Y Soft

Když se zeptáte Václava Muchny, CEO a spoluzakladatele Y Softu, čemu se jeho firma věnuje, dostanete jednoduchou odpověď: pomáháme zákazníkům fungovat efektivněji. Těmi zákazníky přitom myslí přes 14 tisíc společností z více než 120 zemí. Mimochodem, 400 z nich patří do prestižního žebříčku největších firem Global 2000. Původně byl Y Soft studentským projektem, dnes z Česka řídí svůj globální byznys. YSoftery tak můžete potkat třeba v USA, Mexiku, Chile, Dubaji, Singapuru, Japonsku nebo Austrálii. Celkem má Y Soft 17 poboček v 16 zemích. Nabídka Y Soft má velmi široký záběr, který zahrnuje komplexní řízení 2D a 3D tisku, systémy pro řízení digitalizace či vlastní vývoj a výrobu 3D tiskáren. Kromě toho se firma věnuje řadě vývojových projektů v oblasti podnikového Internet of Things (IoT) a Průmyslu 4.0. Právě tam totiž Y Soft vidí svou budoucnost.

Nabídka příležitostí

Y Soft Corporation Brno
Y Soft Corporation Brno

Naše firma, naše rozhodnutí

Y Soft má ideální velikost. S 370 lidmi po celém světě dokážeme včas reagovat na zajímavé příležitosti a rychle se měnící trendy. Zároveň jsme ale dost velcí na to, abychom mohli dělat velké věci. 

Věříme, že si dokážeme dlouhodobě udržet kulturu orientovanou na výsledky, otevřené a transparentní prostředí, a hlavně selský rozum. Firmu stále vlastní lidé, kteří ji založili a neplánují ji prodat. Mělká organizační struktura a akcionáři aktivní ve firmě umožnují dělat rychlá rozhodnutí tam, kde jsou skutečně potřeba.

Globalní byznys řízený z Česka

Y Soft vznikl s ambicí vybudovat celosvětově úspěšný technologický byznys. Samozřejmě, v úplných začátcích jsme se tou představou velmi dobře bavili. Ale nikdy jsme se jí nevzdali. Za to, že jsme toho dosáhli, vděčíme dvěma rozhodnutím: držet se B2B obchodního modelu a vyvíjet produkty, které kombinují hardware a software. Dnes se z této strategie stává obecný trend, který souvisí s nástupem Průmyslu 4.0, IoT apod. Díky své historii tak máme silný náskok. A naše práce davá obrovský smysl.

Všechny naše produkty a služby spojuje stejná přidaná hodnota - umožňují firmám fungovat chytřeji. Historicky máme nejsilnější zázemí v oblasti správy tisku. Už před 13 lety jsme tiskárny připojovali k internetu a nabízeli inteligentní způsob pro jejich správu. Dnes je platforma plně integrovaná s mobilními telefony, umí řídit i provoz 3D tiskáren a také firemní digitalizační procesy. 3D tiskárny i sami vyrábíme, vytváříme novou divizi pro oblast IoT, spolupracujeme se startupy s podobnou obchodní strategií.

Y Soft chceme rozvíjet jako českou firmu, která po celém světě pomáhá organizacím růst a řídit úspěšný byznys.

Stále v pohybu

Žijeme jen jednou, a proto chceme dělat práci, která nás baví. Máme kolegy, kteří jsou ve Y Softu od úplných začátků a vystřídali několik postů, aby mohli objevit a následně dělat to, co je nejvíc naplňuje a v čem jsou nejlepší. Stejně tak jsou v našem týmu lidé, kteří roky působí na stejné pozici, ale rutiny se bát nemusí. Y Soft se neustále vyvíjí a společně s ním i náplň naší práce. Talent se tady neztratí, naopak jej ještě posílíme a pomůžeme vám jej využít k dalšímu růstu.

Lidé a jejich energie vytvářejí prostředí, ve kterém se věci dávají do pohybu. Naši kulturu nedefinují manažeři, kteří by ji stavěli na workshopech, ale lidé, kteří do Y Softu chodí každý den do práce a dělají z něj firmou jakou je.


