JIC

Inovační agenturu JIC zřídili v roce 2003 Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární univerzita Brno. Od samých počátků JICáci podporují transformaci firem v Jihomoravském kraji prostřednictvím inovací a ověřeného know-how. Kultivují podnikatelskou atmosféru a vztahy mezi firmami, univerzitami a veřejnými institucemi v celém kraji. Svou práci dělají tak dobře, že si k nim chodí pro inspiraci inovační agentury z velké části Evropy. Vpřed je pohání smysl, který vidí ve své práci. Věří, že skrz podporu podnikatelů mohou přispět k pozitivní změně společnosti a k řešení globálních výzev.

Nabídka příležitostí 1


    
     Petr Chládek
    

    
     –
    

    
     CEO
Petr Chládek
CEO

JIC pro nás není jenom místo, kam si chodíme vydělat peníze. Je místem, kde se můžeme realizovat, zúročit, co umíme, a pomoct transformovat region, ve kterém žijeme, k lepšímu. Naší ambicí je proměnit jižní Moravu v jeden z nejúspěšnějších a nejinovativnějších regionů v EU. Našlápnuto máme dobře. Krůček za krůčkem budujeme otevřený inovační ekosystém, který se stává domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět. Propojujeme v něm malé i velké firmy navzájem. Podnikatele s univerzitami. Studenty s firmami. Humanitní sféru s technologickou. Lokálním firmám otevíráme příležitosti v zahraničí a zahraničním tady. Vše děláme tak, abychom vytvořili prostředí vhodné pro vznik dalšího Kiwi.com nebo Y Softu, kteří u nás také startovali.

Vytváříme jeden z nejinovativnějších podnikatelských ekosystémů ve střední Evropě

Chceme přispět k tomu, aby se náš region stal společností zaměstnavatelů a ne zaměstnanců.

Petr Chládek, CEO

JIC poskytuje dobré zázemí pro rozjezd nových věcí a netrestá chyby. Měl jsem možnost dostat se díky tomu k velmi rozmanitým projektům a je to pořád něco nového.

Radim Kocourek, Teamleader

Cíl je jasný

Skrz podporu podnikatelů přispět k pozitivní změně společnosti a k řešení globálních výzev

První otevřená digitální dílna nebo kreativní hub v centru Brna

Svým klientům pomáháme primárně konzultacemi, mentoringem nebo poskytnutím zázemí potřebného pro úspěšný start firmy. Na první dobrou by se mohlo zdát, že jsme další parta konzultantů, ale není tomu tak. Se svými zřizovateli za zády a zkušenostmi dokážeme nastartovat a provozovat i opravdu velké projekty, které posouvají celý náš jihomoravský region vpřed. V centru Brna provozujeme kreativní hub KUMST podporující podnikatele v kultuře a kreativních průmyslech. Nastartovali jsme první otevřenou digitální dílnu FabLab v ČR (osamostatnila se jako dceřinná společnost v září 2022), kde její členové mohou využívat nejmodernější digitální vybavení, které by si jinak nemohli dovolit. Nebojíme se takových příležitostí. Neustále sledujeme dění ve světě a hledáme v něm inovace, které bychom sem mohli přivést.


    
     Jiří Zhoř
    

    
     –
    

    
     Student Services Specialist
Jiří Zhoř
Student Services Specialist

Nemáme menší ambice než být na světové úrovni

Zní to jako citát od Bati, ale my tak popisujeme náš přístup. Když se do něčeho pustíme, děláme to nejlépe, jak se dá. Nespokojíme se s průměrností. Chceme působit na světové úrovni a nebojíme se zkoušet nové věci. Když se nepovedou, není to konec světa, ale je to příležitost poučit se a jít dál. Když se s projekty nevejdeme do pravidel, není to stopka. Spíš motivace vymyslet, jak by to šlo. Tím, jak máme v Česku vedoucí postavení mezi regionálními inovačními agenturami, vnímáme, že naším úkolem je zkoušet nové věci. Být průkopníky. Nehrabat jen na vlastním písečku, ale sdílet prošlapané cesty s ostatními. Propojovat se s inovačními agenturami v dalších krajích a státech. 

Věříme, že pouze lidé, kterým jejich konání dává smysl, mohou být úspěšní a současně mít radost ze života

Smysl je základní stavební kámen špičkové práce

Vidíš smysl práce, kterou děláš? To je otázka, kterou si opakovaně klademe. Věříme, že smysl je základní stavební kámen špičkové práce. Snoubí radost s úspěchem. Pohání vpřed a nutí ráno vstát z postele. Z podstaty věci práce na smysluplných projektech lidi baví a věříme, že přirozeně chtějí, aby byly úspěšné. Proto je důležité, abys viděl smysl v tom, co děláš. Pro mnohé z nás je to zejména možnost pracovat na projektech s dopadem nejen na svět byznysu, ale i do celé společnosti.


