PostSharp

Gael Fraiteur naprogramoval ve 13 letech svou první komerční aplikaci. V roce 2004 vydal PostSharp, nejkomplexnější aspektově orientovaný nástroj pro .NET vývojáře. Dnes má PostSharp přibližně 50 tisíc spokojených zákazníků a vývojářů ze všech koutů světa, kterým usnadňuje práci na těch nejnáročnějších projektech. Vize Gaela Fraiteura je odstranit z vývojářské práce opakované úkony a umožnit developerům soustředit se na náročnější výzvy, než jsou přihlašovací formuláře a psaní lépe udržitelného kódu. V PostSharpu se nevyvíjí aplikace nebo webové stránky, ale nástroje pro kamarády programátory, kterým PostSharp usnadňuje každodenní práci. Tomu jsou Gael Fraiteur a jeho tým naprosto oddáni.  

Nabídka příležitostí

PostSharp
PostSharp
PostSharp
PostSharp

Pokud se to opakuje, automatizuj to!

Děláme, co umíme nejlépe. Programujeme!

Náš úspěch spočívá v tom, že si dovolíme neúspěch. Vždyť úspěch stojí na tom, jak zvládneme neúspěch. Nebojíme se chybovat, o chybách spolu mluvíme, analyzujeme a zlepšujeme se. Nebojíme se zkoušet nové věci. Buď se ukážou, že fungují nebo nefungují. Vždy nás alespoň něco naučí. Nežijeme podle "kápéíček" a strategických plánů. Nemáme organizované sales oddělení, nemáme finanční manažery. Jsme programátoři, tak programujeme. Rosteme organicky, nemáme žádné velké investory. Investujeme pouze, co máme na účtech. A teď se připravujeme na další velkou výzvu, kompletní evoluci produktu. 

Nemáme investory, kteří by nám diktovali podmínky a deadliny. Naše úspěchy i neúspěchy závisí jen na nás.

Gael Fraiteur, Founder & CEO
PostSharp
PostSharp

    
     Antonín Procházka
    

    
     –
    

    
     PostSharp Developer
Antonín Procházka
PostSharp Developer

Srdcem komunity

PostSharp vznikl pro opensource komunitu a ta je i dnes důležitým nástrojem našeho podnikání. Jednak komunita vývojářů, kteří využívají PostSharp a kteří sami vytvářejí návody, ukázky využití a navíc představují sami další novinky, tak i všichni, kdo nám pomáhají. Mají od nás licence zdarma, což nám umožňuje produkt přirozeně šířit po trhu. Pracujeme hodně se studenty, kteří za pár let budou programovat ve firmách a louskat obdobné problémy jako my dneska. Proto jim už dnes poskytujeme nástroj, který jim ušetří mnoho hodin práce. 

Vývojáři vývojářům

Naše vize je velmi jednoduchá - tvořit lepší nástroje pro vývojáře, aby mohli být efektivnější. Nemusíme ji nějak složitě redefinovat každý rok. Stačí, když se díváme, kam se posouvají vývojářské nástroje, jaké jsou trendy a co můžeme udělat lépe. Není to jen dokola opakování rutiny. Je to hodně tvořivá práce. Ve vývojářském prostředí se objevuje neustále něco nového, technologie se posouvají s neuvěřitelnou rychlostí a my musíme každý update zapracovat. Každá aktualizace .NET prostředí otevře další možnosti. Jsme neustále v kontaktu s vývojářskou komunitou, ve které vznikají nová řešení a nápady, jak je implementovat. Pokud máme respektovaný nástroj, musíme jej neustále rozvíjet a udržovat na technické špičce. Jedině tak udržíme krok a respekt. To je důvod, proč je naše práce neustálá výzva.

Welcome Introverts

Dalo by se říct, že jsme více introverti než extroverti. V kancelářích máme zenový klid, takže nejsme prostředí pro někoho, kdo má rád rušné a hlučné extrovertní prostředí. My nabízíme soustředěnost, rozvážnost, konsensus, stabilitu a společnou vizi vytváření toho nejlepšího vývojářského nástroje. Tvoříme něco výjimečného. Není to kus kódu bankovní aplikace, nebo e-shop, ale nástroj, který pomáhá .NET vývojářům po celém světě, 

Často hledáme řešení, které nikdo před námi neobjevil, studujeme různé postupy, metody a hledáme v nich cestu, jak takové řešení najít. Sedíme v kancelářích, ne v open space, protože naše práce vyžaduje maximální koncentraci.

PostSharp
PostSharp

"To, co je pro mě důležité, je dlouhodobé zdraví lidí i jednotlivých vztahů." Gael Fraiteur

První kód napsal na papír ve škole, protože se nudil. Studoval aplikovanou matematiku a filozofii a po ukončení studia odešel za manželkou do Prahy, kde vedle zaměstnání programátora začal investovat do open source projektu PostSharp. Dnes je PostSharp platformou, která má zákazníky po celém světě.

Proč ses začal věnovat open source projektu?

