Kotmel instalatéři

Kotmel instalatéři

Martin Kotmel se spolu s kolegy rozhodl, že tradiční řemeslo pojmou jinak a začnou stavět instalatérskou firmu na principech moderních firem, které vidí na trhu kolem sebe. Využívají prvky agilního řízení, dbají na neustálý rozvoj každého člena týmu a používají nejmodernější materiály a postupy pro řízení firem a týmů. Veškerou práci si organizují v mobilní aplikaci, která jim umožňuje eliminovat papírování a mít veškerou dokumentaci neustále po ruce. Mají definované firemní hodnoty a skoro dvacetičlenný tým charakterizuje radost z manuální práce i láska k řemeslu. Jejich cílem je vybudovat profesionální instalatérskou firmu realizující komplexní zakázky, která bude mít dobře nastavené procesy a příjemné prostředí pro své lidi. Prostředí postavené na vzájemné důvěře, otevřenosti a upřímnosti.

Nabídka příležitostí 1

Naším cílem je vytvořit stavební firmu postavenou na moderních principech a respektu k lidem


    
     Martin Kotmel
    

    
     –
    

    
     CEO
Martin Kotmel
CEO

Nabízíme prostředí, kde převládá týmovost a kde se neustále učíme

Martin Kotmel si na sebe montérky poprvé oblékl v sedmi letech, kdy nadšeně pomáhal zedníkům na chalupě. Po gymnáziu a Matfyzu se nevydal na vědeckou ani učitelskou dráhu, ale absolvoval instalatérský kurz, aby se mohl živit rukama, protože manuální práce mu vždy přinášela radost.

Od začátku se obklopuje lidmi, kteří sdílejí jeho zápal učit se nové věci a lásku k manuální práci. Rozhodl se spolupracovat s lidmi, kteří jsou instalatéry, protože je tato práce baví, vidí v ní smysl a sami si ji vybrali bez ohledu na své vzdělání či předchozí zkušenosti. Společně s nimi formuje firemní prostředí postavené na upřímné komunikaci, vzájemné úctě, respektu, slušném chování a dodržování platební i lidské morálky. Prostředí, ve kterém se všichni cítí příjemně a ve kterém jsou lidé považováni za to nejcennější, co firma má. 

Používáme metody, které byste asi nečekali

Přitom se v jiných odvětvích běžně a úspěšně používají řadu let. Máme implementovaný informační systém, přes který řídíme celou firmu. Evidujeme v něm veškeré zakázky, rozpis prací a každý z nás ho má k dispozici kdykoliv ve svém mobilu. Používáme ověřené postupy, které nám pomáhají se vzájemnou komunikací. Každé ráno se všichni potkáme na 15 minut, abychom si řekli, co se včera povedlo dokončit a co nás čeká dnes. Jsme sehraný tým a týmovost nám umožňuje, aby se každý soustředil na to, čemu nejlépe rozumí a mohl odvádět vždy kvalitní práci. 

Díky výše uvedenému, našim zákazníkům přinášíme přidanou hodnotu, kvalitnější služby a eliminujeme reklamace nebo problémy v komunikaci. Navíc to baví nás všechny a postupně zjistíte, že se do takového týmu vždycky těšíte na ranní kafe před tím, než se rozjedeme na zakázky. 


    
     Lukáš Fanta
    

    
     –
    

    
     Instalatér
Lukáš Fanta
Instalatér

KULTIVUJEME

INOVUJEME

INSPIRUJEME

PROSPERUJEME

Objevujeme a vyvíjíme nové nástroje, cesty a procesy. Přejeme si dělat naši práci tak, abychom se stali vzorem pro ostatní. Hledáme rovnováhu mezi výkonem a odpočinkem, přičemž stabilně rosteme.

Nenajdeš u nás všudybyla ani všeználka

Jsme kolektiv mladých lidí, kteří se rádi smějí a užívají si život. I když je naše práce místy náročná, děláme ji rádi a baví nás. Nenajdeš mezi námi protivného morouse, který by byl nepříjemný nebo se povyšoval jen proto, že má odpracovaných víc let. Nejsou mezi námi ani takoví ti siláci, typičtí pro stavební firmy, kteří všude byli, všechno ví a na počkání seřvou kohokoliv. Naše prostředí a vztahy stavíme na elementární lidskosti a slušném chování, vzájemném respektu a otevřené komunikaci. Vše si umíme říct přímo a férově. Díky tomu si vzájemně hodně důvěřujeme a umíme se domluvit prakticky na všem. 

