ShipMonk Research & Development

ShipMonk Research & Development

Velké projekty vznikají často postupnou prací z těch malých. Nejinak tomu bylo v případě ShipMonku. V roce 2014 založil Honza Bednář na Floridě BedaBox. Malou firmu, která posílala zboží z USA do Čech. Postupně, díky poptávce od zákazníků, začal z BedaBoxu vznikat ShipMonk, který se od začátku soustředil na fulfillment pro menší a střední e-commerce prodejce. Nyní jim řeší kompletně všechny otázky skladování, logistiky a odesílání. To vše dělá s využitím moderních technologií, jako jsou autonomní roboti, automatizované dopravníky, RFID čipy a další technologie zítřka. Cílem ShipMonku je umožnit svým zákazníkům odesílat zboží do celého světa a mít možnost při tom konkurovat velkým značkám. Byznysová část ShipMonku je v Americe, ale celé výzkumné a vývojové oddělení je od začátku v Praze. V něm se vymýšlí celá automatizace a všechny systémy, které ShipMonku pomáhají odeslat sto tisíc balíků denně. ShipMonk nevyrostl skrz investory a jejich peníze, ale díky ohromnému nasazení lidí, kteří v něm pracují a pracovali.

Nabídka příležitostí 9

Buď součástí našeho core týmu!


    
     Václav Jareš
    

    
     –
    

    
     Principal Engineer
Václav Jareš
Principal Engineer

Rosteme tak rychle, že když se k nám dnes přidáš, staneš se součástí core týmu firmy. Máš příležitost zažít, jak se staví globální firma, a být součástí úspěchu

Začínali jsme v pár lidech. První roky jsme všichni bydleli u Honzy Bednáře na Floridě, celé dny jsme diskutovali, vymýšleli a programovali a na zelené louce jsme postavili základy. Dnes máme za sebou pořádný kus cesty, který jsme si poctivě odmakali. Máme přibližně půl procenta amerického trhu, což je několik desítek tisíc zásilek denně a gigantický potenciál k růstu. Jak na americkém trhu, tak v Evropě i Asii. A nikdo nepochybuje, že se tam dostaneme, protože chuť, píle a nasazení nám rozhodně nechybí. 

Naší misí je být předním hráčem v celosvětovém fulfillmentu a umožnit našim zákazníkům dostat své zboží do jakékoliv země na světě. A to spolehlivě a rychle. 


    
     Honza Bednář
    

    
     –
    

    
     CEO & Zakladatel ShipMonk (remote from Florida)
Honza Bednář
CEO & Zakladatel ShipMonk (remote from Florida)

Technologií proti nudě

Ten zásadní rozdíl, mezi dělat něco dobře a dělat něco skvěle, je dělat to s nadšením a chytře

Baví nás logistika. Když se začnete zamýšlet nad tím, jak celý obor posunout do budoucnosti díky technologii, tak se z nudného oboru stane hřiště, na kterém můžete rozehrát skvělou hru a můžete se bavit donekonečna. Jsme technologicko-logistická firma. Díky technologiím proměňujeme zážitek nejen našich kolegů ve skladu, ale hlavně našich zákazníků. 

Každý den technologiemi řešíme problémy, které před námi ještě nikdo neřešil, a opravdu tím posouváme hranice oboru. ShipMonk pro většinu z nás není jen práce, ale životní styl. Baví nás zkoumat, jak dnes vylepšit, co jsme udělali včera, 

Logistika může být sexy!

WE GET THE SH*T DONE

RYCHLOST. EFEKTIVITA. POCTIVĚ ODVEDENÁ PRÁCE

Rychle do produkce a zbylých 20 % odladíme za běhu

Můžeme stavět raketu, která za dva roky někam poletí. Raději postavíme prototyp a koukneme se na to, jestli letí správně.

Karel Tesař, Data Science Lead

Píšeme kód, kterým ovlivňujeme fyzický svět našich skladů. A to je pořádná výzva

Náš byznys se odehrává ve třech amerických skladech. Týmy na Floridě, které řeší vše od obchodu, přes marketing až po provoz našich skladů, přesně definují, co potřebují, a my v Praze vymýšlíme, jak to vyřešit nebo toho co nejefektivněji dosáhnout. Na první pohled se může zdát zasílání balíků jako triviální úloha. Ve skutečnosti je fulfillment opravdu náročný a komplexní proces. Zejména, když denně posíláme víc jak sto tisíc balíků a neustále nám rostou čísla. Často řešíme nestandardní problémy spojené s optimalizací procesů a naše sklady jsou plné automatizovaných dopravníků, robotů, senzorů, skenerů, pick-to-light systémů a dalších technologií, které v Čechách připravujeme, a pak v Americe nasazujeme. 

