Zonky

Zonky je fintech alternativa k bankovním půjčkám a je postavená na principu sdílené ekonomiky, kdy drobní investoři půjčují zákazníkům a zároveň tím investují své peníze. Zonky vzniklo na zelené louce. Vše, od komunikace až po produkty, vymyslel od základu malý tým lidí. Zonky je zároveň jeden z nejrychleji rostoucích fintech startupů současnosti. Dnes se o platformu stará kolem 200 lidí, kteří chtějí být u toho, jak se Zonky posouvá každý den. Cílem Zonky je od začátku uspět s jiným přístupem v komunikaci, marketingu a platformě, která je kompletně online. Proces řízení rizik u půjček je na Zonky stejný jako u bank. Komu nepůjčí banky, tomu pravděpodobně nepůjčí ani Zonky. Rozdíl je v tom, že Zonky právě díky technologiím dokáže zpravidla půjčit levněji a umožňuje investovat výhodněji než v bankách. Vedle toho Zonky vystupuje proti nesmyslnému zadlužování. Zonky je komunita, komunita investorů, komunita Zonkařů (rozuměj zaměstnanců), komunita fanoušků, komunita zákazníků či komunita developerů. Ti všichni pomáhají Zonky s jejich platformou.

Nabídka příležitostí 14

Pozor! Místo, kde se vyskytují lidi a pracují pro lidi.
Pozor! Místo, kde se vyskytují lidi a pracují pro lidi.

Smysl v práci? Proč ne!

Proč práce v Zonky dává lidem smysl? Je to ze dvou hlavních důvodů. Za prvé máme produkt, který je postavený lidmi a pro lidi a je na trhu úspěšný. Zonky je v našich životech i mimo kancelář. Většina lidí v Zonky je zároveň buď zákazníkem nebo investorem na Zonky. Appku máme v mobilu asi všichni, takže netestujeme jen v práci, ale pokud vidíme při cestě tramvají nějakou chybu, reportujeme ji hned na Slack. Všichni máme zájem na co nejvyšší kvalitě a profesionalitě, aby bylo Zonky úspěšné. Za druhé nevytváříme žádné bariéry ani mezi lidmi, ani mezi týmy. Spolupracujeme a bavíme se naprosto přirozeně, protože máme společný zájem a cíle. Jako bonus v Zonky funguje selský rozum, chuť dělat věci na 100 % a neustále rozvíjet produkt i způsob jakým ho stavíme. Je to intenzivní, rychlé, efektivní a zábavné.

Zonky
Zonky

    
     Linda Hubičková
    

    
     –
    

    
     HR specialist
Linda Hubičková
HR specialist

    
     Pavel Novák
    

    
     –
    

    
     CEO Zonky
Pavel Novák
CEO Zonky
Se Zonkym hrdě na triku
Se Zonkym hrdě na triku
Zonky
Zonky

Zonky stavíme společně

Nemáme rigidní a rozparcelovanou firmu. V Zonky nejsou oddělené týmy, které pracují za zavřenými dveřmi odděleně od ostatních. Zonky je mraveniště, které stavíme společně. 

V praxi to vypadá tak, že sice máme každý své kompetence, úkoly a odpovědnosti, ale můžeš se vyjádřit ke všemu, co se v Zonky děje. Můžeš pomoct tam, kde ti to zrovna dává smysl, můžeš se podívat na práci ostatních a učit se od nich, můžeš si vyzkoušet spoustu věcí, přístupů a směrů. Nezavíráme se do jedné škatule s nálepkou „oddělení něčeho“. Naopak nás baví obrovská otevřenost a chuť pracovat spolu na něčem, co máme rádi. 

Je to tady jako rodina. Když chce někdo něco udělat, tak to udělá. Jde nám o to dosáhnout cíle, a pak ladit drobnosti, než dlouho mluvit. My, když se rozhodneme pro změnu, tak ta změna přijde mnohem rychleji než v běžné firmě.

Honza Balcárek

Šikovní lidi jsou vidět. Neztratí se. Jejich vklad je vidět na práci, kterou odvádí. Snaží se dělat věci jinak, protože myslí jinak.