    
     Hanka Šudáková
    

    
     –
    

    
     Conference manager
Hanka Šudáková
Conference manager

Naše fungování stavíme na přátelství a otevřenosti v týmech

Hodnotou JICu jsou lidé

Jsou tím nejcennějším, co máme. Jsme k sobě velice otevření, upřímní a nápomocní. Máme zdravou sebekritičnost a jsme na sebe dost přísní. Vidíme spoustu míst, kde by se to, co děláme, dalo dělat lépe, a postupně na tom makáme. Zásadní úkol a odpovědnost každého teamleadera je vedle dosahování výsledků i kvalitní péče o své lidi. Vytvářet jim vhodné podmínky, rozvíjet je, propojovat a být jim oporou, když nejde vše jako po másle. Spokojenost lidí je pro nás extrémně důležitá metrika.

Chápeme, že život je jenom jeden a někdy je těžké oddělit osobní rovinu od pracovní. Aktivně pomáháme rodičům efektivně skloubit práci s rodinou. Podporujeme jejich samostatnou a odpovědnou práci tak, aby mohli pracovat z domu, když potřebují. I když jsme hodně flexibilní, úplná remote práce u nás možná není a pracovní čas je potřeba vždy sladit s celým týmem. Přímo v kancelářích máme i dětský koutek, ve kterém je možné pracovat nebo se potkat s kolegy. 


    
     Lucie Kanioková
    

    
     –
    

    
     Business Innovation Manager
Lucie Kanioková
Business Innovation Manager

Kdo je správný JICák?

„Člověk, který vnímá své okolí a není uzavřený v nějaké bublince. Chápe souvislosti, chce se je dozvědět a je extrémně důsledný ve své práci, protože pracujeme s veřejnými penězi.“

Milad Abassi

„Nebojí se říct svůj názor, umí si ho obhájit a odprezentovat. Nebojí se diskuse a fakt si to umí prodiskutovat i s někým, kdo je výrazně proti.“

Eliška Matějová

„Žene ho vpřed touha dělat věci, které mají smysl a podporují veřejnou změnu.“

Míša Sagitariová

„Neměl by být sobec, který myslí jenom sám na sebe. Neměl by být lempl. Měl by pořád vymýšlet, jak se věci dají dělat, a být samostatný. Náš tým se často potýká s něčím novým a hodně často řešíme věci poprvé. Potřebujeme se mezi sebou o tom bavit a vzájemně si pomáhat.“

Jitka Radová

„Potřebujeme chytré lidi s rozhledem, kteří se nebojí jednat otevřeně a dokážou pojmenovávat věci pravým jménem. Nemají ve svém chování skrytou agendu. Mají rozhled, nadhled, a pak je pro mě důležité, aby měli integritu. Abychom věřili v podobné hodnoty.“

Petr Chládek

„Určitě je to člověk, kterého baví propojovat lidi, i když tam nejsou úplně zjevná propojení. Člověk, který v tom nemá žádnou svou agendu, ale má radost z toho, že pomohl lidi spojit.“

David Uhlíř

„Rozhodně musí mít lidský přístup a být upřímný. Tady to funguje tak, že si všichni věří a respektují se. Kdyby toto nesplňoval, nefungovalo by to. Tady je to opravdu postavené na důvěře. I když něco zapomeneš nebo máš průšvih, tak si vzájemně pomůžeme.“

Jiří Skoumal

„Měl by být hodně svědomitý, protože máme hodně volnosti a důvěry. Měl by trvat na tom, že vše, co dělá, udělá nejlépe, jak to jde. Měl by sám věřit tomu, co dělá, a vidět smysl své práce. Skvělé by bylo, kdyby něčím přispěl JICu. Něco přinesl. Mám ráda lidi, kteří tady něco zanechají a jsou výjimeční.“

Hana Mejzlíková

„Je otevřený změně. Tím, jak fungujeme, těch změn je hodně a občas to může drhnout, když s tím nejsi OK. Otevřenost ke změně a ochota komunikovat dovnitř a navenek musí být.“

Markéta Ondrejková Foltýnová

Prostředí plné zkušených lidí, které ti nedovolí přešlapovat na místě


    
     Míša Sagitariová
    

    
     –
    

    
     Human Potential Manager
Míša Sagitariová
Human Potential Manager

Mezi JICáky potkáš podnikatele, kteří vybudovali úspěšné firmy. Lidi, kteří dlouhodobě působili v managementu velkých firem, v akademické a neziskové sféře nebo dlouhá léta zastupovali Českou republiku v Bruselu. Nezáleží na tom, jestli se k nám přidáš rovnou po škole nebo máš něco za sebou. Díky propracovanému systému rozvoje a práce na projektech se od kolegů rychle naučíš vše potřebné. Mnozí z nás si tím prošli a zpětně se shodneme, že lepší formu rozvoje jsme si přát nemohli.

Neřešíme, jestli to, co ses naučil, využiješ u nás nebo odejdeš. Věříme, že tak nebo tak, jde o pozitivní přínos pro společnost. Mnoho JICáků si díky tomu, co se zde naučili, založilo vlastní byznys nebo přešlo na manažerskou pozici do některé z firem, které v JICu pomáhali. 


