovém světě a přitáhl zajímavé talenty z celé planety.

Praha jako technologický hub

Pokud se naplní vize zakladatelů a podaří se jim v Praze vytvořit HUB pro talenty z celého světa v oblasti machine learningu, AI a dalších moderních technologií, tak nás už nic nezastaví. Nejsme na to sami. Ta vize se staví společně s dalšími technologickými firmami, které jsou úspěšné na globální úrovni. Máme tu skvělé lidi, perfektní technické vzdělání a pověstnou českou šikovnost. A také už víme, že když se kolem dobrých nápadů a technologií potkají skvělí lidé z různých kultur, s různým viděním světa, tak vznikají špičkové koncepty. 


    
     Pierre Humblot
    

    
     –
    

    
     Backend Engineer
Pierre Humblot
Backend Engineer

    
     Matt Slavik
    

    
     –
    

    
     Senior Recruiter
Matt Slavik
Senior Recruiter
Mám pocit, že tahle firma má smysl. Není to firma pro firmu. Foundři pořád chtějí, aby fungovala a opravdu přinášela něco lidem

Zuzana Pechová, Security Manager

Je to extrémní růst, jak z pohledu zákazníků, tak týmu

To sebou přináší obrovské množství zajímavých výzev pro všechny. Jediný co je nutné, být u toho. 

Každý čtvrtrok se probouzíme do nové firmy

Abychom naplnili naší vizi, potřebujeme být na každém počítači v každé firmě. Umožnit co nejvíce lidem místo přepisování dokumentů tvořit něco smysluplného. Potřebujeme růst rychle. Proto neustále aplikujeme nové byznysové frameworky, abychom mohli používat to nejlepší, co v dané chvíli na trhu existuje a posouvá nás to k cíli. Často díky tomu měníme strukturu týmů, délku sprintů nebo jiné proměnné. Jediné, co se u nás za ty roky nezměnilo je chuť inovovat a zkoušet vždy nové přístupy. Nic neměníme jen proto, aby se něco změnilo. Každá změna je předem promyšlená, podložená argumenty a víme, jaké přínosy od ní očekáváme. Ty pak vyhodnocujeme a rozhodneme, jak dál. Určitě ale můžeme říct, že jediná jistota je změna a není to klišé.

Investujeme do zjednodušení

V mnoha firmách se potkáte s tím, že se hodně věcí dělá na "koleni, dokud to jde", protože se šetří. V Rossumu tomu tak není. Investujeme do systémů, které jsou designované pro firmy trojnásobné velikosti, protože chceme být připraveni. Víme, že budeme globální a s trojnásobným počtem kolegů - tak na co čekat. Na Salesforce jsme přešli při 50 lidech, když nás bylo 150 nasadili jsme Netsuite, Hi Bob pomáhá našemu HR už dnes. Zkrátka je to o tom, že není na co čekat, chceme našim lidem usnadnit práci už dnes a být připravení na zítřek. Lidé v Rossumu to vnímají jako důkaz, že to s růstem myslíme opravdu vážně. Navíc nás operativa neškrtí a můžeme si dovolit rozšiřovat týmy i zákazníky velmi rychle. 

Jsme posedlí rozvojem a učením.

Zapadnou mezi nás lidi se stejným mindsetem. Fast learners, kteří se sami od sebe chtějí vzdělávat a nabírat nové zkušenosti. Rádi prozkoumávají pro ně neznáme oblasti a nebojí se chybovat, protože se z chyb dovedou rychle poučit. Proto je pro nás extrémně důležité o nich transparentně mluvit.

Neřešíme, jakou roli máš nebo jsi měl, abys něco dosáhl. Když se rychle učíš, je z tebe cítit nadšení, můžeš se posouvat extrémně rychle. Senioritu nehodnotíme podle odpracovaných let, ale podle toho, jak vedeš a strukturuješ svou práci, jakých výsledků dosahuješ a jak s ostatními sdílíš, co ti funguje. 


    
     Viktoriia Lishchuk
    

    
     –
    

    
     Head of Business Operations
Viktoriia Lishchuk
Head of Business Operations

Rossum je příležitost pro lidi, kteří se nebojí 

Lidi, které baví se překonávat. Lidi, kteří si umí poradit i když ostatní neví, co dělat. Pro lidi kreativní, se schopností nacházet rychle netradiční řešení. Pro lidi, které baví, že nemáme žádné pevně vyježděné cestičky, kterých by se museli pevně držet, ale naopak mají možnost vymýšlet, jak mají věci fungovat. Tvořit Rossum pro další Rossumáky. Pro lidi, kteří rádi pracují ve skvělé partě. Všichni oceňujeme, že máme kolem sebe parťáky, na které je spoleh a o které se můžeme opřít, když je toho opravdu hodně.