Linda Hubičková
Zonky
Zonky

    
     Jakub Strýček
    

    
     –
    

    
     Marketing Manager
Jakub Strýček
Marketing Manager

    
     Ondřej Šnejdrla
    

    
     –
    

    
     HR Director
Ondřej Šnejdrla
HR Director
Zonky
Zonky

Fast and Furious

Jsme rychlí! Někdy až moc. Hecujeme se stále a ve všem. Od hubnutí přes kliky až po nasazení nové verze. Proč něco nechávat ležet a říct si, že na to máme 3 měsíce, když to můžeme nasadit hned? Máme jeden produkt, takže je to jednoduché. Vedle toho máme svobodu ho neustále aktualizovat, upravovat a měnit tak, abychom vylepšovali zážitky zákazníků. Zonky není pro konzervativce, kteří by chtěli teplou židli a stejný job na 10 let. Přitahujeme badatele a lidi, které práce baví, chtějí být skvělí ve svém oboru a zároveň se dívat a testovat si jiné kompetence. V open space sedíme vedle lidí ze zákaznické péče. Slyšíme je, jak si povídají se zákazníky. Pokud je něco potřeba řešit, řeší se to hned. S dotazem nemusíš vyplňovat formulář a měsíc čekat na odpověď. 

Zonky
Zonky

Zonky

Najdeš nás na Praze 6. Jsme kousek od zastávky metra Petřiny. Jasně, může se to zdát jako konec světa, ale má to své výhody. Máme totiž strategickou polohu mezi oborou Hvězda, Břevnovem a Divokou Šárkou. Tedy prostor pro spoustu aktivit hlavně v létě - běhání, koupání a grilování! 

Open space je maso

Předem varujeme lidi, kteří nejsou zvyklí na open space a rušnější prostředí, že tady do nich narazí vlna hlučné a dobré nálady, Je tu zkrátka neustálý cvrkot. Pro člověka, který na to není zvyklý, to může být šok. Všichni si tykáme, všechno se řeší na místě u stolu. Do toho se na dvou místech v kanceláři slaví narozeniny a „Happy birthday song“ jedné skupiny se snaží uspět v soutěži hlasitosti nad druhou skupinou oslavenců. V tom všem s klidem telefonují naši kasťáci a baví se se zákazníky. Když je toho moc, jdeme se projít na druhou stranu do IT. Ti alespoň neslaví narozeniny tak hlasitě. Přesto nám to nevadí a máme to tady rádi. Kdo to neměl rád, už dávno odešel.

Vleže, vestoje, vsedě. Je to jedno.
Vleže, vestoje, vsedě. Je to jedno.
Zonky
Zonky
Sales
Sales
HR
HR
Customer Care
Customer Care

Kdo je Zonky match?

Jsi fér

Hraješ fér hru na všech úrovních tvého života.

Máš kuráž

Jsi odvážný a poznáš, kdy už to není odvaha, ale blbost.

Hraješ pro tým

Je pro tebe důležitější společný výsledek než osobní benefit.

Jsi sám sebou

Jsi upřímný k sobě i k ostatním, nepovyšuješ se, neponižuješ se. Jsi to ty se vším dobrým i špatným, co v sobě máš.

Nejsi vztahovačný. Máš nadhled, přehled a rozhled. Máš smysl pro humor. Nebereš si věci osobně, sarkasmus je součástí našeho stylu. Kritiku si nenecháváš pro sebe, protože uvnitř tvé hlavy nikomu nepomůže.

Chceš pracovat a to, co děláš, tě baví. Nechodíš do práce pro výplatu, ale protože ji máš rád. Těšíš se na kámoše, které tu máš a na to, kam zase Zonky posuneme. Máš Zonky rád a jsi na ně hrdý.

Chceš zkoušet nové věci a nevadí ti, když se něco nepovede. Přijmeš zodpovědnost a jdeš dál. Nejsi v práci od toho, abys hrál na schovávanou, ale od toho, abys pomohl Zonky ke splnění cíle. Neřešíš si individuální status a kariéru, ale hraješ pro tým Zonky.

Se všemi si tykáš, protože všichni jsme Zonky. Chceš dělat to, v čem vidíš smysl, a ne co ti někdo nařídí. Když už ti někdo něco nařídí (občas se tomu prostě nevyhneme ani u nás), udělej to tak, aby tě to bavilo a výsledek byl hodný profesionála. Profesionálem může být i junior. Jde o to, jaký výsledek chceš dodávat.