Fakt velký výzvy. Nekecáme!


    
     Jan Nedbal
    

    
     –
    

    
     Warehouse BE Developer
Jan Nedbal
Warehouse BE Developer

    
     David Pavlík
    

    
     –
    

    
     CTO
David Pavlík
CTO

K dokonalosti věci dotahujeme podle zpětné vazby ze skladu a od zákazníků

Nejedeme podle šablon a nevyvíjíme podle přesných zadání. Spíš řešíme náročné úlohy, které se v provozu objevují. Tím, že jsou zadání obecnější a spíš v rovině tohle potřebujeme vyřešit, tak musíš už něco umět. Jsme ve výběrovém procesu nároční, protože u nás nestačí jen něco technicky umět, ale hlavně musíš mít schopnost analyzovat a navrhovat řešení. Každý je tzv. Problem Solver. Když vidí problém, umí ho uchopit komplexně jako celek. A umí se dívat na řešení jak z byznysového pohledu, tak ze strany logistiky a technického provedení. I když hodně experimentujeme, téměř neprogramujeme vůbec nic, co by se zahodilo a nebylo to nějak užitečné. 

Čistota kódu a kvalita výsledku

Vše se snažíme dělat řemeslně správně a extrémně dbáme na kvalitu výsledku

I když často experimentujeme a hledáme prototypy nikdy nepracujeme polovičatě. Vše děláme pořádně od první závorky. I malá chyba, může mít u nás velký dopad. Proto je potřeba, aby každý z nás měl absolutní zodpovědnost za svoji práci, aby přemýšlel nad tím, co dělá a jestli je to opravdu nejlepší způsob, jakým to lze řešit. Kód, který jde do produkce, nám hlídá více než 5000 integračních testů a dvojnásobné code review. A jeho byznys logiku střeží náš náročný testingový tým. ShipMonk není prostředím pro úplné juniory. Naše rychlost, náročnost na kvalitu a důraz na osobní odpovědnost mají za výsledek, že tě nebudeme vodit za ručičku, ale kolem sebe budeš mít ten nejlepší tým a skvělý produkt, takže pokud chceš, tak uspěješ. 

Naše práce vyvrcholí každý rok kolem Black Friday & Cyber Monday

Každý podzim zažíváme mystickou záležitost zvanou Peak, která je pro nás nejdůležitějším obdobím v roce. Posíláme nejvíc zásilek a jedeme na úplné maximum. Rekordem bylo za jeden den přes 130 tisíc odbavených zásilek. Část týmu je v tom čase přímo v Americe, aby pomohli na místě a zažili ten cvrkot na vlastní kůži. Vznikají tam spontánně nejlepší inovace tzv. Peak Hacks. Některé z nich se na konci této šílené špičky zachovají a používají dál.

Peak je období, ve kterém si všichni spolu projdeme náročnějšími chvilkami. A je to skvělý čas, kdy se utužuje tým, který má pak celý rok na co vzpomínat. Peak vždy uzavřeme vánočním večírkem, kde si řekneme, jak dobře jsme tento rok zvládli. A společně to potom oslavíme. 

ShipMonk changes the game

Be You

Do The Right Thing

Get Shit Done

Be Mindful

Challenge The "Norm"

Embrace Our Adventure

Have Fun and Smile

THINK OUTSIDE THE PACKAGE


    
     Daniela Vaňková
    

    
     –
    

    
     QA Lead
Daniela Vaňková
QA Lead

    
     Barbora Habětínková
    

    
     –
    

    
     HR Manager
Barbora Habětínková
HR Manager

Srdce ShipMonku je v Americe. Všechny technologie se ladí  v Praze

Všechno, co děláme, musí dávat smysl v širším kontextu

U nás se věci mění skrz společnou diskuzi. Ne individuálním přístupem

Jsme dostatečně zkušení, abychom věděli, že v tak komplexním produktu nemá smysl dělat cokoliv na vlastní pěst. Vždy dáme hlavy dohromady, protože každé řešení je nutné posoudit z více stran. Každý nápad si odprezentujeme, sladíme očekávání a odladíme směr řešení. Až pak se pustíme do realizace. I když je toho konstantně hodně a někdy je problém se v tom objemu práce vyznat, stále řešíme vše pohodovým a inteligentním způsobem. Na nic si nehrajeme. Jsme k sobě upřímní. Když spolu někdy nesouhlasíme, dokážeme se logickými argumenty dostat ke shodě. Nebojujeme proti sobě a nevidíme svět černobíle.

