POP Talks: Pavel Pumprla inspiruje lídry sportem

Hostem dnešního dílu je Pavel Pumprla - celoživotní Bastketball lover, ex leader Českého národního mužstva a dnes konzultant leadershipu a zakladatel agentury, která pomáhá sportovcům s jejich druhou kariérou. Jak se může z profesionálního hráče basketballu stát mentor a konzultant leadershipu? Pavel Pumprla v obou světech vidí parelalu. 

Chcete vědět o týmové dynamice na hřišti a proč se nijak neliší od vašeho produktového týmu?

Hierarchie na pracovišti je rozhodně podobná té na hřišti. Pavel trénoval a byl trénován, což mu přineslo velkou výhodu - chápe tým z pohledu leadra i hráče. Byl také mnohokrát kapitánem týmu, který je určitým prostředníkem mezi trenérem a týmem paralela se středním managementem není čistě náhodná. V národním týmu existuje kromě členů týmu, kapitána a trenéra také pozice hvězda týmu, všem se nám vybaví Michael Jordan z Chicago Bulls, která zásadně ovlivňuje život v týmu. Tuto dynamiku mezi kapitánem, hvězdou, ostatními hráči ale třeba i klubem, vnímá Pavel i na pracovišti. Jak s touto dynamikou Pavel pracuje? A v čem pomáhá dnes sportovcům, když je propojuje s firmami? To jsou klíčové momenty našeho rozhovoru. 

Petr Skondrojanis

Highlights

Jak si namíchat týmovou Chemii

Klíčem je podle Pavla kompatibilita rolí, která je extrémně důležitá, aby mohla hrát skvěle hvězda, ale i všichni ostatní. Samozřejmostí je vzájemné doplňování se.

Jak pracovat s toxickými členy týmu?

Podívejme se na Michaela Jordana. Během prvních let své kariéry nevyhrál žádný titul, i když k tomu směřovalo téměř všechno. Phil Jackson mu řekl: “Ty jsi sice nejlepší hráč, ale nehraješ v týmu. Pokud chceš, abychom vyhrávali, musíš odložit své ego stranou a dát prostor svým spoluhráčům.” Michael Jordan si radu vzal k srdci a i díky tomu se stal legendou basketbalu.

Proč měli hráči důvěru ke Greggovi Popovichovi, jednomu z nejvýbušnějších trenéru v NBA?

Když se řekne “ideální leader”, na první dobrou bychom si nepředstavili Americké basketbalové trenéra Gregg Popoviche, jednoho z nejvýbušnějších a nejvíce ukřičeného trenéra v lize NBA. Přesto měl Gregg obrovský respekt svého týmu?

Gregg Poppovich je jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších trénérů všech amerických sportů. Jeden z důvodů, proč měli jeho hráči takový úspěch, je určitě intenzivní budování vztahů, kterému se Gregg věnoval každý den. S hráči si povídal nejen o basketu, ale i o jejich rodině a osobním životě. Zároveň dokázal vytyčit jasnou hranici a hráči tak moc dobře věděli, že Greggovi záleží na úspěchu týmu a křik na hřišti brali jako jeho prostředek k motivaci a dobrému výkonu. Gregg byl blízký kamarád všech členů týmu a oni věděli, že jeho pověstný křik na hřišti myslí dobře. Lidé totiž mnohem lépe přijímají rozhodnutí leadera, který naslouchá jejich potřebám a rozvíjí s nimi osobní vztahy.

Nejdůležitější lekce ze sportu, které můžete využít v byznysu?

Pustě si video :)

Sledujte PopTalks

Mají obsah, dosah, přesah a rozsah! To jsou hosté videocastů POP Talks. Pojďte se společně s Petrem Skondrem a Cocumou zaposlouchat do rozhovorů s lidmi, kteří mají vliv na svět kolem nás.