COLOURS OF DATA

Tomáš Mátl ve svých korporátních rolích, ve kterých prožil velkou část pracovního života v Londýně, začal zjišťovat, že firmy generují velké množství dat, které neumí efektivně využívat, a tak jim začal pomáhat pracovat na základě dat chytřeji. Zpočátku pracoval jako samostatný konzultant, ale velmi rychle začali přicházet další a další zákazníci a zrodil se nápad založit vlastní společnost. Colours of Data nemají barvy v názvu náhodou, protože to, čím je Tomášova společnost charakteristická, je rozmanitost a diverzita a to nejen rozmanitost z pohledu klientského portfolia, kde pracují pro zákazníky z různých odvětví od retailu, přes telco, banking až po entertainment byznys, ale také z pohledu různých velikostí firem a různých zemí od UK až po Ukrajinu. Tím zajímavým na Colours of Data je tým, který je poskládaný z osobností z různých zemí a kultur, a to je jejich největší přidaná hodnota.  

Nabídka příležitostí 2

Pomáháme zákazníkům, aby svá data viděli v širším kontextu

Tím jim pomáháme objevovat nové perspektivy

Paleta barev

Slovo „colours“ v našem názvu není vybráno náhodně, i když by se tak na první pohled mohlo zdát, protože Colours of Data je sexy název a data sama o sobě jsou neskutečně barevná a různorodá. Dnešní svět se mění a každý dobrý byznys potřebuje mít diverzitu. Diverzitu zákaznickou, názorovou a v ideálním případě i kulturní. Je prostě skvělé, když se na jeden problém podívají lidé s různým kulturním nastavením. Jinak se na problém české banky bude dívat Čech a jiný úhel pohledu a nápady přinese Maďarka nebo kolega z Ukrajiny. To klíčové proto, abychom mohli v takto různorodém nastavení dobře spolupracovat, je, abychom měli velmi dobře poskládaný tým, využívali naše talenty a co je možná nejdůležitější, abychom k sobě byli co nejotevřenější.

Když jsem založil CoD, byl jsem přesvědčený, že jestli na něčem má stát úspěch firmy, tak to bude rozhodně na lidech, kteří se k sobě potřebují chovat lidsky, kteří k sobě zapadají mindsetem a kteří jsou natolik velcí profesionálové, že je nebudu muset kontrolovat a řídit.

Tomáš Mátl, CEO & founder

    
     Tomáš Mátl
    

    
     –
    

    
     CEO
Tomáš Mátl
CEO

Jsme malý tým, který se dal dohromady, aby skrze data pomáhal firmám excelovat

Charakterizuje nás absolutní flexibilita, otevřenost, důvěra a minimum hierarchie  

Musíš umět plánovat

Musíš si umět naplánovat vše od vlastního času až po odevzdání práce zákazníkovi. Kdo potřebuje mikromanagement, ten v CoD narazí. Kdo si neumí sám říct o podporu, ten bude v CoD ztracený. Kdo nechápe, že s důvěrou a flexibilitou přichází velká míra vlastní samostatnosti a odpovědnosti, ten by se měl poohlédnout jinde. CoD je pro lidi, kteří si svobody a důvěry váží a chtějí sami za sebe odvést to nejlepší, k čemuž jsme se klientům zavázali. 

Být ve svobodném týmu je závazkem vůči všem kolegům, že se na mě mohou spolehnout. 


    
     Václav Kytka
    

    
     –
    

    
     Data Analyst & BI Manager
Václav Kytka
Data Analyst & BI Manager

Jsme tým, co se vejde do jedný chalupy a baví nás to

Výhoda malého týmu, kde se potkali lidé se stejným zápalem pro jednu oblast, je, že nemusíte řešit žádnou hierarchii. Všichni od konzultantů po sales víme, co máme dělat, jaké jsou naše úkoly a požadovaný cíl, který si často definujeme se zákazníkem. Nenajdeš tu zbytečný micromanagement a nesmyslná zadání. Nikdo nám práci nezadává ani nekontroluje. Je to čistě na nás. Na druhou stranu umíme velmi rychle reagovat a pomáhat si, když potřebuje někdo pomoct a nebo vznikne problém, který si právě větší pozornost žádá. Výhodou je, že jsme napojení přímo na zákazníka a ne jako to bývá ve velkých firmách, že zákazníka má na starosti někdo jiný, než ten, kdo realizuje zakázku. Tady je všechno blízko u sebe a díky tomu je to rychlé a agilní. Když potřebuješ, máš vždy na dosah ruce, radu nebo know-how, kterou potřebuješ. A stále se vejdeme do jedný chalupy na horách. 

Otevřenost a důvěra

Charakterizuje nás rozhodně fér jednání a upřímnost. Chceme mít všechno, jak se říká „na rovinu“. Říkáme si vše otevřeně, i když to někdy může být nepříjemné. Nenecháváme nic pod kobercem a ani ve svých hlavách. 

Tomáš každý kvartál prezentuje naprosto otevřeně, jaké máme výsledky, jak se nám daří finančně a vtahuje nás do všech témat, které se v CoD otevírají. Nepotkáš tu pomluvy, nějaké domněnky nebo zákeřnosti. Je to v zásadě i tím, že náboru kolegů dáváme velkou důležitost, abychom rozšiřovali tým o lidi, kteří mají podobné myšlení. Bez důvěry a otevřenosti by nikdy nemohl vzniknout tým, který působí převážně remote. 