    
     Václav Muchna
    

    
     –
    

    
     Co-founder & COO
Václav Muchna
Co-founder & COO
Y Soft Brno - Purkyňova
Y Soft Brno - Purkyňova

Y Soft Brno

Naši centrálu najdete v Technologickém parku v Brně. Nemůžete ji minout, protože mezi skleněnými budovami vyniká svou jedinečnou fasádou. Jen kousek od ní pak sídlí naše R&D oddělení.

Y Soft Brno - Technická
Y Soft Brno - Technická
Y Soft
Y Soft

Hrajeme s otevřenými kartami

Abychom si udrželi startupovou dravost, je pro nás klíčová vzájemná komunikace a sdílení informací. Používáme diskusní platformy, kde lehce zjistíte, co se děje v jiných částech firmy. Vedení firmy v kvartálních intervalech prezentuje výsledky Y Softu. A co je nejdůležitější - jsme zvyklí se spolu bavit otevřeně a rovnou k věci. Ve Y Softu k sobě mají lidé blízko, vytváříme Y Soft spolu a Václav Muchna má vždy dveře otevřené a je k dispozici každému.

Je tady silný tým lidí, atmosféra a silná kultura. Na nic si nehrajeme, nechodíme v oblecích a netváříme se jako něco, co nejsme. Když někoho z týmu naštvu, bez problému mi to řekne.

Aleš Neveselý, Chief of R&D & Customer Services
Y Soft
Y Soft

    
     Aleš Neveselý
    

    
     –
    

    
     Chief of R&D & Customer Services
Aleš Neveselý
Chief of R&D & Customer Services

    
     Lukáš Maňásek
    

    
     –
    

    
     Chief Sales Officer & Member of Board
Lukáš Maňásek
Chief Sales Officer & Member of Board

    
     Martin de Martini
    

    
     –
    

    
     Co-founder & Member of Board
Martin de Martini
Co-founder & Member of Board

Ve Y Softu je hlavně velká svoboda. Nejsou tu nesmyslná pravidla jako někde v korporátu. Není tady dresscode, nemáme žádný omezení na počítačích a nesedíme tady od 8:00 do 16:00 . Ty pípatka na karty jen otevírají dveře.

Eva Latová, HR Generalist

Etická firma

Záleží nám na tom, aby v České republice fungovalo stabilní a transparentní podnikatelské prostředí. Podle toho se i chováme. Dodržujeme zákony, daně odvádíme v Česku, nehledáme kličky, jak se vyhnout svým povinnostem. Podporujeme organizaci Frank Bold, která stojí za iniciativou Rekonstrukce státu, naše kanceláře patří do sítě Hate Free zón.

Pověst českého byznysu ve světě je pro nás důležitá. Je v našem nejlepším zájmu, aby Y Soft šel ostatním příkladem.

Zaostřeno na zákazníky

První velké zakázky nás posunuly na globální trh. Díky nim jsme zjistili, kolik toho ještě neumíme a jak těžké je přinést očekávanou hodnotu. Nejlepší lekce byznys stadardů jsme dostali od klientů ze západní Evropy a USA, opravdu velkých a náročných firem. Jim vděčíme za to, že úrovní svých služeb dnes překvapujeme zákazníky i obchodní partnery.

Se zákazníky komunikujeme už na úrovni vývojových týmů. Ve všem, co děláme, vidíme zákazníka na prvním místě.

YSofter jsi, když…

Firemní kulturu Y Softu definuje našich šest hodnot. Neříkáme, že jsou správné, nebo lepší. Říkáme, že jsou naše. A hledáme lidi, kteří přemýšlí a mají podobné hodnoty jako my. Věříme, že díky tomu dokážeme budovat mezi firmou a zaměstnanci dlouhodobější a pevnější vztah. Proto o klíčových hodnotách naší kultury nerozhodl management, ale všichni zaměstnanci.

Co YSofter, to originální osobnost. Ale sdílení těchto hodnot zajišťuje, že jsou naše týmy kompatibilní. Pro úspěch firmy jsou stejně nepostradatelné jako třeba naše obchodní strategie. Patří proto i do pravidelných kvartálních hodnocení zaměstnanců. Jsou tak neustále na očích, živé a přítomné.


