Rockaway Capital

Rockaway Capital, investiční skupina Jakuba Havrlanta, se zaměřuje na formování silných společností s využitím technologií. Investujeme primárně do firem z oblastí e-commerce, médií, e-travel, fintechu, blockchainu a venture kapitálu. Budujeme digitální ekonomiku, věříme v inovace a technologie. Největší příležitost vidíme v byznysu, který má mezinárodní dopad, a proto dnes operujeme i v regionech DACH, CEE a na Balkánu. Vším, co děláme, vytváříme přidanou hodnotu. Pomáháme firmám zazářit – náš přístup dalece přesahuje rámec běžných investičních společností. Stavíme na excelentním týmu, ve kterém jsou lidé, kteří přesně ví, proč se k Rockaway přidali. Jsme podnikatelé nové generace.

Nabídka příležitostí 7

Rockaway rozvíjí podnikatelský přístup

Spíš než klasičtí investoři jsme podnikatelé. Podílíme se na každodenní exekuci a do puntíku naplňujeme pojem „entrepreneurship“. Hledáme potenciál, který profesionalizujeme, zefektivňujeme a zhodnocujeme. Děláme jen to, co nám dává smysl, a vytváříme tak komunitu byznysů, které stojí na podobných základech. Díky tomu denně získáváme zkušenosti z různých oblastí, které dokážeme používat napříč společnostmi tak, aby neopakovaly stejné chyby. S měřítkem, do kterého narůstáme, se dá srovnávat jen máloco.


    
     Robert Chmelař
    

    
     –
    

    
     Investment partner & Deputy CEO
Robert Chmelař
Investment partner & Deputy CEO

Úspěch je moje zodpovědnost

Nezáleží na tom, zda u nás pracujete jako recepční, nebo Head of Cokoliv. Všichni do práce dáváme maximum – každý z nás maká, jak nejlíp umí, v té nejvyšší kvalitě. Pokud potřebujeme poradit, musíme si o to umět říct. A v takovém případě si pomáháme navzájem – vždyť v našich kancelářích sedí celý dav expertů na internetový a digitální byznys. Pokud jste v tom, co děláte, extrémně dobří a máte chuť se rychle rozvíjet, budete se v Rockaway cítit jako ryba ve vodě. Budete pracovat vedle skvělých byznysmenů a vizionářů, kteří rozvíjejí vlastní nápady. Jestli se o nějakém prostředí dá říct, že má “out-of-the-box thinking”, tak je to rozhodně Rockaway.


    
     Michaela Teuchnerová
    

    
     –
    

    
     HR
Michaela Teuchnerová
HR

Rychlost, akceschopnost, efektivita

Rockaway má obrovskou produkční schopnost i díky tomu, že přitahuje excelentní lidi s podnikatelským myšlením, kteří často měli špatnou zkušenost s korporátní váhavostí. Pokud se rozhodneme, že nám něco dává smysl, věci se začnou hýbat velmi rychle. Jsme schopni učinit blesková rozhodnutí a pokud vidíme, že „tudy cesta nevede”, bez váhání změníme směr.

Přiznáváme, tenhle přístup může být dost náročný pro lidi, kteří potřebují stabilitu. Na druhou stranu pro ty, kteří miluji riziko, jsou ochotni zkoušet nové věci a postupy a nebojí se vybírat si zdánlivě složitější, ale o to výhodnější cesty, jsme velmi přitažlivá firma.


    
     Dana Běhálková
    

    
     –
    

    
     Financial Controller
Dana Běhálková
Financial Controller

    
     Jakub Krůta
    

    
     –
    

    
     General Counsel
Jakub Krůta
General Counsel

    
     Andrea Lauren
    

    
     –
    

    
     Investment Partner
Andrea Lauren
Investment Partner

    
     Marek Blahuta
    

    
     –
    

    
     PR & Content
Marek Blahuta
PR & Content

Naší motivací je přinést něco navíc

Dáváme věcem přidanou hodnotu. Nemáme sepsané konkrétní postupy krok za krokem, náš plán je odvést každý den tu nejlepší možnou práci. Máme touhu i motivaci uspět. K tomu nám dost pomáhá to nejlepší možné zázemí a plný dům expertů s obrovskými zkušenostmi, kteří se každý den učí jeden od druhého. Věci se u nás dějí rychle a konkrétně. Lidé, kteří chtějí něco dokázat a posunout dál, a k tomu se rozhodli fungovat 100% zodpovědně, u nás dostávají obrovskou příležitost.