Prostředí je tady dobrý. Pokud člověka ta práce baví, tak tahle firma je celkem správný místo, kde dělat instalatéra.

Matouš Hynek Kramer, Instalatér

Určitě by se sem nehodil někdo, kdo až moc lpí na svém názoru. Myslím, že v řemeslný práci je důležitý mít víc pohledů na věc. Jedna zakázka se dá vyřešit tisíci způsoby a člověk by měl být otevřen ostatním názorům.

Štěpán Šíma, Instalatér

Když chceš, vše se rychle naučíš

Z manuálně zručného člověka dokážeme za rok a půl udělat nadprůměrného instalatéra.

Téměř nikdo z nás nebyl instalatérem před tím, než se k nám přidal. Je mezi námi herec, sociolog, designér, prodavač nebo elektrotechnik. Spojuje nás radost z manuální práce a chuť učit se. Od prvního dne chodí nováčci do terénu a dělají jednodušší práce, aby postupně mohli pracovat samostatně. Když něco neví nebo nerozumí zadání, je důležité se raději zeptat, než udělat něco špatně jen proto, že ses bál položit otázku.

U nás nehrajeme hru: „Už se mě ptáš po desáté, tak se neptej.“ Všichni jsme začínali a víme, jak důležitá je vzájemná pomoc. Je lepší mít v týmu zvídavé a nezkušené lidi, co chtějí posouvat obor, než ty zkušené, kteří se už učit nechtějí. Instalatéřina se vyvíjí stejně rychle jako jiné obory, nové postupy, materiály i bezpečnost. A my chceme být neustále moderní firmou. 


    
     Karolína Jelínková
    

    
     –
    

    
     HR, Administrativa
Karolína Jelínková
HR, Administrativa

Martin Kotmel

"Jsem hrdý, že jsem vytvořil prostředí, ve kterém nám je hezky."

Jak to celé začalo? Proč si se po gymnáziu a Matfyzu nevydal na vědeckou dráhu?

Chvíli jsem učil, ale vyhořel jsem z toho. Neviděl jsem výsledky své práce. Naopak, když jsem pracoval manuálně, zažíval jsem intenzivní pocity štěstí, protože jsem několik hodin pracoval a viděl okamžitě výsledek. Byl to super pocit, který si mě naprosto získal. Po krátké době přemýšlení jsem šel na instalatérský kurz. Následně začal podnikat na živnostenský list a postupně založil firmu.

Rád mluvíš o tom, že buduješ firmu postavenou na jiných principech, než je ve stavebnictví zvykem. Můžeš to prosím rozvést?

Stavebnictví je plné negací, silového chování a reklamací. Od počátku chci vybudovat moderní firmu, která nebude trpět na tyto problémy. Proto budujeme procesy, které nám dávají řád. Hodně se soustředíme na správné nastavení vzájemné komunikace, abychom odbavovali práci co nejjednodušeji. Chci, aby firma fungovala dlouhodobě, a proto si teď společně definujeme její vizi, hodnoty a prostředí. Chci, abychom všichni věděli, kam míříme a proč to děláme. Přijde mi důležité, aby tomu rozuměl každý ve firmě a věděl, jak k tomu svou prací přispívá.

Za poslední roky hodně rostete, jak se daří získávat nové zákazníky?

U růstu firmy se nezaměřuju primárně na peníze. Rosteme, protože každý z nás roste. Podobně přistupuju i k hledání nových

zákazníků. Mám totiž rád, když má člověk cíl, ale míří trochu vedle. Záměrně neinzeruju v Google AdWords, abych nahnal co nejvíc zakázek. Propagujeme se jinak. Rád sponzoruju jazzové festivaly, protože věřím, že to přinese rozumné zákazníky, se kterými se domluvíme a bude s nimi hezká spolupráce. Zatím nám tato strategie vychází a máme za sebou hezké spolupráce.

Co hledáš u lidí, kteří by měli pro tebe pracovat?