KDYŽ SE ŘEKNE ZONKY

ZEBRA. PŘÁTELSTVÍ. SRANDA, PRÁCE. KOMUNIKACE, ZEBRA, INVESTOŘI, PŮJČKY. FINANCE. FAJN KOLEKTIV, KVALITNÍ PRÁCE. LIDÉ LIDEM, FÉROVOST, PÁRKY, RODINA, ZÁBAVA, KAMARÁDI, SDÍLENÁ POMOC, PEER TO PEER, POHODA, RYCHLOST, AGILITA, DYNAMIKA,TECHNOLOGIE, BANDA NADŠENÝCH TALENTOVANÝCH LIDÍ, MAKÁME NA TOM STEJNÉM, FINTECH, FÉR. JEDINEČNOST, OTEVŘENOST. SRDCE, KREATIVITA, LÁSKA K PRÁCI, INOVACE, FÉR PŮJČKY, ZEBRA, DRAVOST, LIDI A TÝM, ODVAHA, JÍT PROTI PROUDU, TRANSPARENTNOST, ZEBRA.

Pozor! Tady jsou na kasťáku lidé

Na Zonky půjčují lidé lidem a my se ke všem zákazníkům jako k lidem chováme. Neschováváme se za právní klauzule. Pokud vyhodnotíme, že někdo není schopen splácet, tak mu to řekneme a poradíme mu, že kdyby třeba každý týden nesázel, tak půjčku získá. Nejsme otroci systému. Nemáme zbytečné bariéry a naše práce se zakládá na zdravém selském rozumu. Přátelská atmosféra uvnitř firmy se promítá i do komunikace ven. Všichni si tykáme, smějeme se, vtipkujeme a klienty oslovujeme křestním jménem. Bavíme se s nimi o životě, rodině, papoušcích a autech na které si půjčují. Nikdo nám tady neklepe na rameno, protože ten hovor byl dlouhý. Máme volné ruce si zákazníka hýčkat.

Opravdová péče o zákazníky
Opravdová péče o zákazníky
Ve čtvrtek tleskáme
Ve čtvrtek tleskáme

Každý čtvrtek máme snídani a nejoblíbenější jsou párky. Kdyby někdo chtěl zrušit párky, tak ho ukamenují. Když nejsou párky, tak má půlka firmy špatný den :-))

Lucka Pirichová

Jsou tady lidi, kteří jsou z korporátu, ale nejsou korporátní. Mají rádi svou práci a své lidi. Zonky nemá to, že bychom se prali, kdo má více panáčků pod sebou. To nás nezajímá.

Lukáš Marek

A ve čtvrtek na párky

Každý čtvrtek se potkáváme na snídani, kde se díváme na týden zpět a komunikujeme důležité věci, o kterých by měl každý vědět. Důležité informace nám chodí e-mailem, každý tým má svůj Slack channel a také svoje vlastní statusy. Co je velkou výhodou, která pomáhá komunikaci, že tady není nikdo schovaný. Všichni v podstatě sedíme spolu. Vedení není ve svých kancelářích za barikádou asistentek, ale jsou s námi u jednoho stolu. Každý si řeší svojí agendu sám, každý je zodpovědný za výsledek svého týmu, každý je zodpovědný za to, jak se v daném týmu žije. Firma posílá interní kreslený newsletter a každý z team leaderů pověřuje někoho z týmu, aby do něj napsal co se v daném měsíci stalo nového. Komunikace je základem úspěchu Zonky a to nejen uvnitř, ale i směrem ke komunitě zákazníků a investorů.

Jádro

Zonky stavěli lidé od základu. Zdravé jádro na sebe nabalovalo další a další lidi s podobným přístupem. Tito lidé se pak přesouvali na další role, kam zase přitahovali lidi s podobným uvažováním. Férový a nadšený do toho, co umí a s chutí dělat na více věcech a učit se. Zonky dává příležitost osahat si i jiné činnosti, vyzkoušet si to s jiným oddělením a s jinou náplní práce. Proto nás to tady baví. Není tady vidina zabřednutí v jedné činnosti, ale naopak poskytuje hodně prostoru k nápadům, chybám a dalšímu rozvoji. Zdravé jádro lidí, kteří to začali a pokračují v tom. Lidi, kteří přicházejí třeba i z Home Creditu, chtějí pokračovat v nastaveném trendu. Nechtějí měnit kulturu ani cíle. Je pro nás důležité, že i když je nás ke dvou stovkám a neznáme se už všichni tak dobře, je tady stále jedna firma s jednou strategií, za kterou všichni jdou.