Peníze nejsou všechno

Snažíme se co nejrychleji najít podstatu, objevit to, co dává byznysově smysl, a dál to rozvíjet. Tam, kde by naše portfoliové firmy metodou pokus-omyl třeba i roky samy hledaly správný směr, jim pomáháme určit podstatu úspěchu v řádech měsíců. Radíme jim s nastavením produktu, s go-to-market strategií, financemi a vším, co potřebují. Vytváříme firmy, které mají potenciál uspět globálně.

V HLAVĚ JAKUBA H.

Jakub Havrlant z nuly vybudoval jednu z nejdravějších investičních skupin v regionu. I proto je Podnikatelem roku 2022. A tohle je výlet do jeho světa.

Jakub Havrlant
Jakub Havrlant

Co je vlastně dnes, po deseti letech existence, Rockaway?

Jsme investiční skupina, která se hodně zaměřuje na technologické obory a spotřebitelský byznys a naším cílem je vytvořit mezinárodní přítomnost. Protože jsme vznikli jako venture investor, který viděl a stavěl firmy v začátcích, a dostali jsme je až na konec řetězce do pozdější fáze private equity, máme poměrně široký záběr.

Dokázal sis před deseti lety představit, že budeš dělat tak velký byznys s nejbohatšími Čechy?

Nechci, aby to znělo nafoukaně, ale dokázal. Já jsem upřímně ani nepřemýšlel o tom, že by to nevyšlo. Při podnikání totiž musíte mít dostatečně velkou ambici na velké věci. Samozřejmě je tenká linie mezi snílkovstvím a ambicí, ale nikdy se vám nepovede nic velkého, když pořádně nezakloníte hlavu.

Nikdy jsem neměl pocit, že mi to stačí nebo že už jsem na konci. Zároveň jsem to ale nikdy neměřil v penězích, neříkali jsme, že tohle a tohle je částka, kam se chceme dostat. Zkrátka jsem chtěl skupinu, která bude v byznysu aktivní a dokáže dělat velké věci.

Takže to byla ta vize – být velký? 

Ano. Když jsme jako Rockaway dělali jednu z prvních věcí, E-commerce Holding, tak už jsme se bavili s Danem Křetínským. A já mu říkal, že když se na partnerství dohodneme, tak si chci být jistý, že budeme mít kapitál ve stovkách milionů eur na to udělat něco odvážného. Což nakonec přišlo rychleji, než jsem čekal, v akvizici Mall.cz a Heureky.

Změnila se vize po deseti letech? 

Myslím, že ne. To, co jsme dokázali, nás ujišťuje, že víme, co děláme, a zároveň nám to zvedá sebevědomí a ego. Na druhou stranu ta práce, pot a krev nás vrací na zem a já cítím, že mě dělá pokornějším. Řekl bych, že v čase jsem konzervativnější a možná ne tak velký snílek. Oči mi nicméně pořád zasvítí až při velké vizi. Cokoli menšího zvládnu taky, umím to odehrát, ale vlk se ve mně vzbudí, až když se jde do něčeho většího. Tehdy, kdy už by tým viděl strop a já říkám ne, tady to není, jdeme ještě výš.

Děláš na něčem takovém teď?

Určitě, máme tam dvě věci. Koukáme se a nabíráme sílu na výstřel v travelu. A pak je to Německo, kde máme velké ambice s Bringmeisterem (online supermarket spadající pod Rockaway, pozn. red.) a logistikou okolo. No a velké věci se pořád dějí i v rámci naší blockchainové divize. I na něm je ostatně vidět, jak o věcech přemýšlíme.