Shoot, ready, aim. Střílíš, až pak míříš.

Jan Bednář, CEO

Charakteristický věčný nestíhání a práce, která nikde nekončí. Je challenge se v ní orientovat.

Jan Nedbal, Warehouse BE Developer

ShipMonk člověk je takový člověk, který chce pracovat v prostředí zkušených lidí.

Dominika Valovičová, Tech Recruiter

Nápady přijdou z Ameriky a my vymýšlíme to „jak“. Ne co, ale „jak“.

Martin Horský, FE Lead

Kluci se dokážou mezi sebou pochválit, kritizovat a přesto normálně spolu fungovat jako kamarádi.

Martina Vašíčková, Office Runner

Hledáme disciplinovaný lidi. Naše prostředí je hodně výkonnostně orientováno. U nás jsou lidi, co chtějí makat a chtějí se posouvat.

Václav Jareš, Principal Engineer

To, co řešíme, je tak zajímavé, že není lehké vypnout a nepřemýšlet nad tím i u večeře

Lehce se stane, že práce někoho z nás pohltí až příliš. Nikdo nás nenutí být tady dlouho nebo makat o víkendech. Každý z nás si musí umět stanovit objem, který je pro něho komfortní a kdy už je toho moc. Všichni jsme totiž zapálení budovat a ochotní dát do toho všechnu svou energii, protože věříme tomu, co děláme. Jedeme na maximum, aby vše fungovalo a byli jsme měsíc co měsíc lepší a lepší. 


    
     Vojtěch Biberle
    

    
     –
    

    
     Warehouse BE Developer
Vojtěch Biberle
Warehouse BE Developer

Chceme vědět, co se v ShipMonku děje

Skvělý sehraný tým. To se počítá nejvíc

Aktivně se podílíme na jeho podobě. Jsme spolutvůrci

Není nám lhostejné, co se ve firmě děje. Hodně se ptáme, diskutujeme a svými postřehy aktivně ovlivňujeme, jak pracujeme. Vedení hodně poslouchá a spolu s námi se snaží najít optimální model fungování. Když zjistíme, že něco nefunguje nebo najdeme lepší způsob, hned ho měníme. Rychle rosteme a hodně nám záleží na tom, aby se nám dařilo a práce nás stále bavila.


    
     Martin Horský
    

    
     –
    

    
     FE Lead
Martin Horský
FE Lead

Teambuilding máme každé dva měsíce

ShipMonk je týmová firma, potkáváme se spolu často, v dobách pandemie Covid-19 je to těžší, ale stejně jsem si našli způsob, jak se potkávat online. Každý pátek máme online coffee, kde si zahrajeme online detektivky a deskovky. Občas někdo z nás udělá povídání ze svých cest po Japonsku, Novém Zélandu nebo nás naučí, jak pěstovat pokojové kytky. Těšíme se na to, až se zase uvidíme u piva, potkáme se spolu v zasedačce a nebo vyrazíme na kolo. 

Agilní feature týmy

Opouštíme dělení vývojářských týmů podle toho, na čem dělají (warehouse, frontend nebo backend). Postupně přecházíme na systém malých týmů, které se formují kolem featury, kterou vyvíjí. Jsou spolu, dokud feature nedokončí. Většinou jim to zabere 1-2 sprinty a jsou v týmu 3-4. Pak se rozpojí a najdou si jiný tým s jinou feature. Strukturu týmů měníme, aby featury nebyly navázané na konkrétního člověka a zvýšili jsme zastupitelnost i distribuci know-how.

Karlííííín

Dřív jsme byli rozlezlí ve více officech po Praze, ale teď jsme všichni spolu v krásných kancelářích v Karlíně. Najdete nás na Rohanském nábřeží.