Nano Energies

Jsme česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím tří dceřiných firem obchodujeme s elektřinou efektivně a udržitelně a přinášíme firmám i běžným uživatelům více svobody. První z nich, Nano Energies Trade, je majoritním hráčem na českém spotovém trhu s elektřinou. Druhá divize, Digital Energy Services, pomáhá optimalizovat spotřebu a výrobu elektřiny klientům s energetickou flexibilitou. A třetí, Nano Green, je první dodavatel elektřiny ze 100 % obnovitelných zdrojů pro firmy i domácnosti po celém Česku. Našim posláním je podporovat výrobu elektřiny šetrnou k přírodě a energetickou soběstačnost.

Nabídka příležitostí 2

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Už jako malý kluk, když jsem chodil na autobus a u toho přemýšlel, co budu v budoucnu dělat, mě lákalo spojení technologií a přírody. Tento dětský sen se mi naplnil v Nano Energies. Jednou ze základních esencí Nano Energies je vypořádat se s dnešní zastaralou energetikou, která nerespektuje přírodu. Snažíme se hledat nové modely využívání zdrojů, nové modely podnikání i spolupráce. Pracujeme na budoucnosti, kde bude energetický systém maximálně decentralizovaný a bude podporovat sdílení elektřiny. Věříme, že nanotechnologie jsou budoucností v oblasti získávání i uchovávání energie a chceme být součástí té budoucnosti.

Petr Rokůsek, spoluzakladatel Nano Energies

    
     Petr Rokůsek
    

    
     –
    

    
     Zakladatel NANO Energies, CEO
Petr Rokůsek
Zakladatel NANO Energies, CEO

Fér k planetě

V Nano Green distribuujeme “čistou” certifikovanou elektřinu z obnovitelných zdrojů v ČR. Celý koncept je postavený na principech respektu nejen k sobě samým, ale i k vnějšímu okolí, kde žijeme. Respektu k planetě a životnímu prostředí.

Nano Green není rozhodně naší nejvýdělečnější částí. Lidé v ČR se zatím nepřiklonili k ekologické variantě elektřiny tak, jako jinde ve světě. Pro nás je Nano Green podstata celé firmy. Je to její srdce, odráží vše, čemu věříme.

Věříme v důvěru, udržitelnost, smysluplnost a férovost. Myšlenka obnovitelných zdrojů a peer-to-peer sdílení elektřiny propojuje vše, co děláme, a spojuje nás dohromady. Nano Green je naším posláním.

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Měníme hru

Naším cílem je přitáhnout a nadchnout největší talenty, kteří se narodili, aby proměnili obor energetiky. Oproti jiným firmám máme výhodu, že jim můžeme něco nabídnout. Už teď vytváříme kulturu, ve které máme možnost hledat nové modely fungování energetické soustavy a současně nové modely podnikání. Podnikání, které není prospěšné jen nám, ale přispívá širšímu rozvoji společnosti. Hledáme jiné cesty, zaměřujeme se na soběstačnost, udržitelnost a propagaci zelené energie. Z našeho zisku investujeme do výzkumu nových technologií v oblasti využívání a distribuce energie.

Pokud je v týmu důvěra, pak můžeme otevřít jakoukoliv otázku. Když máme pocit, že nám něco nesedí, pak ji otevíráme hned. Řešíme, diskutujeme do té doby, než nenajdeme konsensus. Pak nemusíme řešit "co kdyby". Pokud se na něčem dohodneme a někdo má ještě pocit, že jsme určité téma nedořešili, tak ho může znovu otevřít. Ostatní mu neřeknou “počkej tohle téma jsme už vyřešili”. V Nano nic není uzavřené. Všechno je neustále otevřené.

Tomáš Janeček, partner Nano Energies

Jednoduše & opravdově

Opravdovost a uvěřitelnost v sobě hledá mnoho z nás celý život. Když si to uvědomíme, dojde ke zjednodušení. Jakýkoliv skrytý záměr většinou nefunguje, přílišné ambice ničí tvůrčí proces. Kdyby si malíř řekl, že namaluje obraz, který zítra prodá za tolik a tolik, pravděpodobně nic nevytvoří. Vytváření dobré firmy je podobným tvůrčím procesem. Nano chceme stavět na opravdovém a uvěřitelném záměru. Nemáme nijak definované hodnoty, nemáme je na zdech ani v brožurkách, není to potřeba. Klíčové je, že se chováme férově, transparentně a korektně. Zajímáme se jeden o druhého a máme v sobě podobné vnitřní principy.

Nano Energies
Nano Energies

Nano Energies

Najdete nás na jedné z nejlepších adres v Praze, v šestém patře jedinečného DRNu na Národní třídě. Dům samotný je architektonickým unikátem a naše kanceláře reprezentují vše co je NANO. Inovace, zelená energie, spolupráce, detail a budoucnost. Vzhledem k tomu, že se kolem opravdu špatně parkuje, je ideální za námi přijít pěšky nebo na kole.

All-in

Vyměnili jsme pokerové stoly, cestování a herny za čtyři monitory, minutové aktualizace počasí, grafy s vývojem ceny elektřiny a minutová rozhodnutí. Většina z nás v tradingu přichází z prostředí profesionálního pokeru. V Nano jsme našli smysluplnost a zároveň nám zůstal herní adrenalin. Naše práce je o rychlých rozhodnutích, které musíme převést do čísel, pomoct si matematikou a logikou. Prohra je součástí rutiny, v celkovém součtu vyhráváme. Výhra je výsledkem naší práce. Prodáváme a nakupujeme elektřinu s cílem být v zisku. Smysluplnost nacházíme nejenom v tom, že přispíváme k vyrovnané energetické soustavě, ale hlavně v tom, že generujeme zisk, který je používán k smysluplným účelům a k rozvoji naší vize.