Skvělá paleta individualit, které baví spolupracovat


    
     Petr Václavek
    

    
     –
    

    
     Solution Architect
Petr Václavek
Solution Architect

Flexibilita je klíčem k pohodě i k růstu za hranice

Základem našeho pracovního setupu bylo spojení s prvními lidmi, kteří za Tomášem do CoD přišli. Jedním z nich byI Petr Václavek, který žije a pracuje v Šumperku. Bylo logické, že jsme se rozhodli jako primární způsob naší spolupráce využít remote spolupráci. Jak se přidávali další kolegové, kteří byli také z různých koutů světa, zjistili jsme, že nám skutečnost, že nemáme ve spolupráci žádné regionální hranice, otevírá spousty možností a to i byznysových, protože je automaticky máme i v místě, odkud jsou naši kolegové.

Zároveň nám tato flexibilita dává svobodu žít a pracovat podle toho, jak nám to vyhovuje. Chceš pracovat brzy ráno, pak přes oběd jít běhat a na kafe s kámošem, a pak pracovat večer? Můžeš. Chceš pracovat z Dubaje? Můžeš. Chceš pracovat deset hodin v kuse? Můžeš. Organizace našeho času a naší práce je čistě na nás. Jak si to zařídíme, tak to máme. Náš cíl je dodat výsledek zákazníkovi. To je naše zodpovědnost a ne sezení na jednom místě 8 hodin. Co je na CoD opravdu jedinečné, je míra podpory, které se ti dostane od všech, které o podporu požádáš. 

Samozřejmě pro nás bylo nemyslitelné být jen remote. Potřebujeme se čas od času potkat na celý den, projít společně strategii, anebo jen změnit prostředí, vidět se, zajít spolu na oběd a popovídat si. Někdy je to ten nejlepší způsob, jak se posunout na projektu nebo rozlousknout zapeklitý problém. A co si budeme povídat, na teambuilding nejde jet každý měsíc. 

Začínali jsme v coworkingovém prostoru Opero, kde jsme měli pouze členství, ale žádné vlastní prostory. Nedávno jsme se však přestěhovali do Karlína, kde máme malou kancelář a sdílené prostory s další firmou. Každé pondělí máme office day, co znamená, že každý, kdo může, je s námi v kanceláři. Kromě meetingů je samozřejmostí společný oběd a kafe. 

Jsme remote first, ale vidět se offline je někdy nejlepší způsob (spolu)práce

A proto máme kancelář v Karlíně   

Já strašně nerad vstávám. Kafe si udělám až kolem desátý, a pak si sednu k práci. Odpoledne si jdu zaběhat, a pak pracuju až do večera. Někdy určitě dělám i přesčasy, ale protože mě to baví a mám tu práci rád, tak by mě nenapadlo to řešit.

Denys Sidorenko, Marketing Automation Consultant

Tým na pohodu

Asi je to tím, jaká osobnost je Tomáš a jaké lidi se kolem něj v CoD objevili, ale i když máme tlak z množství práce a otevřených projektů u náročných klientů, tak by se dalo říct, že je tu určitá rovnováha a pohoda. Výrazně tomu přispívá podpora, kterou si mezi sebou umíme poskytnout i to, že každý pracujeme v rytmu, který nám vyhovuje, což taky hodně přispívá k vnitřní pohodě. Takže kdybyste se zeptali Agnes, jak by hodnotila práci týmu řekla by vám: „Happy, Relaxed, Chill and challenging projects and clients.“

Skvělá paleta projektů, které nabízejí mnoho výzev a spoustu učení  

Neustálé učení a zkoumání je jedinou cestou k inovacím  

Možná jste v bodě, kdy vidíte potenciál v datech vašich zákazníků. Třeba jako Denys, který dělal pro jednoho klienta to samé a řekl si, že je čas se na data podívat více do detailu. Naučil se Python a začal se věnovat datové analytice. S tím souvisí to, že začnete hledat pozici, kde se můžete do datové analytiky více ponořit. V tomhle momentu podobně jako Denys objevíte kouzlo CoD, které spočívá v rozmanitosti našich projektů. 

Můžete se začít dívat pod pokličku různým firmám z různých oborů, různé velikosti a v různých zemích. To je neskutečně obohacující, protože získáváte zkušenosti den za dnem. Jsme ve fázi, kdy tady skoro každý den děláme něco, co jsme ještě nikdy nedělali, zkoumáme zadání, které jsme ještě neměli a neustále se na tom učíme. 


    
     Jakub Mikšovský
    

    
     –
    

    
     Business Analyst & Data Visualization Consulting
Jakub Mikšovský
Business Analyst & Data Visualization Consulting

Growth mindset

Jsme všichni motivovaní učit se nové věci a růst a považujeme to za svou vlastní individuální odpovědnost. Chceme zkoumat nové věci, osahávat si nové přístupy, testovat technologie. Možná bychom mohli s klidem říct, že učení se je naší společnou vášní. Nechceme stepovat na místě, když to, co děláme, nám neustále nabízí obrovskou paletu možností. Pokud se nechceš posouvat, je to u nás prohřešek proti našim společným principům. Jestli něco opravdu nemáme rádi, tak je to stagnace. 

Možná proto jsme tak hodně orientovaní na změnu, kterou naším působením u zákazníků chceme způsobit. 

Jestli se chceš učit každý den, mít vliv na významné projekty a rychle se posouvat, přidej se!