    
     Jiří Chvalina
    

    
     –
    

    
     Head of digital distribution
Jiří Chvalina
Head of digital distribution

Jsme online

Pamatujete si, když v bance musíte na pobočku? Všechno trvá? Musíte dodat spoustu dokumentů? Na Zonky to tak není. Všechno děláme rychle a online. Žádné zdržování. Lidé mají na práci jiné věci než uzavírat půjčku. Stejným způsobem chceme přistupovat i k procesům uvnitř firmy. Všechno online, digitálně a bez zbytečností. Jsme fintech a agilita je naším principem od začátku firmy. Rychlost se počítá a dobré UX je základem. Nemáme žádné kamenné pobočky a zbytečné náklady. Všechno vyřizujeme a rozhodujeme rychle a proklientsky. 

Převzal jsem HR, protože chci, aby bylo hlavně službou pro lidi.

Ondřej Šnejdrla

    
     Standa Filipčík
    

    
     –
    

    
     IT Director
Standa Filipčík
IT Director
Jako doma...
Jako doma...
Zonky
Zonky

    
     Pavol Daňo
    

    
     –
    

    
     Frontend Developer
Pavol Daňo
Frontend Developer
Zonky
Zonky

Iteruju, Iteruješ, iterujeme 

Důkaz místo slibů. Za 14 dnů máme appku, zmáčkneme kouzelné tlačítko a do dvou hodin ji má 20 tisíc lidí. Když to není úplně ono, začnou se ozývat, když se jim to líbí, ozvou se taky. Naši zákazníci jsou naši nejnadšenější testeři. Od počátku Zonky věků jsme měli agilní vývoj, rychle vyrobit první iteraci, ověřit, vylepšit, další verze, ověřit, posunout na produkci. V Zonky vidíš výsledek své práce skoro okamžitě. Zonky appku máš v telefonu a ověřuješ svoji práci cestou z kanclu. Nebojíme se udělat chybu, chceme výsledky rychle ověřovat a umíme si vzít odpovědnost za to, co děláme. IT je půlka firmy a ta druhá na IT spoléhá, že to uděláme dobře. Proto se snažíme, abychom to fakt dobře dělali. Rychle, spolehlivě, nově, agilně, hlavou a samozřejmě srdcem.

Zonky
Zonky
Zonky
Zonky

    
     Martina Mentlíková
    

    
     –
    

    
     Sales Development Manager
Martina Mentlíková
Sales Development Manager
24 podnikatelských příběhu, které začaly na Zonky
24 podnikatelských příběhu, které začaly na Zonky

Od nápadu k úspěchu

Sami jsme vyrostli z nuly. Z pouhého nápadu, kterému někdo důvěřoval a umožnil mu realizaci. Pomáháme dobrým nápadům na svět, umožňujeme jim získat finance a podpořit je v růstu. Letos jsme v kavárně YoCafe pokřtili knihu Od nápadu k úspěchu, kde je 24 příběhů, které se úspěšně prosadily a na jejich startu byla půjčka od lidí na Zonky.cz.

Proto to dává nám všem okolo smysl. Vidíme, že kromě klasického byznysu, kdy na konci je spokojený akcionář, protože máme dobrá čísla, jsou spokojení i lidé, kteří by si třeba jinde půjčit nemohli. Třeba kvůli tomu, že mají trvalou adresu v cizině. Věříme, že přesah byznysu bude v Zonky vždy základním principem.

Sprechen Sie Deutsch?

¿Hablas español? Tak se zastav, protože Zonky jede do ciziny. Letos budeme startovat ve Španělsku a Německu a budeme zkoušet uspět ve dvou různých kulturách s různým stupněm vřelosti a regulace. V tuto chvíli je postavený rollout tým, který vstup na zahraniční trhy připravuje. Kdo ví, třeba už příští rok budeme jezdit na pobočku do Madridu. Zonky se hodně rychle rozrůstá a je vidět, že náš přístup k zákazníkům a firmě má výsledky. Jsme přesvědčení, že rosteme díky tomu, že lidé v Zonky mají rádi to, co dělají a nedělají to, protože musí. 