Rossum je týmová firma, postavená na spolupráci

Lidi mají drive, protože se všichni podílí na úspěchu Rossumu

Po jednom roce jsi akcionářem

Podobně jako se investuje do robustních nástrojů pro zjednodušování procesů ještě předtím, než je to potřeba, se přistupuje i k možnosti mít vedle dobrého platového ohodnocení i podíl na úspěchu firmy skrze akcie. V Rossumu je to opravdu o lidech, o jejich spokojenosti a nadšení a proto se dělá vše. Jsme nároční na jejich výkon, na zodpovědnost, kterou vyžadujeme. Na oplátku si lidi v Rossumu opravdu vážíme a nebereme jejich čas a energii jako samozřejmost. U všech manažerů uvidíte zájem o své lidi, což se nese od zakladatelů dál. Máme mnoho mladých team lídrů, kteří nikdy předtím týmy nevedli. To, co je od začátku učíme, je respekt, otevřenost a budování důvěry. 


    
     Ally Newbigging
    

    
     –
    

    
     Business Development Rep
Ally Newbigging
Business Development Rep

Pod vlivem love brandu

Jsme hrdí, že pracujeme pro Rossum. Není to pro nás obyčejná práce. Rossum se stal součástí našich životů. Někoho si získal partou skvělých kolegů. Jiného výzvami, které mu přinesl a další se do něj zamiloval skrze unikátní technologie. Každý to máme jinak, ale všem nám záleží, aby Rossum uspěl a jsme ochotni pro to udělat maximum. Protože nám to všem dává smysl. Otevřená atmosféra, přátelské prostředí a možnost na nic si nehrát umocňují, že sem chodíme rádi. Dáváme si pozor, abychom si tuto atmosféru uchovali co nejdéle, protože nám dodává hodně energie.


    
     Kateřina Kováčová
    

    
     –
    

    
     BDR
Kateřina Kováčová
BDR

Rossum je pro mě fakt vážný vztah. Dream job. Dream projekt.

Tomas Sorejs, FE Team Lead

U nás si autoritu nekoupíš

Vychází jen z toho, jak si děláš svou práci a jak se chováš k lidem kolem sebe. Není možné ji získat automaticky povýšením nebo tím, jak si u nás dlouho. Na to se v Rossumu nehledí. Vše určuje, jestli pomáháš lidem kolem sebe. Respektuješ jejich potřeby. Sdílíš s nimi informace. Splníš, co jim slíbíš a jak s nimi komunikuješ. Základem naší komunikace je upřímnost a laskavost. Být otevřený, mluvit na rovinu, ale slušně. Brát ohled na druhé a komunikovat s nimi adekvátně. Férové vztahy, slušná komunice a rozvoj lidí kolem sebe jsou základem našeho leadershipu. Věříme, že když umožníme lidem kolem sebe růst, porosteme i my sami rychleji.


    
     Balu Gopakumar
    

    
     –
    

    
     Chief of Staff to CRO
Balu Gopakumar
Chief of Staff to CRO

    
     Zuzana Pechová
    

    
     –
    

    
     Security Manager
Zuzana Pechová
Security Manager

    
     Matyáš Skalický
    

    
     –
    

    
     Research Engineer
Matyáš Skalický
Research Engineer

Rossumáci jsou lidé, kteří se nebojí challangovat status quo a rychle se učí. V technologiích se neustále posouváme na čím dál větší škálu a rok od roku se mění, co je to ta nejlepší cesta.

Petr Baudiš, Founder/CTO

    
     Ondřej Matějka
    

    
     –
    

    
     Frontend Developer
Ondřej Matějka
Frontend Developer

Rossum není jen o umělé inteligenci, ale najdeš tu mnohem víc

Náš technologický záběr je výrazně komplexnější, protože problém, který řešíme je v každé firmě

Doména extrakce dat z dokumentů je velice náročnou a výzvy si v ní najde takřka každý vývojář. Musíme umět dokument standardizovat, přečíst a zejména pochopit, co data v něm znamenají. Vytvořit z toho řešení, které je technologicky bleeding edge, ale i prakticky použitelné pro běžné klienty.

Máme product engineering tým, který buduje platformu zpracovávající samotné dokumenty. Dnes zvládá stovky dokumentů za minutu, ale potřebujeme ji posunout na škálu desítek tisíc zpracovaných dokumentů za stejný čas. Výzva, kterou v našich končinách zatím nikdo neřešil, ale i tak v ní máme našlápnuto správným směrem.

Pro klienty tvoříme webové rozhraní, které je prodlouženou rukou umělé inteligence. Umožňuje jim své dokumenty kontrolovat, opravovat, sledovat navazující úkoly a tím de facto učí platformu dokumenty správně rozpoznávat. Vše skrz skvělé UX, která nás od prvního dne odlišuje od konkurence. Máme milión nápadů, jak jej posunout ještě dál. Potřebujeme jen k sobě lidi, které baví zjednodušovat uživatelská rozhraní k dokonalosti.

