Nano Energies

Jsme česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím tří dceřiných firem obchodujeme s elektřinou efektivně a udržitelně a přinášíme firmám i běžným uživatelům více svobody. První z nich, Nano Energies Trade, je majoritním hráčem na českém spotovém trhu s elektřinou. Druhá divize, Digital Energy Services, pomáhá optimalizovat spotřebu a výrobu elektřiny klientům s energetickou flexibilitou. A třetí, Nano Green, je první dodavatel elektřiny ze 100 % obnovitelných zdrojů pro firmy i domácnosti po celém Česku. Našim posláním je podporovat výrobu elektřiny šetrnou k přírodě a energetickou soběstačnost.

Nabídka příležitostí 12

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

    
     Stanislav Chvala
    

    
     –
    

    
     CEO Nano Energies
Stanislav Chvala
CEO Nano Energies
Petr Rokůsek, spoluzakladatel Nano Energies
Petr Rokůsek, spoluzakladatel Nano Energies

Čistota záměru

Máme za sebou prvních deset let a můžeme říct, že Nano dospělo. Stojíme na vlastních nohou, nejsme nikým dotovaní ani financovaní a máme jasně nastavený kurz. Vedle toho, že jsme symbolickou desítkou potvrdili svou existenci, tak jsme si udrželi identitu, filozofii a vize. Náš roční obrat se blíží jedné miliardě korun a přestěhovali jsme do místa, které je pro Nano symbolické. V Drnu na Národní třídě, navazujeme na mystiku Karla IV. a hodnoty lidí, kteří se v roce 1989 na tomto místě rozhodli pro svobodu a demokracii. Všechny části Nano Energies mají nyní jasnou identitu i směr a vzájemně se propojují v jednom konkrétním záměru - vytvořit platformu pro rozvoj, spolupráci a inovace, která bude mít díky finanční stabilitě a jasné vizi sílu měnit ta nejkonzervativnější odvětví.

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Měníme hru

Naším cílem je přitáhnout a nadchnout největší talenty, které se narodily, aby proměnily obor energetiky. Oproti jiným firmám máme výhodu, že jim můžeme leccos nabídnout už teď. Prostředí Nano Energies je ideálním prostorem, ve kterém máme možnost hledat nové modely fungování energetické soustavy a současně i nové modely podnikání. Podnikání, které není prospěšné jen nám, ale přispívá k širšímu rozvoji společnosti. Hledáme jiné cesty, zaměřujeme se na soběstačnost, udržitelnost a propagaci zelené energie. Z našeho zisku investujeme do výzkumu nových technologií v oblasti využívání a distribuce energie. Podporujeme neziskové projekty a vytváříme komunitu, která má stejné záměry jako my. 

Jednoduše & opravdově

Opravdovost a uvěřitelnost v sobě hledá mnoho z nás celý život. Když si to uvědomíme, dojde ke zjednodušení. Jakýkoliv skrytý záměr většinou nefunguje, přílišné ambice ničí tvůrčí proces. Kdyby si malíř řekl, že namaluje obraz, který zítra prodá za tolik a tolik, pravděpodobně nic nevytvoří. Vytváření dobré firmy je podobným tvůrčím procesem. Nano chceme stavět na opravdovém a uvěřitelném záměru. Nemáme nijak definované hodnoty, nemáme je na zdech ani v brožurkách, není to potřeba. Klíčové je, že se chováme férově, transparentně a korektně. Zajímáme se jeden o druhého a nosíme v sobě podobné vnitřní principy. Věříme ve stejnou budoucnost. Budoucnost, ve které se individuality vzájemně podporují a inspirují. 

Pokud je v týmu důvěra, pak můžeme otevřít jakoukoliv otázku. Když máme pocit, že nám něco nesedí, pak ji otevíráme hned. Řešíme, diskutujeme do té doby, než nenajdeme konsensus. Pak nemusíme řešit "co kdyby". Pokud se na něčem dohodneme a někdo má ještě pocit, že jsme určité téma nedořešili, tak ho může znovu otevřít. Ostatní mu neřeknou “počkej tohle téma jsme už vyřešili”. V Nano nic není uzavřené. Všechno je neustále otevřené.

