Qminers

Q od slova quantitative. Miners, protože těží. Qminers těží data. Jejich produktem je software pro tzv. “algoritmické obchodování”. Autonomně obchoduje na základě složitých optimalizovaných matematických modelů a algoritmů na mnoha světadílech. Od svého založení v roce 2012 Qminers stále rostou. Začali obchodovat na jaře 2014, množství obhospodařených trhů i výdělky stoupají, což není ve finančním konsolidujícím se světě úplným standardem. Úspěch Qminers je výsledkem jejich poctivého vědeckého přístupu, který staví na matematice, statistice, modelování a obecně pečlivé práci s daty. Nesází na speed games a nepatří ani mezi tzv. flash boys. Staví na chytrosti a pestrosti týmu, který pečlivě skládají, aby obsahoval špičkové specialisty na všech úrovních od matematiky, datové analytiky, softwarového inženýrství až po kybernetiku či ekonometrii. Ambicí Qminers je rozšířit své působení do nových oblasti, ve kterých vidí velký potenciál. Láká je vyřešit problémy, které ještě nikdo nevyřešil a přitom je řeší hodně lidí po světě.

Nabídka příležitostí 4


    
     Petr Zahradník
    

    
     –
    

    
     CEO, Partner
Petr Zahradník
CEO, Partner

Přicházet na kloub výzvám,

u kterých předem nevíme, jestli mají řešení, a být v tom jedni z nejlepších na světě.

Soustředíme se na řešení problémů, o kterých si myslíme, že jsou užitečné (pomůžou k efektivnějšímu fungování finančních trhů a obecně směny), extrémně zajímavé (jejich řešení vůbec není triviální a je potřeba pokročilá věda a výzkum) a můžeme v jejich řešení patřit mezi nejlepší na světě. To jsou základní pilíře našeho DNA.

Chceme být prvotřídní a vytvořit v Praze excelentní přístav pro lidi, kteří by jinak se svojí ambicí možná odešli do zahraničí. Nabídnout zázemí špičkovým profesionálům, kteří mají schopnost stavět se k problémům kreativně, samostatně a dokážou u toho plně využívat své vědecké a inženýrské nadání.

Vyznáváme přístup založený na vědě, datech a složitých matematických modelech

Soustředíme se jen na tvrdá data a kvantitativní analytiku

Každý nápad nejprve analytický tým ověřuje, modeluje a podkládá daty. Až potom jde k programátorům a do produkce. Vše se u nás děje velmi rychle.


    
     Silvestr Stanko
    

    
     –
    

    
     ML Analyst
Silvestr Stanko
ML Analyst

Většina market makerů začínala běžným elektronickým obchodováním a až postupně přešla k matematickému přemýšlení. My jsme začali rovnou s matematickým přístupem, který je propsán do všeho, co se u nás děje. Soustředíme se jen na tvrdá data a kvantitativní stránku věci. Do realizace nových nápadů se nepouštíme hned, ale každý nápad nejprve analytický tým ověřuje, modeluje a podkládá daty. Když nápad projde, posouvá se již ve formě vzorců k programátorům, kteří ho převedou do podoby algoritmů. Vše se děje velmi rychle. Často jeden den vymyslíme a druhý den je to v produkci. Nehrajeme si na zdlouhavá schvalovací kolečka nebo prezentace. Takovou rychlost si můžeme dovolit hlavně díky tomu, že každý z nás má přesah do více oblastí. Data modeling v Pythonu si všichni děláme sami, nechodíme s tím za vývojáři. Dokonce i naše HRka umí programovat.


    
     Daniel Krýcha
    

    
     –
    

    
     Trading Analyst
Daniel Krýcha
Trading Analyst

Díky našemu přístupu úspěšně škálujeme

Naší ambicí do budoucna je rozšiřovat se na další trhy a burzy. Růst do šířky i trochu víc riskovat, protože si to už můžeme dovolit. Dlouhodobě a promyšleně stavíme základy, které nám umožňují škálovat. Rozhodli jsme se, že už nebudeme jenom inkrementálně zlepšovat řešení, které máme, ale vydali jsme se do nových oblasti, ve kterých vidíme velký potenciál. Stavíme prototypy a experimentuje.

Nové projekty nám současně dávají i větší svobodu pracovat na něčem úplně od začátku a umožnit tomu určovat směr, formu a všechny atributy. Hodně přitom stavíme na silných stránkách každého z nás a je to i důvod, proč stále řešíme otázky automatizace, hlubšího zapojení strojového učení a efektivity našich postupů. Nechceme, aby nás tu za rok bylo dvakrát tolik. Naopak, chceme si zachovat spirit malé a úzce spolupracující firmy. Být tím týmem, který z Prahy doručuje do světa špičkové výsledky.

Není mnoho míst, kde se můžeš bavit vědou

Soustředit se jen na ni bez zbytečného papírování, být obklopený stejně uvažujícími kolegy, které nadchne zdánlivě neřešitelný problém.

Finanční trhy nás nelákají primárně kvůli penězům

Nezávodíme. Nejde nám o rychlé zisky ze spekulací nebo her na hranici pravidel. Nás trhy lákají z vědeckého pohledu, protože vzácně kombinují vše, co nás baví - pravděpodobnost, optimalizaci, teorii her, softwarové inženýrství, pokročilé programování, matematické modelování, strojové učení, kybernetiku, ekonometrii a další vědní disciplíny. 