Důvody byly dva. Jednak jsem se začal nudit v práci a druhý byl ten, že pokud se nebudu chtít nudit v další práci, potřeboval jsem se zviditelnit a získat úplně jiné profesní příležitosti. To se mi podařilo. Začal jsme přednášet, psát blogy a netrvalo dlouho a získal jsem první kontrakt jako OSVČ. Byl pro švédskou firmu. PostSharp jsem začal představovat na světových konferencích v Polsku, Holandsku, USA, a Německu. Největší přínos open source je v jeho marketingu a šíření. Lidé mi pomáhali psát články a sami sdíleli nové poznatky. Jinak open source moc smysl nemá, protože jeden člověk nebo jedna firma to všechno odmaká a zbytek komunity akorát píše, ať opraví chyby. Kontributoři moc nejsou. To je podle mě mýtus. 

Gael Fraiteur
Gael Fraiteur

Takže, kdy se PostSharp stal komerčním produktem?

V roce 2009. Na jedné konferenci jsem potkal člověka, který mi řekl, že když 20 % mých uživatelů začne za PostSharp platit, tak budu mít 20 tisíc euro měsíčně. Tak jsem si řekl, že to zkusíme. Našel jsem si tenkrát investora a otevřeli jsme firmu. Psal se rok 2010. Ja jsem potřeboval, aby mě někdo řekl, že to jde. A šlo to. Udělal jsem kompletní redesign, aby byl PostSharp výkonnější, rychlejší a začali jsme tuto novou verzi prodávat. Já byl z 99 % majitelem kódu, takže jsem měl právo změnit pravidla hry. Ale i tak to komunita blbě nesla. Nejdřív jsem byl open source hrdina, a pak najednou komerční panchart. Tehdy se ke mně přidal  první člověk na marketing. 

Jak to pokračovalo?

Po čase jsem si uvědomil dvě věci. Za prvé, že dělám práci 5 lidí a za druhé, pokud firma nedělá obrat milion dolarů ročně, je pod kritickou hranicí existence. My měli měsíčně obrat půl milionu korun. Tedy jsme byli pod kritickou hranicí. Po čtyřech letech, kdy to leželo všechno na mě, jsem najal první lidi, na které jsem delegoval práci a mohl jet konečně na dovolenou. Druhý člověk, po markéťákovi, byla Iveta. Kdybych nyní zakládal firmu, Iveta by byl první člověk, koho bych najal. Převzala obrovskou část mojí operativní práce. 

Co je vaším produktem dnes?

Základ je stejný, jen jsme změnili způsob jak o tom mluvíme. Málokdo zná aspektově orientované programování. Náš produkt byl tedy hodně abstraktní, těžko se to vysvětlovalo. Ale lidi znají design patterns, před tím byl PostSharp nástroj, kde jsi mohl tyto design patterns programovat, dnes sami vyvíjíme vlastní hotové design patterns a tím .NET programátorům šetříme obrovské množství práce. My obrovsky zefektivňujeme práci vývojářům a to i definuje naši firmu 

zevnitř. Neprogramujeme hotový produkt, ale nástroje pro další vývojáře. Lidi to právě díky tomu baví dělat. Trvalo nám 12 let, než jsme se to naučili vysvětlit lidem. Dnes už to umíme.

Co jsou tedy vaše hodnoty a principy. Jedna věc je produkt, který děláte pro komunitu, ale druhá věc je, jak to děláte.

Hodnoty. Já tohle slovo nemám moc rád, je velmi snadné sklouznout k prázdným pojmům. Co je pro mě důležité, je dlouhodobé zdraví osob i jednotlivých vztahů. Myslím, že to znamená, že se lidé můžou cítit bezpečně, což chápu tak, že je přijatelné dělat chyby. Já jsem byl v prostředí, kde se chyby trestaly Takové to macho prostředí, kde se lidé rozhodně necítí bezpečně. Já jsem realista. Beru realitu takovou jaká je. Umím přijmout potíže a přijmout neúspěch. Co je to úspěch? V technology odvětví je úspěch jenom 30 % toho, co děláme. Zbylých 70 % jsou neúspěchy a jde o to, jak je zvládneme. Firmy, které mají 40% úspěch, jsou extra úspěšné.

Pro mě je důležité, abychom si v týmu mohli říct otevřeně cokoliv a mohli pracovat s realitou. 

To nejdůležitější jsou tady vztahy?

Ano, Chci, aby se tady lidé cítili dobře, abychom mluvili o chybách, aby tady mohl být každý sám sebou. Společně zažíváme i úspěch. Lidé mají 20% podíl na zisku firmy. Já navíc nepodporuji to, abychom za každou cenu byli nejlepší kamarádi na světě. Pro mě respektovat zaměstnance znamená respektovat je samotné. Nepodporuji, aby to bylo nějak extrémně osobní, ale aby to bylo férové a respektující. Alex s Tondou spolu jezdí na dovolenou a na druhé straně Iveta si extrémně chrání své soukromí. Obojí je v pořádku.

A 5 % zisku dáváme na charitativní projekty.

Takže se vzdáváte 25 % zisku?