Základem je komunikace. Potřebuju, aby porozuměli, co po nich chci, a když nerozumí, aby se nebáli to říct. Dalšími velice důležitými faktory je ochota vystupovat z komfortní zóny a učit se. Pak hledám určitou laskavost nebo citlivost. Nemám kolem sebe rád silové lidi a těch je bohužel ve stavebnictví hodně. Chci mít kolem sebe hebké prostředí, aby firma byla taková, že do ní jdu jako do postýlky. Chci firmu, kde nám bude hezky. Dál hledám u lidí tvárnost. Chci, aby dělali práci ve firmě tak, jak chci já a ne tak, jak se to dělá jinde. Pro mě je vlastně ideální člověk, který vystudoval gymnázium, a pak si uvědomil, že nechce studovat vejšku nebo ji nedostudoval, ale chce se živit rukama.

Hodně akcentuješ vzdělávání a rozvoj lidí. Proč jsou pro tebe tyto faktory důležité?

Osobní rozvoj není jen o růstu firmy, ale také o růstu jednotlivce. Když jsou lidé vzdělanější a mají více dovedností, pak mohou 

postupovat a firma spolu s nimi. V instalatérství se potřebují naučit nové dovednosti potřebné pro tuto práci a pracovat s novými technologiemi, které jim pomohou profesně růst. Navíc tyto vědomosti jsou jejich a mohou je využít kdykoliv a kdekoliv ve svém životě.


    
     Vojta Vlk
    

    
     –
    

    
     Instalatér
Vojta Vlk
Instalatér

Moderní nástroje a technologie, které nám pomáhají každý den

Instalateřina už není jen o tahání trubek

Je také o digitálních kotelnách, technologiích na chytré řízení spotřeby a nových postupech, které naše práce vyžaduje. 

Práce instalatéra už není tak fyzicky náročná, jak bývala, ale je víc o práci hlavou. Kotelny, tepelná čerpadla nebo bojlery, jsou dnes sofistikované celky plné elektroniky, ovládacích čidel a senzorů. Technologie se hodně vyvíjí. Šetření vodou a zejména energiemi je a bude velké téma pro každého. 

My aktivně sledujeme nové trendy a technologie, abychom podle nich upravili svoje postupy a udrželi se na špici v našem oboru. 

Učíme se jeden od druhého, což podporuje růst celého týmu

Je to náš způsob, jak se lépe poznat a zlepšit v tom, co děláme. Když se chceš naučit dělat plyn, budeš jezdit do terénu s někým, kdo je na plyn odborník. Když se budeš chtít naučit montovat tepelná čerpadla, přidáš se k parťákovi, který je na ně machr. Vždy můžeš jít i na školení nebo kurz, ale tento způsob máme ověřený a skvěle nám funguje. Velice rychle se naučíš všechny grify, které bys jinak získával roky a vyvaruješ se začátečnických chyb. Neustále se učit je pro nás stavebním kamenem naší firemní kultury. Hledáme k sobě kolegy, pro které je automatické se vzdělávat neustále. 

Nefungujeme jako běžná firma, spíš jako startup.

Marek Hazdra, Vizualizace koupelen

Vidět svou práci v souvislostech

Každá zakázka se dá vyřešit tisíci způsoby a je nesmírně důležité o nich společně diskutovat a přemýšlet. Netrvat jenom na vlastním názoru, ale umět přijmout i názor kolegů a zvážit názor klienta. Brát v úvahu to, jak se může instalace vyvíjet v čase a jestli, například umístění kotle, nemůže v budoucnu bránit při rekonstrukci. Víme, že nejjednodušší řešení často nebývá tím nejlepším. Je klíčové, aby každý z nás odváděl co nejlepší práci z dlouhodobého pohledu a uměl své řešené obhájit. 

Hodnoty, na kterých stavíme

Rozvoj a růst

Všechny naše hodnoty souvisí s tím, koho si vybíráme do týmu. A tak je asi jasné, že je pro nás podstatné obklopovat se zaměstnanci toužícími po vlastním rozvoji a růstu. Bez lidí ochotných vystupovat z komfortní zóny bychom se jen těžko jako firma posouvali dál. Dáváme každému prostor pro další vzdělávání a zdokonalování se nejen v řemesle, ale klademe důraz na osobnostní růst jako celek. Tak dopřáváme našim kolegům dobrý pocit z vlastních schopností a zároveň zlepšujeme úroveň našich služeb.