    
     Soňa Koudarová
    

    
     –
    

    
     VP of Operations
Soňa Koudarová
VP of Operations

Šest hodnot Y Soft

Be driven – Rozvíjej Y Soft svými nápady

Přinášej nové nápady, sebebvědomě je prosazuj a posouvej je dopředu. Adaptuj se. Ber věci pevně do svých rukou. Neboj se iniciativy a samostatné práce.

Be open – Připrav se přijímat nápady ostatních

Nebraň se odlišným názorům, vítej různé úhly pohledu a diskutuj o nich. Oceňuj nápady druhých, když si to zaslouží. Dávej a přijímej konstruktivní zpětnou vazbu.

Be enthusiastic – Miluj svoji práci

Udržuj si optimismus a dělej práci, která tě baví. Jen takto pomůžeš Y Softu měnit svět. Šiř kulturu Y Softu ve firmě i mimo ni.

Be energetic – Dobíjej baterky a předávej sílu

Nauč se skloubit náročnou práci s rodinou a koníčky. Pečuj o svou energii a nadšení pro Y Soft, které bude ostatní inspirovat k novým nápadům.

Be accountable – Dotahuj nápady do konce

Usiluj o dobře odvedenou práci a snaž se o co nejlepší výsledky. Pracuj efektivně a produktivně. Vždy hledej způsoby a ne výmluvy.

Be ethical – Nezklam důvěru ostatních

Slibuj pouze, co můžeš splnit, abys nezklamal lidi, jejichž práce je závislá na té tvojí. Plň své sliby. Pamatuj, že etické zásady jsou důležitější než zisk a ztracenou důvěru těžko získáš zpět.

Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft
Y Soft

Vysoké nároky, maximum svobody

Dostáváme ze svých lidí maximum. Naše cíle jsou ambiciózní, proto máme vysoká očekávání, pokud jde o výkon. Neměříme ho ale na hodiny strávené v kanceláři. Klíčové je, aby lidé ve Y Softu nad svou prací přemýšleli a dokázali si za svými výsledky stát.

Každému se snažíme zajistit podmínky, aby mohl pracovat, jak nejlépe dovede. Pokud potřebujete po obědě restartovat mozek partičkou kulečníku, fajn. Nemusíme se hlídat. Navzájem si důvěřujeme, že svou práci odvedeme podle domluvy. Přehled nad tím, jak se nám daří stíhat své úkoly, si držíme díky systému pravidelných hodnocení.

Y Soft
Y Soft

Líbí se mi, že tady vidím výsledky. Což je v málokteré firmě. Lidi si to ve Y Softu do manažerských rolí odpracovali. Něco umí a mají respekt. Přijde doba, kdy Y Soft bude celosvětově známý v oboru podnikových služeb. Bude mít respekt a já budu vědět, že jsem byl u toho a pomohl jsem tomu.

Lukáš Maňásek, Chief Sales Officer

Mapujeme nová území

I když jsme firma orientovaná na výsledky a s pevně definovou strategií, aktivně vyhledáváme příležitosti odbočit z hlavní cesty a prozkoumat nové možnosti. Nebojíme se chyb, protože nám pomáhají inovovat. Jediná chyba, kterou nesmíme tolerovat, je ta opakovaná.

Díky tomu nás práce ve Y Softu nikdy nenudí. Zlepšujeme se, protože se snažíme dělat věci po svém. Když jsme mladým umělcům poskytli fasádu naší centrály jako plátno, lidi se báli, že si poškodíme vlastní značku. Nakonec se stala perfektním symbolem našeho přístupu k podnikání.

Y Soft
Y Soft

Y Soft Rodina

Občas o sobě říkáme, že Y Soft je jedna velká oranžová rodina. Těžko by to platilo, kdyby u nás neměly své pevné místo rodiny zaměstnanců. Na pobočkách v Brně i v Praze přispíváme rodičům na školku, kterou si sami vyberou, podporujeme maminky v návratu do práce, máme pro ně místa i ve chvíli, kdy ještě nechtějí plný úvazek. Při odchodu na mateřskou se tak nemusí bát, že o práci přijdou.