Ano, já se nedívám na krátkodobý zisk, ale na ten dlouhodobý. Pokud člověk nedává část zisku dál, život se stává pouhou optimalizací. Pokud dobrovolně dávám peníze bez nějakého účelu, tedy nezištně už neoptimalizuji zisk. To, co dáváme, je pro nás málo peněz a pro jiné je to obrovské množství peněz a to je potřeba si uvědomit. 

Co vás nyní čeká?

Připravujeme hluboký redesign našeho produktu, opravdu zásadní a k tomu potřebujeme další lidi, kteří chtějí vyvíjet nástroje pro vývojáře. Začínáme další spin off projekt. Budeme dělat řešení na byznys modely.

Jaké lidi si k sobě hledáte?

Nevím, jestli jsem to dostatečně zdůraznil, ale my děláme nástroje pro vývojáře. To nás extrémně baví. Děláme to srdcem a to je náš oheň. Já nejsem člověk, který by něco dělal, protože je tam nějaký trh. Nebaví mě plánovat. Prostě děláme to, čemu věříme a to jsou skvělé vývojářské nástroje. Pořád máme open source přístup v tom, že chceme, aby naše práce byla nejlepší a lidé naše nástroje rádi používali. 

ASPEKTY. USNADNĚNÍ. CROSS-CUTTING. SMYSLUPLNOST. ZÁBAVA. VÝZVA. KOMPILÁTOR. TÝM. ZÁBAVA. SUPPORT, TEN POCIT, KDYŽ POMÁHÁM DALŠÍM LIDEM. VZDĚLÁVÁNÍ. ABSTRAKTNOST. FUNKCIONALITY. ZNAČKA. DOSPĚLOST. STABILITA. GAELOVO DÍTĚ. NÁSTROJ PRO PROGRAMÁTORY. OPAKOVÁNÍ. ASPECT-ORIENTED PROGRAMMING. METAPROGRAMMING. COMPILING. LOGGING.


    
     Alexander Dolin
    

    
     –
    

    
     PostSharp Developer
Alexander Dolin
PostSharp Developer

Programující management

Gael je vývojář. Nikdy si nehrál na manažera a díky tomu je tu tvořivá a rodinná atmosféra. Není tu tlak na lidi. Spíš je to o tom, že jsou tu lidé, kteří chtějí na PostSharpu pracovat. Když někdo nechce, hodně rychle se to pozná. Je to týmová práce a v týmu je i sám Gael, který tvoří prototypy, které my dostáváme do produkčního stavu. Tím, že je majitel firmy neustále blízko produktu, jehož první verzi naprogramoval sám a je do něj stále nadšený, posiluje práci celého týmu k nejlepšímu možnému výsledku. Výsledek je naprosto představitelný a každý ví, jaká je jeho role. Nikdo si nepotřebuje na druhém nic dokazovat. Výsledek? Úspěch nebo neúspěch je společný.

Iveta Moldavčuk
Iveta Moldavčuk
PostSharp
PostSharp

    
     Gael Fraiteur
    

    
     –
    

    
     Founder & CEO
Gael Fraiteur
Founder & CEO

Z nudy ke globálnímu produktu

Gael začal psát PostSharp, protože se nudil. Mimochodem vytvořil tak unikátní nástroj, že jej dnes používají tisíce vývojářů po celém světě. Kdekdo si myslí, že PostSharp je firma z L.A. minimálně o 20 lidech. Mýlí se. Jsme firma z Prahy, která je naprosto oddaná misi, kterou Gael nastavil. Tedy vymýtit z vývojářské práce repetitivní úkony, které už nikoho ze seniorních programátorů nebaví. Mnoho z nich si již vytvořilo vlastní knihovny aspektů. Naše síla je však v předvídavosti. Sledujeme neustále, kam se .NET prostředí vyvíjí, a jsme schopní na něj reagovat téměř okamžitě. Akorát z toho pokaždé šedivíme. A Gael se těší, že se zase někdy bude nudit.  

PostSharp
PostSharp

PostSharp

Najdeš nás v Holešovicích, kde máme prostorné kanceláře se zenovým výhledem, gong, abys mohl potvrdit tvůj úspěch, a spoustu kačenek, aby ses mohl prodebuggovat k tomu nejlepšímu výsledku.

Štědrost a poděkování

Naše filozofie je, že úspěch PostSharpu je úměrný energii našich zaměstnanců a loajalitě našich zákazníků. Bez nich bychom pracovali jinde a PostSharp by nebyl. Díky našim zákazníkům můžeme pracovat na něčem, co máme opravdu rádi, a proto si toho velmi vážíme. Pracovat s vášní je darem, který si musíme zasloužit na všech úrovních. 20 % našeho zisku rozdělujeme mezi zaměstnance PostSharp a 5 % našeho zisku věnujeme na charitativní účely. Děkujeme za přízeň všech, kteří pomohli PostSharpu k současnému úspěchu. 

Jak popsat kulturu - absence korporátní politiky, absence nesmyslů a tím, že Gael je prvotní autor produktu, tady není diskonekt mezi managementem a vlastní prací.

Daniel Balaš, PostSharp Developer
PostSharp
PostSharp
PostSharp
PostSharp

Momentálně nejsou otevřeny žádné pozice.