Tomáš Janeček, partner Nano Energies

    
     Milan Pavlíček
    

    
     –
    

    
     HR Manager
Milan Pavlíček
HR Manager
Nano Energies
Nano Energies

Nano Energies

Najdete nás na jedné z nejlepších adres v Praze, v šestém patře jedinečného DRNu na Národní třídě. Dům samotný je architektonickým unikátem a naše kanceláře reprezentují vše co je NANO. Inovace, zelená energie, spolupráce, detail a budoucnost. Vzhledem k tomu, že se kolem opravdu špatně parkuje, je ideální za námi přijít pěšky nebo na kole.

Pravidlo 10 %

Pokud má být svět laskavějším místem, měly by mít firmy dobrosrdečnost ve své DNA. Podpora prospěšných a neziskových projektů by neměla podléhat tomu “zda jsme vydělali dost”. V Nano rozdělujeme 10% ze zisku mezi charitativní a neziskové projekty. Každý z kolegů má možnost navrhnout projekty nebo neziskové organizace a těm pak ostatní přidělují své hlasy. Projekty, které mají hlasů nejvíce, jsou vybrané k dotaci.

Mimo to máme produkt s názvem “Dobrý skutek”. Za minimální možnou cenu připojujeme k zelené energii lidi v hmotné nouzi, sociálně slabší a neziskové organizace. Hodně pomáháme tímto způsobem neziskovému sektoru třeba v oblasti kultury. Za nejnižší možnou cenu připojujeme divadla, kina atd.

Nano Energies
Nano Energies

    
     Lenka Hořáková
    

    
     –
    

    
     Marketing Manager
Lenka Hořáková
Marketing Manager

Nano Green

Nano Energies
Nano Energies

Fér k planetě

V Nano Green distribuujeme “čistou” certifikovanou elektřinu z obnovitelných zdrojů v ČR. Celý koncept je postavený na principech respektu nejen k sobě samým, ale i k vnějšímu okolí, kde žijeme. Na respektu k planetě a životnímu prostředí.

Nano Green v naší vizi zastupuje změnu myšlení na úrovni jednotlivců. Evangelizujeme energii z obnovitelných zdrojů a snažíme se, aby se k ní lidé více přiklonili, tak jak je tomu jinde ve světě. Pro nás je Nano Green podstata celé firmy. Je to její srdce, odráží vše, čemu věříme.

Věříme v důvěru, udržitelnost, smysluplnost a férovost. Myšlenka obnovitelných zdrojů a peer-to-peer sdílení elektřiny propojuje vše, co děláme, a spojuje nás dohromady. V Nano Green naplňujeme jednu část našeho poslání.

Nano Energies
Nano Energies

Proč nemáme a nebudeme mít stravenky

Nano Energies je postavené na filozofii decentralizace moci, chceme výhodné podmínky ve všech oblastech života pro každého jednotlivce. Nechceme podporovat konzum, nadprodukci a spotřebu, která vede k likvidaci našeho prostředí a našich hodnot, ve které v Nano věříme. Stravenky jsou jeden z konceptů, který považujeme pro všechny za nevýhodný. Podporuje daňové výjimky místo řešení férovějšího zdanění, doplácí na něj obchodníci, kteří stravenky nepřijímají moc rádi, a profituje z něj pár firem na trhu, které tento koncept firemního oběda zmonopolizovaly. Raději dáme lidem stovku na oběd k platu. 

Nano Energies Trade

Energie peněz

Žádná realizace se neobejde bez energie. Potřebujete odhodlání, úsilí, čas a finance. Nano Trade je naší komerčně nejúspěšnější částí a dodává finanční prostředky celé firmě. Díky unikátnímu byznys modelu, který je úspěšný kromě Česka v dalších pěti zemích máme stabilitu, umožňující nám financovat naši strategii. Skrze inteligentní algoritmy, datovou analytiku, prediktivní modely a především odhodlání traderů dokážeme obchodovat se spotovou elektřinou a zhodnocovat tak naše desetileté poznatky a úsilí. Bez trading oddělení by Nano nikdy nedokázalo financovat inovace a usilovat o změny v takovém rozsahu a intenzitě.