Najdete u nás rodičovský Y Soft klub, který pořádá setkání pro naše rodiny s dětmi. Běžně u nás potkáte na chodbě psa, který patří některému z kolegů. Hodně lidí tady sportuje, jezdíme společně na hory nebo na vodu, sportem slavíme i narozeniny. Václav Muchna, sám velký vinař, s oblibou říká, že ty nejlepší nápady přicházejí na pivu.

Y Soft Praha - Pankrác
Y Soft Praha - Pankrác

Y Soft Praha

V Praze nás najdete na Pankráci a také na Palmovce, kde vyvíjíme 3D tiskárny. Obě kancaléře jsou kousek od metra a dobře dostupné z věšiny míst v Praze. Ranní dopravní špičky nás nestresují.

Y Soft R&D

Jsme firma zaměřená na technologické inovace, ve vývoji zaměstnáváme přes 40 % zaměstnanců. Developerská centra máme v Brně i v Praze a rozhlížíme se i po dalších místech.

Chceme mít nejlepší R&D v Česku

Y Soft si dělá věci po svém a platí to i v přístupu k R&D. Vývoj nevnímáme jako obyčejný bodyshopping, ale jako řemeslo. Ve Y Softu vývojáři proměňují svůj talent v řešení s vysokou přidanou hodnotou, která dokážou nadchnout i ty nejnáročnější zákazníky z celého světa.

Naším cílem je vybudovat R&D, které bude inspirovat. Čím? Orientací na maximální kvalitu produktu, zapojením nejmodernějších technologií, vývojem a integrací vlastního hardware a software.

Nebojíme se přiznat si technologický dluh. Naopak, máme plnou podporu managementu technologický dluh pravidelně odbourávat.

Produkt má maximální péči

Ve Y Softu se byznys s produktem baví nepřetržitě. Product management se u nás neustále vyvíjí. Řešíme service design, customer experience, zabýváme se kompletně procesem od instalace až po správu v admin konzolích. Neustále sledujeme, jak se s naším produktem pracuje u zákazníků. Díváme se jaké jsou trendy. Máme interakční designery, UX designery, připravujeme mockupy, wireframy, definujeme persony. Produkt děláme, co nejpoctivěji a co nejmoderněji.

Co jde automatizovat, automatizujeme. Na testování jsme si postavili vlastní roboty, kteří sami klikají na panelech tiskáren a počítají fyzicky počty a rozměry vytištěných stránek.

Y Soft Praha - Pankrác
Y Soft Praha - Pankrác

    
     Štěpán Nováček
    

    
     –
    

    
     Technical Product Manager
Štěpán Nováček
Technical Product Manager

Nemáme investice zvenčí, co si pokazíme, to si pokazíme sami. Jsem toho názoru, že externí investor vás rozmazlí a sejme z vás odpovědnost za vaší firmu.

Ondřej Krajíček

Libí se mi to propojení mezi jednotlivými týmy. Dokážeme navzájem sdílet zdroje a podporovat se, pomáhat si. Na tom, jaký Y Soft je, se podílejí všichni uvnitř firmy.

Soňa Koudarová, Group Operations Manager

    
     Martin „Gauss“ Osovský
    

    
     –
    

    
     Chief Architect
Martin „Gauss“ Osovský
Chief Architect

    
     Vláďa Kasík
    

    
     –
    

    
     Developer
Vláďa Kasík
Developer

Vytváříme komplexní distribuovaný systém, který používají firmy napříč kontinenty. To před vás předhodí úplně jiné výzvy a je to extrémně zajímavé.

Martin Sýkora, Developer

Už pohovor ve Y Softu byl jiný. Atmosféra, neformálnost. Pohovor se mnou vedli vývojáři a nebyl u toho nikdo z HR. Už tehdy mě Y Soft nadchnul.

