Radek Majer na Culture Rocks: Jsem CEO umožňovatel

Jakými nástroji ladí firemní kulturu v TTC Teleport, firmě, která patří mezi největší poskytovatele datových center v Evropě? V rámci šestého vydání talk show Culture Rocks, tentokrát s přízviskem Toolbox edition, si Petr Skondrojanis povídal s Radkem Majerem, CEO TTC Teleport. Podívejte se na celý záznam rozhovoru, který se točil hodně okolo osobní zodpovědnosti týmů, nutnosti maximální důvěry a potřeby otevřených informací.

3 nástroje, díky kterým to v TTC Teleport šlape po byznysové i lidské stránce

Lidé si sami vybírají, na čem budou pracovat

Radek Majer vybudoval firmu bez hierarchie. Firmu tvořenou lidmi, kteří v ní chtějí být a svobodně si vybírat, na čem budou pracovat. K tomu jim slouží jednoduchý nástroj. Systém, kam zapisují úkoly s deadliny a každý si sám zvolí, na čem bude zrovna ten den dělat. A funguje to perfektně. Předpokladem je maximální důvěra a tým, který je uvědomělý a sladěný na firemních prioritách a cílech. Díky tomu důležité úkoly nikdy nevyšumí. Vždy se jich někdo ujme. Když nějaké zadání expiruje, znamená to, že to nebylo pro firmu přínosné.

CEO firmy jako umožňovatel 

Lidé v TTC se snaží žít a pracovat ve flow a s vědomím, že nic nedělají dokonale, protože ani neví, jak dokonalost vypadá. Jejich klíčovým nástrojem je vzájemné sdílení všeho, na čem pracují. Každý může navrhnout, že se bude dělat něco jinak, ale zároveň každý jeden zodpovídá a finálně rozhoduje za svoje úkoly. A nikdo mu do toho nezasahuje. Ani majitel. Rolí CEO je v tomto nastavení dohlížet, aby to všechno bylo možné. Je umožňovatel toho, aby se lidi měli dobře v práci i doma a aby se k nim dostaly všechny informace.

Kdokoliv z týmu může nabrat posilu a zároveň vyhodit kolegu 

Celý proces náboru v TTC Teleport je rozvolněný jako jejich firemní struktura. Kdokoliv ve firmě může k sobě do firmy někoho přijmout. Postup je jednoduchý. Jdete na trh, rozhlížíte se, kdo tam je, povídáte si s lidmi a jak to v TTC funguje. Z finální čtveřice lidí, kteří se vám zamlouvají, vybere jednoho, kterého pozvete do firmy a domluvíte setkání s celou firmou. Kdo má čas, dorazí a může rozhodnout, jestli se daný člověka přijme. Pokud zazní jedno ne, je uchazeč zamítnut. Musí být 100% shoda. Stejně tak kdokoliv může vyhodit svého kolegu. Když máte s někým problém, můžete ho vyzvat, ať firmu opustí. Pokud s tím daný člověk nesouhlasí, přizve facilitátora, který vám pomůže celou rozepři rozhodnout.

Radek Majer

Radek Majer byl u toho, když se v České republice zaváděl Internet. Je podnikatelem, angel investorem a filantropem. My však známe Radka Majera zejména jako spoluzakladatele a CEO firmy TTC Teleport, která ve svém miliardovém datovém centru hostuje 60% českého internetu. Na TTC Teleport je ale mnohem zajímavější to, jak Radek společně s jeho kolegy vytváří, udržují a podporují autonomní prostředí na bázi holakracie. V jejich týmu se pohybuje od 17 do 35 osob a vše je postavené na třech základních jednotkách: důvěra, zodpovědnost a otevřené informace. 

TTC Teleport jednoznačně patří mezi nejzajímavějších technologické společnosti v ČR.

Culture Rocks - i po šesté jsme měli nabito ostrejma