PETR HLEDÁ OBCHODNÍKA

V MoroSystems budujeme obchod založený na hodnotách jako je respekt, porozumění a lidský přístup.

Máme výsledky a za poslední 4 roky jsme našli cestu k novým zákazníkům, kteří u nás utratí víc než 75 milionů CZK ročně. V zádech máme podporu skvělého realizačního týmu a dalších 130 kolegů.

Našimi klienty jsou korporace, ale také inovativní start-upy. Jako technologický partner jim promyšlenými softwarovými řešeními a optimalizací postupů pomáháme naplňovat jejich potenciál.

Investujeme do obchodně-marketingových aktivit a snažíme se být vidět mezi naší cílovkou. Používáme moderní obchodní nástroje a naše procesy nám nebrání být kreativní.

Máme skvěle našlápnuto, i když všechno není vždy růžové a dnešní doba je z pohledu obchodu výzvou! Proto potřebuji najít Tebe. Pomůžeš nám s rozvojem byznysu především u nových zákazníků.

Pojď prozkoumat, jestli si budeme rozumět.

Něco o mně

Poslání rozvíjet obchodní řemeslo mne provází celý život. Je to nejspíš rodinné povolání, které se u nás dědí po generace.

Praděda byl toho času disponentem banky a uzavíral významné obchodní kontrakty.

Stavebnici CHEVA, se kterou sis hrál zamlada, prodal tvému tátovi můj děda, obchodní ředitel firmy Chemoplast.

Když jdeš do divadla, jevištní techniku tam nejspíš prodal můj táta, svého času obchodní ředitel firmy Gradior Tech.

Bratr je z nás nejmladší. Prodává ušlechtilé kovy do technologických výrob jako obchodní manažer firmy Bibus Metals.

No a pak jsem tu já. Pracuju jako obchodní ředitel v MoroSystems.

Obchod v MoroSystems dělám poslední 4 roky. Přišel jsem po devíti letech v brněnské skupině Agora. Tam jsem sbíral zkušenosti jako vedoucí prodejny, jednatel společnosti, šéf B2B prodeje a nakonec obchodní ředitel.

Specializuju se na vedení obchodních vyjednávání a mojí silnou stránkou je tvoření vítězné strategie pro úspěšné uzavření obchodních případů. Jsem soutěživý a baví mě vyhrávat. Ale ne za každou cenu! Řídím se přitom hodnotami, které jsou férovost, respekt a lidský přístup. Taky mě vždycky zaručeně potěší, když se daří mým kolegům, můžu je v jejich práci podpořit, a když vidím, že je jejich práce baví.

Doma mám super rodinu, podporující snoubenku a ročního syna Kryštofa. I tak si často najdu čas na kolo, hory nebo lezení po sklalách. Zkrátka všechno, kde je nějaký adrenalin. Sport a obchod má podle mne řadu společných věcí. Oboje vyžaduje disciplínu, nasazení a schopnost překonávat překážky.

V MoroSystems stavím na pevných základech z obchodní praxe, kterou mám více než 13 let. S obchodem mi pomáhá hlavně kolega Honza Červinka, který je součástí mého týmu asi rok. Nejsme na to ale sami - za zády nám stojí celá řada zkušených business konzultantů, analytiků, delivery manažerů a dalších expertů, kteří se s námi zapojují do pre-sale aktivit.

Honza, Business Developer

S Honzou jsme se potkali na byznys konferenci ve Vídni, kam jsme oba přijeli obchodovat ve svých firemních barvách. Já za MoroSystems a Honza za úspěšný FinTech start-up Roger.

Hned od začátku nám bylo jasné, že o byznysu přemýšlíme podobně. Honza je navíc rozený networker a mně bylo jasné, že by přesně zapadl do toho, co nám v MoroSystems chybělo. Jeho schopnost navazovat nové vztahy a upřímný zájem o druhé je naprosto unikátní. I díky tomu jsme zůstali nadále v kontaktu a časem jsme spojili naše profesní cesty ve žlutých barvách Moro. S Honzou se výborně doplňujeme a jsem rád, že můžeme spolupracovat.

"Když zrovna nechodím po konferencích, meetupech nebo se nepotkávám s klienty na jejich "domovské půdě", trávím čas se svou novomanželkou Lenčou, se kterou už jsme (nejen jako cabin crew u Emirates) procestovali pořádný kus světa. Taky si ale rád užiju trochu adrenalinu - hlavně enduro." - Honza Červinka

Proč to všechno sdílím?

Hledám do našeho týmu dalšího Obchodníka. S velkým O.

Člověka, se kterým si budeme perfektně rozumět, který s námi bude kompatibilní.

Po měsících hledání toho pravého kandidáta a k tomu po pár pokusech a omylech už vím, že dobří obchodníci nerostou na stromech. A hledat dobrého obchodníka, který navíc svou osobností zapadne mezi nás, do naší kultury a našeho týmu - to už je jako hledat jehlu v kupce sena.

Chceš vědět víc?

Podívej se na kompletní popis role Sales Managera na našem webu.

Jak přemýšlím o obchodu?