Na webové rozhraní navazuje backend, third party services pro klientské vývojáře a další prvky, které nám umožňují vytvářet skrz API řešení na míru pro velké firmy.

Vše se pak propojuje v samotném jádru umělé inteligence, kde jsou neuronové sítě a datová infrastruktura machine learning v obrovské škále. Není to jen o spolupráci vývojářů s interními AI vědci. Je potřeba vše správně automatizovat a produktizovat, aby se např. správně vytvořil dataset a další potřebné prvky, když klient klikne v aplikaci na tlačítko přeučit.

Vždycky je lepší využít té sdílené inteligence lidí a dá jim možnost, aby sami navrhovali řešení. Lidi v Rossumu jsou fakt hodně chytrý a vymýšlí skvělý věci, je to nejlepší tým co jsem kdy měl.

Tomas Sorejs, FE Team Lead


    
     Devon Witek
    

    
     –
    

    
     Enterprise Account Executive
Devon Witek
Enterprise Account Executive

Nejmezinárodnější go-to market team v Praze

Od jiných world class startupů se odlišujeme tím, že jsme světový obchod odstartovali z Čech. Věděli jsme, že abychom ve světě uspěli, potřebujeme lidi, kteří se v něm vyznají. Není proto náhoda, že dnes máme asi nejmezinárodnější go-to market team v Praze, ve kterém je zastoupeno víc než čtyřicet národností z celého světa. Jsou mezi námi expati, přiženilci nebo cestovatelé, kteří zakotvili v Praze kvůli covidu a nakonec se jim tady zalíbilo. Ač je každý z jiného kouta světa, rozumíme si velice. Krom touhy, aby Rossum uspěl, nás pojí humor, přátelskost, pozitivní přístup k životu a schopnost vynajít se za každých okolností. Hodně se smějeme a často spolu zajdeme na oběd nebo oslavit nový deal. Když někdo z nás jede do rodné země, vždy přiveze ochutnat domácí speciality. 

Sales enabling team

Nezáleží, jestli se k nám přidáš jako zkušený obchodník nebo začátečník. Pro každého máme připravený propracovaný rozvojový program ušitý přímo na míru. Mnozí z nás přišli do Rossumu bez obchodních zkušeností. Během dvou týdnů jsme byli schopni volat a domlouvat první dema. Nejdůležitější je chtít uspět a ochota udělat pro to i něco navíc. Jsme v tomhle ohledu hodně nároční. Poskytujeme maximální podporu a současně požadujeme adekvátní výsledky. Když je dosáhneš, můžeš rychle růst. Nehledíme na to, jak si u nás dlouho nebo na jaké pozici. Víc nás zajímá, jak zareaguješ, když se kolem tebe mihne příležitost. Když po ní sáhneš, jdi za ní a podpoříme tě.

Každý tým si určuje svůj vlastní rytmus a způsob práce

Obchodníci pracují takřka výhradně z kanceláří, aby mezi sebou mohli rychle sdílet informace a společně se rozvíjeli. Navíc pracovní čas obchodníků mnohdy determinuje pracovní čas potenciálních zákazníků.

Naopak lidi v ostatních týmech pracují individuálněji. Někteří upřednostňují práci z domu, jiní z kanceláře. V Rossumu se nic nenařizuje, protože každý z nás dělá to nejlepší pro firmu, splnění našich cílů a naplnění vize - každý má možnost pracovat, jak potřebuje.

Ceníme si work-life balanc. Teď jsme měli našeho CEO pár týdnů na rodičovské dovolené. Je to skvělé, protože sami zakladatelé jdou příkladem, že každý máme své potřeby a ty jsou důležité. 

Těšíme se na tebe

Přístup k lidem je vidět na všem, co děláme. Pro nováčky máme zpracovaný onboardingový program, který jim pomůže zorientovat se u nás, ale nečekáme až nastoupíš. Začínáme s ním už několik dnů před tvým dnem D. Postupně ti zasíláme materiály, abys věděl, jak to u nás chodí a lépe se připojil ke svému týmu. Tvůj první den je rezervovaný pro seznámení s historii a hodnotami Rossumu a tvým buddym. Ten tě bude doprovázet první měsíce a spolu s holkami z onboardingového oddělení ti pomáhat se vším, co bude potřeba. Mnoho z nás bylo překvapených, když jsme ještě před nástupem zvedli telefon a kolega z onoboardingového týmu se zeptal, jestli něco nepotřebujeme a že se na nás v Rossumu těší. Podobný přístup potkáš často. 

Rossum Praha

Sedíme ve dvou budovách hned u stanice metra Křižíkova v srdci Karlína. V jedné jsou všichni ze salesu, ve druhé vývojáři spolu s dalšími týmy. O několik měsíců nás čeká stěhování do nové budovy, kde budeme všichni spolu.