Není mnoho míst, kde bychom mohli uplatnit naše znalosti a vědomosti na tak pokročilé úrovni a ihned viděli výsledky naší práce a zpětnou vazbu bez vytáček. Baví nás dynamika a konkurenčnost finančních trhů. To, co nám funguje dnes, nemusí fungovat zitra. Musíme se neustále vyvíjet. 

Základním principem v Qminers je, aby každý mohl pracovat na tom, v čem je nejlepší

Vytváříme prostředí, které nám umožní se dlouhodobě soustředit na naše silné stránky a rozvíjet je. Procesy máme od začátku nastavené tak, že všechen “paperwork” jsme outsourcovali ven z firmy, abychom se mohli soustředit opravdu jen na to podstatné. Neztrácíme čas vědeckými reporty, nesmyslnými schůzkami s manažery, kteří by nevěděli, na čem právě děláme. Nemáme klienty, kteří nevědí, co chtějí, a mění zadání pod rukama. Máme jen jednoho stabilního partnera, americkou firmu, se kterou máme vyjasněná očekávání a je s ní radost spolupracovat. Nehoníme se za výsledkem, ale systematicky dodáváme kvalitu.


    
     Šárka Večeřová
    

    
     –
    

    
     Senior Quant Analyst
Šárka Večeřová
Senior Quant Analyst
Každé pondělí společně snídáme.
Každé pondělí společně snídáme.

Rozhodujeme se samostatně a decentralizovaně

Víme, kam jdeme a čeho chceme dosáhnout. Lidi na projekty nepřidělujeme, každý dělá na tom, na čem dělat po předložení pro a proti chce. Když nový projekt startujeme, společně se domluvíme na tom, čemu zhruba se kdo bude věnovat, a pak už je odpovědnost na každém z nás. Od každého se očekává, že v danou chvíli dělá, co umí a co on sám považuje za důležité a správné, a jediné, co opravdu požadujeme, je kvalita myšlenky a kódu tak, aby prošla přes review a šlo na tom rozumně stavět dál. To samozřejmě neznamená, že věci děláme každý po svém či svévolně: diskutujeme výstupy, předkládáme alternativy, kritizujeme si nápady, žádáme se navzájem o rady a názory, ale finální rozhodnutí, co a jak, je prostě na vlastníkovi řešení.

Je unikátní, že to tu není korporátní, ale má to startupovou mentalitu, a nikdo není zahořklý, nepříjemný nebo vyhořelý. Tady jsou všichni čerství, energičtí a mají obrovskou motivaci.

Daniel Krýcha, Trading Analyst

Bavíme se společnou diskusí od nápadu k řešení

Náš styl práce bychom popsali jako individuálně kolaborativní

Jsme perfektně sehraný tým a to, co nás charakterizuje, je docela vysoká preciznost. Vše logujeme, debugujeme, každý závěr má být reprodukovatelný, naše úlohy řešíme do hloubky. Spoléháme jeden na druhého, známe své silné stránky i limity. Nestojíme si za zády a nekontrolujeme se. Qminers jsou tím, čím jsou, protože nás baví být spolu a spolu tvořit. Sice spolu sportujeme, jezdíme na hory, na terase závodíme ve shybech a každé pondělí společně snídáme, ale hlavně spolu ujíždíme na matematice, strojovém učení, datových modelech a dalších disciplínách. Baví nás naše práce.

Styl naší práce je individuálně kolaborativní. Většinu úloh řešíme každý samostatně, ale hodně o nich společně diskutujeme. A až pak je převádíme do algoritmické řeči nul a jedniček. Řešení hledáme spolu, ale potom je to na jednotlivci, aby problém dotáhl do konce. 

Flexibilita je tu obrovská. S majiteli se dá domluvit na čemkoliv. Teď jsem na mateřské a dost brzy jsem se vrátila do práce a mohla začít pracovat z domova. Upravili jsme náplň práce tak, aby to bylo pro mě co nejvhodnější. Předtím jsem řešila jeden problém do hloubky a na soustředěné programování potřebovala dlouhé časové úseky. Teď řeším víc menších témat, na které potřebuji méně času, abych si to doma mohla zařídit.

Šárka Večeřová, Senior Quant Analyst

Qminers

Sídlíme v moderních kancelářích přímo v Paláci Špork v Hybernské ulici. Jsme kousek od metra i vlaku. Máme velkou terasu s open air zasedačkou, shybovacím koutkem, angrešty, jabloněmi, rybízy a dalšími dobrotami. Rádi se tam potkáváme, když počasí dovolí. Interiéru dominují obrazovky s naším produktem, které máme v kuchyňce. Každý tak vidí, jak na tom jsme a jak se nám daří.

Když jsem studoval Matfyz, tak jsem se tam cítil jako doma. Matfyzáci jsou jiný druh lidí. A od té doby, co jsem ze školy odešel, tak jsem tento pocit neměl. Až v Qminers se mi vrátil. Lidi mi tady jsou velice podobní a cítím se tady jako doma. Lidi jsou v Qminers hodně chytrý, hodně milí a hodně ochotní.

Tomáš Bouda, Lead Python dev

Je to tu takový kontinuální IQ test. Není to až tak abstraktní, ale vlastně pořád řešíš logický hádanky.

Martin Hadrava, Lead dev, Partner