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

All-in

Vyměnili jsme pokerové stoly, cestování a herny za čtyři monitory, minutové aktualizace počasí, grafy s vývojem ceny elektřiny a minutová rozhodnutí. Většina z nás v tradingu přichází z prostředí profesionálního pokeru. V Nano jsme našli smysluplnost a zároveň nám zůstal herní adrenalin. Naše práce je o rychlých rozhodnutích, které musíme převést do čísel, pomoct si matematikou a logikou. Prohra je součástí rutiny, v celkovém součtu vyhráváme. Výhra je výsledkem naší práce. Prodáváme a nakupujeme elektřinu s cílem být v zisku. Smysluplnost nacházíme nejenom v tom, že přispíváme k vyrovnané energetické soustavě, ale hlavně v tom, že generujeme zisk, který je používán k smysluplným účelům a k rozvoji naší vize.

3 v 1

Nano Energies spojuje pod jednou vizí tři docela odlišné kultury. Potkávají se u nás tři pohledy na svět a tři různé skupiny lidí, které mají odlišné každodenní cíle. Lidi v Nano Green spojuje vidina světa, jenž využívá hlavně ekologické zdroje energie a převažuje v něm udržitelnost a jasná vize zdravého prostředí. Nano Trade svedlo dohromady kolektiv lidí z pokerového světa, kde analytika, predikce a matematika rozhodují o výhře, ale kde výhra není důležitější než hra samotná. Svět Nano Trade je jiný než zbytek firmy a je poměrně uzavřený externím vlivům. DES (Digital Energy Services) je startup, kde se usilovně pracuje na budoucích trendech a kde nervozita stoupá a klesá s tím, jak rychle se posouváme v našich cílech dopředu. Všechny tři části spojuje vize změny na energetickém trhu. 

Nano Energies
Nano Energies

    
     Jan Škampa
    

    
     –
    

    
     Ředitel oddělení tradingu
Jan Škampa
Ředitel oddělení tradingu

JAN ŠKAMPA

Snažíme se něco změnit

Před Nano Energies jsem hrál profesionálně poker. Nikdy jsem ale nebyl ten okázalý pokerový hráč, kterého život v hernách uspokojuje, proto jsem to nebral dlouhodobě. Cílem bylo si vydělat na svobodný život při studiu ekonomie na Univerzitě Karlově. Byl jsem úspěšný, ale nenaplňovalo mě to a hledal jsem další výzvu.

Když jsem skončil, hledal jsem, kde bych uplatnil svoje analytické myšlení a schopnost pracovat s rizikem. Na doporučení jsem objevil Nano Energies a začal na pozici tradera/obchodníka. V té době se tady stavěly obchodní modely a moje práce byla 

z poloviny obchodní a z poloviny analytická. Práce obchodníka v Nano Energies má s pokerem hodně společného. Je o rychlých rozhodnutích, predikcích, analýze, matematice, dávání si informací do souvislostí i odhadování toho, jak budou hrát ostatní. Chování trhu ovlivňuje ceny elektřiny a naší výhodou je, že my umíme predikovat, kam se cena bude vyvíjet, dříve než ostatní,.

Naše know-how spočívá především v tom, že rozumíme detailnímu naceňování elektřiny. Elektřina je speciální komodita v tom, že se nedá nikde skladovat jako ropa nebo pšenice. Musí být stále v určité hladině, aby všechno fungovalo správně. Když jí bude pod limitem, hrozí blackout, pokud stoupne nad maximum, hrozí také blackout. Cena elektřiny se mění z hodiny na hodinu, někdy z minuty na minutu. Rozumět, jakou hodnotu bude mít, v tom jsme nejlepší v České republice a možná i v Evropě. Tím, že do soustavy zasahujeme, pomáháme v jejím vyrovnávání. Výrobcům elektřiny, často těm, kteří vyrábí zelenou energii, pomáháme tím, že jim flexibilně říkáme, kdy mají vyrábět podle toho, jak bude elektřina hodnotná v následujících hodinách. Myslím, nebo spíš jsem přesvědčený, že bez nás by to bylo mnohem víc "rozlítané".

Postupem času jsem se začal zapojovat do rozhodování a vedení firmy. Z pokeru jsem měl finance a dopadlo to tak, že jsem si od Petra Rokůska koupil podíl. To, co mě přesvědčilo, byly osobní sympatie k lidem, kteří tu jsou, kombinace racionálního uvažování a hodnot, které lidé v Nano za ním žijí. Líbí se mi, že se snaží s vydělanými penězi něco změnit. Část zisku dáváme na dobročinnost a financujeme Nano Green,

která se zabývá obnovitelnou energií. Přemýšlíme nad chytřejší decentralizovanou energetickou soustavou. Zkoumáme peer-to-peer sdílení elektřiny, kdy si budou moct lidé sdílet energii mezi sebou.