    
     Jindra Weiss
    

    
     –
    

    
     Scale-up Teamleader
Jindra Weiss
Scale-up Teamleader

Práce na JICu je vlastně takové MBA v praxi. Potkávám experty a řeším s nimi zajímavé otázky a projekty přímo ve firmách. I po roce mě překvapuje, kolik nového se dozvídám.

Veronika Štěpánková, Startup Teamleader

Je tady velká kumulace chytrých a šikovných lidí, kteří žijí svojí prací a milují téma, které řeší.

Milad Abassi, RIS Executive Assistant

Daří se nám naplňovat naši vizi?

Vedení se hodně zajímá o naší spokojenost, kterou zjišťuje skrz zaměstnanecký průzkum. Anonymně a upřímně v něm můžeme vyjádřit vlastní názor. Není to dotazník pro dotazník, jaký někdy bývá ve velkých firmách. Výstupy společně probíráme na týmových workshopech, ze kterých se nejdůležitější body posouvají výš na úroveň celého JICu.

V JICu se hodně věcí mění díky feedbacku, ze kterého se snažíme naučit co nejvíce pro lepší fungování v budoucnu. Bez upřímné zpětné vazby bychom s některými projekty těžko pohnuli. 


    
     Milad Abassi
    

    
     –
    

    
     Manažer RIS JMK
Milad Abassi
Manažer RIS JMK

Stavíme na těchto sdílených

hodnotách:

PODPORUJEME podnikatele s pozitivním DOPADEM pro společnost.

LIDSKOST a PŘÁTELSKOST jsou pro nás důležité.

Jsme PRŮKOPNÍCI a INSPIRUJEME ostatní.

Zaměřujeme se na DLOUHODOBOU perspektivu a vedou nás principy UDRŽITELNOSTI.

Ctíme ZODPOVĚDNOST a SVOBODU tvořit.

Péče řádného hospodáře

Nejsme firma v běžném slova smyslu. Jsme veřejná organizace propojující svět byznysu se státní správou. Část peněz si každý rok vyděláváme tím, že pomáháme jiným podnikatelům růst. Podstatnou část financí, zejména na rozvoj a provoz velkých projektů, ale dostáváme z veřejných zdrojů. Nevnímáme to jako samozřejmost. Naopak, velmi si vážíme důvěry, kterou od veřejných institucí dostáváme. Proto je pro nás důležité, abys to vnímal stejně jako my a to, že jsme financováni z veřejných zdrojů, považoval za velkou odpovědnost vůči společnosti. S ní se pojí i určitá administrativní zátěž vycházející z potřeby pečlivě evidovat a patřičně vykazovat veškeré vynaložené finance tak, abychom každý pohyb uměli zpětně obhájit.

Ahoj, donesla jsem koláčky. Jsou v kuchyňce...

Takhle nějak začíná většina z našich neplánovaných diskusních setkání. Všichni musí ochutnat, nikdo nesmí chybět. Když už se sejdeme, využijeme toho a pokecáme o práci, novém projektu nebo o čemkoliv. Máme mezi sebou hezké, kamarádské vztahy, kterých si vážíme. To je důvod, proč si uděláme na sebe čas. Popovídáme si u kousku koláče, zasmějeme se společně, a pak pokračujeme dál v práci.

Hodně se toho u nás děje a nedá se být u všeho. Jednou ročně máme celofiremní teambuilding a výroční setkání. Každý tým má možnost vyjet pracovat mimo Brno s utužováním vztahů. Krom toho máme v Teamsech kanál, který nikdy nespí. Do něho může kdokoliv napsat, že o víkendu se jede na chatu, večer hraje volejbal nebo že vyrazíme společně lézt na lezeckou stěnu. A také naše parta běžců se pravidelně účastní Vltava Runu.

JIC

Každý názor je pro nás důležitý

Máme velkou podporu od vedení, které nám hodně naslouchá. Všem nám záleží na tom, aby se nám dařilo a společně hledáme cesty, jak na to. Nikdo z nás nemá patent na rozum. Proto hodně diskutujeme. Na někoho těch diskusí může být až příliš. Někdy se zdají být nekonečnými. My ale věříme, že každý názor je důležitý a posune nás. Vyžaduje si to hodně trpělivosti, schopnosti vyjednávat a nevzdat se, i když někdo nesouhlasí. Diskuse nám pomáhají být vzájemně sladění a každý se v nich stává spolutvůrcem JICu. Svým nápadem může ovlivnit, jak fungujeme, jak pracujeme a co děláme.

JIC Brno

Nejsme sice v centru, ale nám v Medlánkách nic nechybí. Obklopují nás desítky startupů, se kterými spolupracujeme a společně využíváme naše zasedací místnosti pojmenované po významných podnikatelích jižní Moravy. Denně tu můžeš potkat zajímavé lidi, o kterých si možná jednou přečteš ve Forbesu. Sedíme společně v open officu, který přispívá ke vzájemnému sdílení, otevřenosti a spolupráci. Přímo v naší budově je dílna pro makery FabLab a taky skvělé bistro, kam všichni společně chodíváme na obědy.

Některé z firem, které startovaly s podporou JICu
Některé z firem, které startovaly s podporou JICu