Má vize pro obchod v MoroSystems zní:

V roce 2026 přitahujeme svým přístupem a znalostí trendů inovativní firmy, u kterých aktivně vytváříme příležitosti a těžíme z nich.

Co za touto myšlenkou stojí? Technologická řešení pro nás představují komplexní proces dodávky - od prvního kontaktu se zákazníkem až po podporu námi dodávaného řešení. Klíčovou roli v tomto procesu hraje obchod, který je výsledkem práce celé firmy. Naší snahou vždy bylo, aby u našich zákazníků vzbuzoval asociace jako je srozumitelnost, profesionalita, lidskost, autenticita a vzájemný respekt. Naším snem je tyto principy udržet a postavit na nich výkonný obchodní mechanismus, který bude schopen dlouhodobě a opakovaně prodávat naše produkty a služby, zvyšovat povědomí o naší značce, reprezentovat firmu a otevře nám dveře k projektům inovativních firem po celém světě.

Jak přemýšlím o byznysu v souvislosti s COVID-19

Letošní rok je výjimečný tím, co se kolem nás děje. Bezprecedentní situace okolo COVID-19 nás přinutila vystoupit z komfortní zóny a přemýšlet o změnách, kterých jsme se báli nebo je odkládali. Pro někoho strašák, pro jiného příležitost na obzoru. Patřím do druhé skupiny. V aktuální situaci vidím velkou příležitost. Příležitost ke změně obchodního modelu, ke změně mindsetu, k zefektivnění procesů a zaběhnutých rutin.

Nemám křišťálovou kouli, ale o to aktivněji sleduju trh a opírám se o data analytických společností jako IDC, Gartner a dalších. Podle všeho prochází celá společnost zásadní proměnou. Dochází k nové definici normálu. To co bylo normální včera, nebude už nikdy stejné zítra. Firmy stahují své zaměstnance na home office a lidí v zahraničních korporacích pracují z domova nepřetržitě od března. Co dříve vyžadovalo osobní setkání, dnes běžně vyřídíme vzdáleně.

Obchod se taky výrazně mění. Zákazníci nám často odmítají osobní schůzky. Na jedné straně nám to stěžuje komunikaci a přenos osobní zkušenosti a emocí. Na druhou stranu se otevírá daleko větší prostor pro vzdálenou spolupráci a díky uspořenému času, který nestrávíme na cestách, můžeme absolvovat více zajímavých setkání. Vnímám také pozitivní dopad na zahraniční obchod. Remote spolupráce bourá bariéry jednotlivých zemí a nezbytnost osobní přítomnosti pro úspěšný byznys. Náš potenciální trh tak přirozeně roste.

Řada odvětví bude zasažená negativně - cestovní ruch, pohostinství a hoteliérství, vybrané služby. Jiná odvětví zažívají bezprecedentní růst - e-commerce, logistika, e-health, nástroje pro vzdálenou spolupráci, virtuální realita a další. Změny nahrávají také start-up scéně a inovativním myšlenkám v rostoucích segmentech trhu. V první polovině roku 2020 bylo sice cítit citelné ochlazení ze strany investic do start-up společností v reakci na šok spojený s nastupující pandemií. Cítíme, že se tato situace ve druhé polovině roku otáčí a dále očekáváme významný příliv investic do technologických start-up společností. Díky své ploché organizační struktuře a flexibilní organizaci jsou schopny rychle rozhodovat a reagovat na nepředvídatelné změny na trhu. Opačně vidíme, že velké korporace vyčkávají. Mění své programové portfolio pomalu a mnohdy přešlapují na místě. I zde existují samozřejmě výjimky - a právě na takové firmy se budeme nadále zaměřovat.

Start-up scéna se stala v letošním roce jedním z našich cílových trhů. Našli jsme několik modelů pro možnou spolupráci a za poslední 3 měsíce jsme získali do portfolia 3 nové start-up splečnosti (1 českou a 2 zahraniční). V celoroku je naše bilance celkem 5 nových start-up zákazníků. Je to pro nás potvrzení výše uvedených trendů. Ukazuje se, že tyto firmy dokáží náležitě ocenit naše zkušenosti získané na globálních projektech pro náročné korporátní zákazníky. Přitom jsou schopny i v této nejisté době přímočaře jednat a uzavírat nová strategická partnerství. Tohoto směru se budeme držet i nadále a doplňovat tak mozaiku velkých stabilních zákazníků, které v portfoliu držíme a budeme nadále rozvíjet.

Čeká nás řada výzev a já se na ně osobně moc těším. Obchod nebyl nikdy zajímavější, než je právě teď.

MÁŠ POCIT, ŽE BY NÁM TO SPOLEČNĚ MOHLO FUNGOVAT?

Ozvi se, rádi si o tom popovídáme. Pokud se chceš na něco zeptat, klidně napiš na kariera@morosystems.cz, v mezičase se třeba koukni na Culture Book nebo Company Book, které ti u nás rádi předáme v tištěné podobě. Víc o mně a o tom, na čem v MoroSystems pracujeme, zjistíš na mém LinkedInu.