Když jsme před čtyřmi lety začali blockchain dělat, lidé se nám smáli. Stomilionový fond v blockchainu v eurech? Málokdo věřil v úspěch. Já jsem ale říkal, že po prvním fondu přijde další a že chci vidět miliardu eur under management velmi rychle.

Tohle pořád byly vize, nikoli snílkovství?

Čím menší kredibilitu máte, tím víc vypadají ambice jako sny, takže na začátku se, a v Česku zejména, perete s tím, že jste na hranici uvěřitelnosti.

Dnes už ji máš, ne?

Já ji relativně měl, už když jsem Rockaway zakládal. To nebylo tak, že jsem skončil školu, zamyslel se a šel stavět investiční skupinu. Měl jsem za sebou dvě prodané firmy, dva roky jsem vedl region pro Naspers, dělal jsem akvizice… I když samozřejmě v kontextu toho, na jakém hřišti jsem chtěl hrát, jsem byl junior.

Investičních skupin je nyní snad více než kdy dřív. Co odděluje ty úspěšné od těch, které půjdou ke dnu? Je to tak, dnes za vámi přiběhne kluk čerstvě po škole a tvrdí, že udělá investiční skupinu. Jak přesně? Co se bude dít? Kde má zkušenost? Na nějaké straně to padne. Buď ten kapitál nesežene, nebo jej sežene nějakým multi-level fundraisingem a od nešťastného retailu, kterému bude prodávat polovičaté lži a tahat tak od lidí, kteří si nevyhodnotí riziko, pro ně důležité peníze. Tohle tedy musíte balancovat. Já jsem prostě tehdy viděl, že někdo dělá velké dealy, a věřil jsem si, že to dovedu taky. Dokážu skloubit právničinu s finančním engineeringem a chápu byznysové modely. Jsem dobrý v abstraktní představivosti a v tom, že v hlavě dokážu ty příběhy domyslet. A odmalička jsem měl vždy pocit, že jsme tu od toho, abychom ve svém oboru udělali impact. Každý člověk by se o to měl snažit.

Úryvek z rozhovoru pro časopis Forbes (03/2023), autoři textu: Zdravko Krstanov, Petr Šimůnek, foto: Anna Kovačič

Rockaway made in Prague

Začínali jsme v proslulé Bílé labuti, pokračovali na Kavčích horách, po pár letech se přesunuli přes řeku do budovy BLOX v Dejvicích a od září 2023 sídlíme v krásných prostorech moderního Telehousu, kousek od metra Dejvická. Naše kanceláře jsou funkční, osobité a hlavně nezaměnitelné – ostatně, přijďte se za námi podívat

Hranice neexistují

V současnosti se ve skupině Rockaway nachází desítky projektů, ve kterých pracují tisíce lidí a přesahují hranice České republiky. Pokud máte (podobně jako my) chuť tvrdě pracovat, snahu něco dokázat a schopnosti, které obstojí v konkurenci, přidejte se k nám. To, co se u nás naučíte za pár měsíců, byste se jinde učili roky. Prostor pro rozvoj vašich schopností je právě tady a teď.

Rockaway galerie

Money Talks

Nikdy bychom se nedostali tak daleko, kdybychom kolem sebe neměli spolehlivé parťáky: třeba finančníky, právníky, HR, a celou řadou dalších. Pořádáme proto různé eventy – třeba Money Talks, exkluzivní setkání klíčových lidí ze skupiny Rockaway i mimo ni.

Jednou za rok sbalíme celý tým Rockaway a vyrazíme...

Někdy na hory, jindy zase na vodu nebo do vinného sklepa – ale vždycky tam, kde na chvíli polevuje tlak každodenního byznysu, kde se uvolníme a podíváme na věci s nadhledu... Zkratka jezdíme tam, kde se čistí hlava.