Ekologie a kvalita

Uvědomujeme si, že stavebnictví je jedno z nejvíce neekologických odvětví, protože není dost dobře možné recyklovat odpad, který produkuje. My se ho sice snažíme alespoň třídit, jak to jen jde, ale podstatnější je pro nás usilovat o udržitelnost prostřednictvím kvalitního a funkčního řešení. Skrze volbu materiálů a postupů chceme odbavovat zakázky tak, aby vydržely co nejdéle, a tak s ohledem na životní prostředí nevyžadovaly další spotřebu. 

Zodpovědnost a stabilita

Věříme, že zodpovědnost každého z nás v osobním i pracovním životě pomáhá udržovat stabilitu. Díky tomu může na stejném principu stát také naše firma, což jí umožňuje dosahovat vytyčených cílů a dále růst. Stabilita je pro nás naprosto klíčová – my díky ní zvládáme nečekané výkyvy a vy díky ní víte, co od nás můžete čekat. Nadto je naším cílem být jako firma stabilní hodnotově.

Respekt a úcta

Jakákoliv diskriminace nebo nenávist u nás nemají místo. Vztahy, které navazujeme se zákazníky, ale i ty mezi námi, jsou založeny na upřímnosti a otevřenosti. Slušná a respektující komunikace je pro nás stěžejní, už proto, že budujeme prostředí, ve kterém se každý může cítit dobře. 

Týmovost

Co to vlastně znamená táhnout za jeden provaz? Pro nás v každém případě schopnost neprosazovat za každou cenu vlastní názor a zároveň se jej nebát vyjádřit. Každý z nás je expert na něco trochu jiného, takže se mnohdy vyplatí dát prostor ostatním, nechat se ovlivnit kolegy a navzájem se učit a pomáhat si. Vážíme si jedinečnosti každého z nás, ať už v kanceláři nebo v terénu, všichni jsme si rovni a jen dohromady tvoříme tvář i podstatu firmy. 

Víme proč a jak

Jsme odborníci a kromě toho, že ovládáme řemeslo, hledáme pro naše zakázky za všech okolností ideální řešení. To je podle nás takové, které je smysluplné, funkční a efektivní. Vždy chceme pochopit kontext problému, který vám pomáháme vyřešit, protože když víme, co děláme, můžeme to dělat dobře. Tedy ke spokojenosti vaší i naší. 

Klid na práci díky dobré organizaci

Pro organizaci práce používáme mobilní aplikaci, ve které všichni vidíme plán práce na několik dní dopředu. Vidíme, kde a na čem budeme pracovat. V kolik tam máme být a s kým budeme komunikovat. Když práci dokončíme, nafotíme do aplikace fotografie, sepíšeme materiál a poznámky pro kolegy. Vše máme neustále po ruce v mobilu včetně veškerých fotografií. Díky tomu nemusíme jezdit do kanceláře, abychom se podívali do papírové dokumentace nebo našli fakturu z minulého roku. Odpadá tak zbytečné papírování a byrokracie.

Skvělé zázemí kanceláře

Všichni v terénu oceňujeme zázemí, které nám holky a kluci v kanceláři poskytují. Nemusíme řešit administrativu nebo byrokracii. Nemusíme obvolávat zákazníky a složitě plánovat. Vše za nás řeší tým v kanceláři a my se soustředíme jenom na práci, zákazníka a abychom zakázku realizovali co nejlépe. Samozřejmě na konci projektu musíme sepsat sumář práce a materiálu, ale bez toho to nejde. A když si uděláme čas, můžeme si v kanceláři udělat ráno snídani nebo svačinu. Holky nám objednají z Košíku, co máme rádi a v kuchyni si to připravíme. 

Tady je to hodně přátelský a asi jsem nebyl ještě ve firmě, kde by si lidi tak sedli. Nejsem zvyklý na společné snídaně a večeře a tady je to docela často. Lidi jsou ohleduplní, baví se normálně a jsme všichni na jedné úrovni, včetně šéfa Martina.

Jakub Jindráček, Zedník

Najdeš nás na pražském Smíchově

Kanceláře, sklad a celé zázemí máme v tichém vnitrobloku, který nám poskytuje dostatek prostoru a klidu pro práci.

Přidejte se ke skvělé partě lidí!