Mirek Šedivý, Developer

    
     Marcel „MarF“ Fejtek
    

    
     –
    

    
     COO & Head of Manufacturing - Member of Board
Marcel „MarF“ Fejtek
COO & Head of Manufacturing - Member of Board

YSoft be3D

V roce 2014 jsme získali českého výrobce 3D tiskáren a vznikla divize YSoft be3D. To byl zásadní krok, díky kterému se Y Soft stal první společností, která umí centralizované řízení 2D i 3D tisku.

I když vyrábíme 3D tiskárny, vždy budeme tvrdit, že neprodáváme 3D tiskárny. Nechceme se předhánět s čínskými firmami, kdo umí vytisknout model o minutu rychleji. Dodáváme kompletní řešení pro zapojení 3D tisku ve školách. Hlavní konkurenční výhodu máme v propojení našeho software a hardware.

Posedlost a poslání

Chcete vidět absolutní nadšení pro 3D tisk? Stačí se sejít s kýmkoli z týmu YSoft be3D a zjistíte o této technologii všechno. Neustále hledáme možnosti, jak zlepšit kontrukci, testujeme tisk z nových materiálů a samozřejmě navrhujeme funkce, které budou mít naše další modely. Pod rukama lidí z YSoft be3D se rozvíjí jedna z nejdůležitějších technologií budoucnosti. A jsme hrdí, že takový produkt vzniká v České republice, protože opět můžeme ukázat světu, jak skvěle ovládáme řemeslo, design a technologické zpracování.

Integrace našeho software do 3D tisku vzbudila na trhu obrovský zájem a analytické firmy jako Gartner, IDC nebo Quocirca motivovala k publikování studií o softwarových řešení nad 3D tiskárnami.

YSoft Labs

YSoft Labs slouží jako inkubátor interních startupů, které mohou v budoucnu pomáhat Y Softu rozvíjet byznys. Klíčový je fokus na řešení, která pomáhají fungovat firmám chytřeji, a na Průmysl 4.0. Velkou pozornost aktuálně má například naše vize platformního nástroje pro IoT, který integruje software a hardware a perfektně zapadá do naší B2B stategie.

Vycházíme při tom z představy úplného hardwarového a softwarového ekosystému, který by nabídl platformu pro snadný vývoj produktů a služeb v oblastech jako maloobchodní prodej, chytrá města (Smart Cities) nebo automobilový průmysl. Naší výhodou je kompletně vybudovaná globální obchodní infrastruktura, takže se v Labs můžeme soustředit jen na technologický vývoj.

Y Soft Ventures

Prostřednictvím Y Soft Ventures podporujeme startupy ze střední a východní Evropy. Zajímají nás mladé firmy, které sází na podobnou strategii jako Y Soft: vyvíjet podniková řešení postavená na kombinaci hardware a software a usilovat o globální byznys se zákazníky z více odvětví. Začínajícím společnostem poskytujeme veškerou podporu od kapitálu až po mentoring v oblasti produktové a obchodní strategie.

Do našeho portfolia patří například společnosti Sewio, GreyCortex, Lumitrix, Comprimato, Videoflot a jiné.


    
     Miloš Sochor
    

    
     –
    

    
     Managing Partner at Y Soft Ventures SE
Miloš Sochor
Managing Partner at Y Soft Ventures SE

Dvě otázky na Miloše Sochora

Jak si vybíráte startupy, které budete podporovat?

Musí mít SW/HW zaměření a orientaci na byznys klientelu. Jde nám hlavně o dlouhodobou spolupráci. Nechceme firmu vystřelit nahoru a co nejrychleji prodat. Často máme s produkty dané firmy záměry, které se týkají přímo Y Softu a jeho zaměření na Průmysl 4.0.

A co od Vás takový startup získá?

Podporu ve všem, co dělá. Krok za krokem jim pomáháme k profitu a rozvoji ve všech možných oblastech managementu, finančního managementu, R&D, marketingu atd. Ale tím, že jsme globální, tak jim můžeme poskytnout naši infrastrukturu a to jim nakonec pomůže nejvíc. Jsme schopní jim zpřístupnit třeba trhy v Japonsku nebo v Americe.

Y Soft
Y Soft

Momentálně nejsou otevřeny žádné pozice.