Máte spokojené zaměstnance? A máte na to data? Behavio ukazuje, proč je důležité spokojenost lidí skutečně měřit

O tom, že práce má zásadní vliv na naši spokojenost, zdraví, pracovní výkon i loajálnost není pochyb. Každá firma má trochu jiné mikroklima, staví na jiných hodnotách. Firemní kultura, ať už je nastavená jakkoliv, by ale měla hlavně fungovat pro daný kolektiv a probouzet v lidech srdcaře. Daří se vám to? Gratulujeme, ale dovolte nám otázku: jste si tím jistí? Respektive, jste si jistí, že jsou spokojení opravdu všichni, že dělba práce nevázne, lidem v kancelářích nic nechybí ani nepřebývá? A pokud si pořád odpovídáte "ano, to všechno u nás šlape na jedničku", ještě jednou si rýpneme: máte na to data?

MoroSystems
MoroSystems

Proč je důležitý mít na to data

Ve společnosti Behavio jsme loni představili "Minuty pro lepší práci" program, který využívá poznatky behaviorálních věd a měří zaměstnaneckou spokojenost. Za tu dobu jsme pronikli do mnoha firem a zmapovali jejich silné a slabé stránky. Překvapivé pro nás bylo zjištění, že většina firem feedback od zaměstnanců nezískává. Až 80 lidí nám řeklo, že se jich na spokojenost zaměstnavatel vůbec neptá. A vědět, že mám někde problém, je samozřejmě první krok k tomu, abych ho mohl napravit a posunout se dál. Vybrali jsme tři případové studie z firem, na kterých vám ukážeme nejenom zjištění, ale i tipy vyplývající z výzkumu, které (nejen jim) pomůžou nedostatky napravit.

Ambiente - Srdcaři jsou pro firmu zlatem

Pražská síť restaurací a prodejen potravin, kam patří restaurace Kantýna a Eska, nebo řeznictví Naše maso, dokáže svoje lidi nadchnout. 4 z 5 zaměstnanců mají z práce pozitivní emoci. Smysl vidí v tom, že učí veřejnost stravovat se kvalitně. Výhrad ke službám a produktům je málo, jen někteří mají pocit, že se ve firmě až moc tlačí na inovace. Prostor pro zlepšení je v rozdělení kompetencí, třetina lidí neví přesně za co nesou odpovědnost. 

TIP z dat: Hýčkejte si svoje srdcaře. Právě oni jsou pro každou firmu nad zlato. Podle třiceti let výzkumů společnosti Gallup na více než 30 milionech zaměstnanců po celém světě zvyšují vnitřně zapálení zaměstnanci - srdcaři - produktivitu a ziskovost o více než 20 %, snižují fluktuaci až o 65 %, zlepšují zákaznickou zkušenost i kvalitu výsledného produktu.

MoroSystems - Lepší výsledky díky vztahům 

Změnil rychlý růst firemní kulturu? To jsme zjišťovali pro mladou a energickou IT společnost MoroSystems. Provedli jsme osobní rozhovory na 4 pobočkách a rozeslali naše dotazníky. A zjistili, že pozitivní emoci z práce v MoroSystems má 81 % lidí. A 29 % je z nich je vyloženě nadšených. Samotná práce lidi hodně baví a mají pocit, že je i rozvíjí. Souzní s firemními hodnotami, cítí se být plnohodnotnou součástí dění. Přáli by si ale, aby společnost odvážněji inovovala. Většina má skvělý pocit ze svých kolegů i šéfa. Cítí, že si váží jejich práce. I když by tedy mohli své týmy lépe motivovat - hlavně muže. A férověji a otevřeněji jednat s ženami. Výzkum opakujeme každý rok, tak se uvidí, kam se za další období posunou. 

TIP z dat: Ukazuje se, že výkonnější tým nemá ten, kdo se je snaží za každou cenu přísně držet v lati. Naopak. Lepší výsledky dosahují lídři, kteří staví na vztazích. Svého šéfa nemusíte rovnou milovat, ale pozitivní atmosféra a lidské jednání je nutnost. Pokud chcete ve firmě posilovat podíl srdcařů, dejte jim jasně formulovanou vizi a pocit, že jejich práce je pro firmu užitečná a přínosná. To se vzhledem k tomu, kolik srdcařů MoroSystems mají, daří velmi dobře. Zbytek se vychytá. 

Ministerstvo životního prostředí  - Chvalte, protože to má zásadní vliv na motivaci

Ministerstvo životního prostředí je pilotní partner našich “Minut pro lepší práci” a na jeho více než 600 zaměstnancích jsme všechny postupy ladili. Pozitivní emoci z práce tam má 61 % lidí. Ale jen 11 % z nich jsou skuteční srdcaři. Hlubší poslání v činnosti úřadu vidí 71 % zaměstnanců, což je velmi dobré skóre, které převyšuje český benchmark o 5 %. Méně často znají vizi mladí a nováčci, kteří na MŽP pracují 1-2 roky), zaslouží zvýšenou pozornost, protože nejčastěji zvažují odchod. 

TIP z dat: Chvalte, chvalte, chvalte. Pochvaly mají zásadní vliv na motivaci. A nic nestojí. Ale pozor - i chválit se musí správně. Častou praxí ve firmách je hromadná e-mailová obsílka s formálním díkem, který nikdo nedočte, a k tomu kvartální bonusy. Takové neosobní celofiremní plácání po ramenou ale jednotlivé zaměstnance do většího výkonu nenakopne. Potřebují vidět, že někdo jejich úsilí vnímá, takže zdaleka nejlepší je ocenit, co se povedlo, rovnou a co nejvíc konkrétně. A když jsme u toho, poděkovat se dá i za snahu, nejen za výsledek. Motivovanější zaměstnanci pak už nemají důvod o odchodu ani přemýšlet. 

Článek je autorským textem Anny Hájkové, ze společnosti Behavio

Tento článek je autorským textem Anny Hájkové, ze společnosti Behavio Labs

Behavio Labs

Behavio je výzkumná agentura, která si vzala za cíl osvěžit poměrně zatuchlý obor sociologických výzkumů do 21. století. Jejich služby i produkty směřují k tomu být co nejvíce technologické, intuitivní na používání a hravé tak, aby lidi vtáhly do děje. V jednom ze svých výzkumu zjistili, že jenom 13 % Čechů je zapálených pro svou práci. Na základě toho vyvinuli aplikaci Minute – Minuty pro lepší práci, primárně pro HR oddělení, aby si díky minutovým dotazníkům mohli ověřit náladu ve firmě. Baví nás jejich schopnost rychle reagovat na aktuální témata, nebo tam, kde objeví nedostatky, jako třeba s aplikací Minute. Proto jsme je přizvali ke spolupráci a prostřednictvím magazínu CULT vám jednou za čas zprostředkujeme zjištění z nejaktuálnějších výzkumů. 

Pokud si chcete ověřit, jaká je u vás spokojenost, základní diagnózu na 50 lidech vám v Behavio provedou zdarma. Úvodní dotazník mapuje to nejdůležitější. Zjistíte, co u vás lidi drží a co je odrazuje. A uvidíte sami, co dál.