Trading, který mám nyní komplet na starosti, je finančním motorem Nano Energies a financuje všechny ostatní aktivity. Líbí se mi, že na jedné straně zefektivňujeme trh a na druhé straně s vydělanými penězi pomáháme. Jsem oproti Tomášovi a Petrovi v provozním detailu a snažím se tu příležitost využít, jak nejlépe umím. Pracujeme na tom, abychom přenesli naše know-how na další zahraniční trhy, kde budeme moct být díky jejich legislativě ještě efektivnější.

Vedle toho chci udržovat atmosféru, kterou Nano má, a nabírat lidi, kteří jsou si hodnotově podobní. Neumím to definovat, je to hodně pocitová záležitost, ale chci, aby si lidé uvědomovali, pro koho pracují a jaké projekty u nás děláme, aby neměli na svět kariérní a oportunistický pohled, ale byli jsme pro ně jako firma a tým lidí zajímaví.

Nemám jasný dlouhodobý cíl, jak to má celé vypadat. U mě je to celé o procesu a vývoji. Pracovat neustále na tom, abychom udržovali konsensuální a tvůrčí atmosféru. V Nano není dohled nad lidmi, máme plochou strukturu a je to hodně svobodné. Tedy kromě toho, že fungujeme v režimu 24/7 a tomu se musíme přizpůsobit.

Líbí se mi, že máme díky datům stále možnosti, jak obchodování vylepšovat.

Nano Energies
Nano Energies

Digital Energy Services

Nano Energies
Nano Energies

    
     Tomáš Mužík
    

    
     –
    

    
     Executive Manager Digital Energy Services
Tomáš Mužík
Executive Manager Digital Energy Services

Digital Energy

U nás je zatím trh s elektřinou regulovaný a ovládaný centrálně. Nicméně v Evropské unii se pravidla uvolňují a v takzvaném energetickém balíčku je kromě jiných věcí i větší podpora zelené energie, větší uplatnění soukromých výrobců elektřiny a decentralizace distribuce. Proto stavíme DES Digital Energy Services. Chceme na přicházející trendy zareagovat a připravit se na digitální transformaci energetiky. Naším cílem v Nano je, aby technologie změny urychlovala, což bude jedině tehdy, pokud ji budeme umět použít smysluplně. Vidíme budoucnost ve flexibilní distribuci elektřiny a technologické podpoře energetické soběstačnosti domácností. 

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Petr Rokůsek: Vždy mě lákalo spojení technologií a přírody

Už jako malého kluka, když jsem chodil na autobus a u toho přemýšlel, co budu v budoucnu dělat, mě lákalo spojení technologií a přírody. Tento dětský sen se mi naplnil v Nano Energies. Jednou ze základních esencí Nano Energies je vypořádat se s dnešní zastaralou energetikou. která není šetrná k prostředí a je svázaná centralizací. Snažíme se hledat nové modely využívání zdrojů, nové modely podnikání i spolupráce. Pracujeme na budoucnosti, kde bude energetický systém maximálně decentralizovaný a bude podporovat sdílení elektřiny. Věříme, že nanotechnologie jsou budoucností v oblasti získávání i uchovávání energie, a chceme být součástí této budoucnosti a spoluvytvářet ji.

Jsme přesvědčeni, že současné nastavení trhu je neudržitelné. Stejně tak je neudržitelný rozmach zelené elektřiny a zapojení microvýrobců. Čekají nás velké změny a Nano Energies chcet být při těchto změnách v přední linii.

Petr Rokůsek, zakladatel Nano Energies

Petr Rokůsek a setkání týmu Nano Energies k příležitosti desátých narozenin firmy
Petr Rokůsek a setkání týmu Nano Energies k příležitosti desátých narozenin firmy

Povídání s Petrem Rokůskem při cestě z Petřína

Klademe si povrchní otázky

S Petrem Rokůskem jsme si povídali o vizi Nano Energies a budoucnosti světa, který nestojí na centralistických regulacích a vládě nejsilnějších, ale na příležitostech a synergiích každého, kdo má zájem se do určitých témat zapojovat. Otázky, které Petr v rozhovoru pokládá, bychom si měli pokládat všichni, protože jedině tak získáme odpovědi, které nám pomohou v budoucnu uspět.