Reklama značku nedělá, ta ji prodává. Značku dělá zákaznická zkušenost.

Jakub Strýček
3, 2, 1... Startujeme zahraniční expanzi!
3, 2, 1... Startujeme zahraniční expanzi!

    
     Sonja Mazurová
    

    
     –
    

    
     Digital marketing specialist
Sonja Mazurová
Digital marketing specialist

    
     Martin Altschmied
    

    
     –
    

    
     Senior IT Analyst
Martin Altschmied
Senior IT Analyst

Inovátoři vítáni

Jak se člověk v tom, co umí vybrušuje, přichází s nápady, jak některé věci dělat jinak. Zkouší neotřelost a chce být originální. Korporát to ve vás zabije svou těžkopádností. Než se vztekat, že to pokaždé trvá dlouho, raději to vzdáte. V Zonky je to naopak. Tady jste divní, pokud to neděláte. Nápady jsou hybnou silou Zonky. Zkoušíme, testujeme, díváme se na data a z nich se učíme dělat to, co děláme, ještě lépe a radostněji. Pokud v tobě tluče srdce přirozeného inovátora, pokud už tě nebaví chodit za šéfem s nápadem, který se nikdy neuskuteční, nebo máš tři bankovní účty a sleduješ trendy ve fintechu, je Zonky ideálním prostředím. My chceme tvé nápady, tvou kritiku a chuť dělat věci jinak. Jsme připravení ti nabídnout prostředí, které nestaví bariéry. 

A Zonky se točí dál...

Nezastavitelně. Roste nám pod rukama firma, která má chuť inovovat, měnit, vytvářet škálovatelný byznys s orientací na lidi a zákaznický zážitek. Postarej se o svůj tým a on se postará o tvé zákazníky. Pravidlo které v Zonky platí a je dvakrát podtržené. Zkoumáme neustále možnosti, jak Zonky rozvíjet, jak můžeme měnit status quo, jak vylepšit zážitek z půjčky, jak inovovat scoring, nebo rutinní práce nahradit automatem, abychom se mohli věnovat důležitým oblastem našeho byznysu, kterými jsou zákazníci, propojení technologie celého odvětví a také marketing. Chceme ho dělat dále chytře a exaktně. Čeká nás strategické období, kde chceme prokázat, že náš koncept a lidé, kteří tento koncept tvoří, můžou uspět za hranicemi Česka. 

Silný Zonky vývar

Hodně energie, hodně svobody, trocha toho procesu, aby se nám neztratil po cestě cíl. Okořenit individualitami, které jinde nepotkáš. Přihodit chytré lidi se zkušenostmi z korporátů a se znalostí trhu, na kterém jsme. 95 % nadšení (pár hejterů najdeš všude) pro produkt, plus prostředí, kde každý může být sám sebou a kde je jednotlivec podporovaný týmem i vedením. Přidej stoprocentní zaostření na data a čísla, abychom věděli, jak si stojíme a jaké nástroje nám fungují. Nezapomeň poměrně velkou dávku flexibility, rychlá rozhodnutí, odsekávat, co nefunguje, a posilovat, co funguje. Vyluhovat v silném vývaru vize expanze do zahraničí a přidat extrakt hodnot, na kterých Zonky stojí (na těch neustále pracujeme). Jo a vařit mírně na silném a stabilním základu PPF skupiny. Nakonec přidáš lidi s vlastním názorem, kteří chtějí tvořit něco nového, jiného a změnit způsob půjčování peněz, a pak už jen mícháš a nezapomeneš osolit dobrou komunikací. 

Naš CEO před vyběhnutím na pravidelnou čistku hlavy
Naš CEO před vyběhnutím na pravidelnou čistku hlavy
Zonky
Zonky
Zonky
Zonky
Nerfky občas používáme, když nám kolegové neodpovídají na e-mail. Prostě je střelíš...
Nerfky občas používáme, když nám kolegové neodpovídají na e-mail. Prostě je střelíš...