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Pravidlo 10 %

Pokud má být svět laskavějším místem, měly by mít firmy dobrosrdečnost ve své DNA. Podpora prospěšných a neziskových projektů by neměla podléhat tomu “zda jsme vydělali dost”. V Nano rozdělujeme 10% ze zisku mezi charitativní a neziskové projekty. Každý z kolegů má možnost navrhnout projekty nebo neziskové organizace a těm pak ostatní přidělují své hlasy. Projekty, které mají hlasů nejvíce, jsou vybrané k dotaci.

Mimo to máme produkt s názvem “Dobrý skutek”. Za minimální možnou cenu připojujeme k zelené energii lidi v hmotné nouzi, sociálně slabší a neziskové organizace. Hodně pomáháme tímto způsobem neziskovému sektoru třeba v oblasti kultury. Za nejnižší možnou cenu připojujeme divadla, kina atd.


    
     Milan Bartoň
    

    
     –
    

    
     Software Developer
Milan Bartoň
Software Developer
Nano Energies
Nano Energies

    
     Jan Škampa
    

    
     –
    

    
     Ředitel oddělení tradingu
Jan Škampa
Ředitel oddělení tradingu

JAN ŠKAMPA

Snažíme se něco změnit

Před Nano Energies jsem hrál profesionálně poker. Nikdy jsem ale nebyl ten okázalý pokerový hráč, kterého život v hernách uspokojuje, proto jsem to nebral dlouhodobě. Cílem bylo si vydělat na svobodný život při studiu ekonomie na Univerzitě Karlově. Byl jsem úspěšný, ale nenaplňovalo mě to a hledal jsem další výzvu.

Když jsem skončil, hledal jsem, kde bych uplatnil svoje analytické myšlení a schopnost pracovat s rizikem. Na doporučení jsem objevil Nano Energies a začal na pozici tradera/obchodníka. V té době se tady stavěly obchodní modely a moje práce byla 

z poloviny obchodní a z poloviny analytická. Práce obchodníka v Nano Energies má s pokerem hodně společného. Je o rychlých rozhodnutích, predikcích, analýze, matematice, dávání si informací do souvislostí i odhadování toho, jak budou hrát ostatní. Chování trhu ovlivňuje ceny elektřiny a naší výhodou je, že my umíme predikovat, kam se cena bude vyvíjet, dříve než ostatní,.

Naše know-how spočívá především v tom, že rozumíme detailnímu naceňování elektřiny. Elektřina je speciální komodita v tom, že se nedá nikde skladovat jako ropa nebo pšenice. Musí být stále v určité hladině, aby všechno fungovalo správně. Když jí bude pod limitem, hrozí blackout, pokud stoupne nad maximum, hrozí také blackout. Cena elektřiny se mění z hodiny na hodinu, někdy z minuty na minutu. Rozumět, jakou hodnotu bude mít, v tom jsme nejlepší v České republice a možná i v Evropě. Tím, že do soustavy zasahujeme, pomáháme v jejím vyrovnávání. Výrobcům elektřiny, často těm, kteří vyrábí zelenou energii, pomáháme tím, že jim flexibilně říkáme, kdy mají vyrábět podle toho, jak bude elektřina hodnotná v následujících hodinách. Myslím, nebo spíš jsem přesvědčený, že bez nás by to bylo mnohem víc "rozlítané".

Postupem času jsem se začal zapojovat do rozhodování a vedení firmy. Z pokeru jsem měl finance a dopadlo to tak, že jsem si od Petra Rokůska koupil podíl. To, co mě přesvědčilo, byly osobní sympatie k lidem, kteří tu jsou, kombinace racionálního uvažování a hodnot, které lidé v Nano za ním žijí. Líbí se mi, že se snaží s vydělanými penězi něco změnit. Část zisku dáváme na dobročinnost a financujeme Nano Green,

která se zabývá obnovitelnou energií. Přemýšlíme nad chytřejší decentralizovanou energetickou soustavou. Zkoumáme peer-to-peer sdílení elektřiny, kdy si budou moct lidé sdílet energii mezi sebou.

Trading, který mám nyní komplet na starosti, je finančním motorem Nano Energies a financuje všechny ostatní aktivity. Líbí se mi, že na jedné straně zefektivňujeme trh a na druhé straně s vydělanými penězi pomáháme. Jsem oproti Tomášovi a Petrovi v provozním detailu a snažím se tu příležitost využít, jak nejlépe umím. Pracujeme na tom, abychom přenesli naše know-how na další zahraniční trhy, kde budeme moct být díky jejich legislativě ještě efektivnější.

Vedle toho chci udržovat atmosféru, kterou Nano má, a nabírat lidi, kteří jsou si hodnotově podobní. Neumím to definovat, je to hodně pocitová záležitost, ale chci, aby si lidé uvědomovali, pro koho pracují a jaké projekty u nás děláme, aby neměli na svět kariérní a oportunistický pohled, ale byli jsme pro ně jako firma a tým lidí zajímaví.

Nemám jasný dlouhodobý cíl, jak to má celé vypadat. U mě je to celé o procesu a vývoji. Pracovat neustále na tom, abychom udržovali konsensuální a tvůrčí atmosféru. V Nano není dohled nad lidmi, máme plochou strukturu a je to hodně svobodné. Tedy kromě toho, že fungujeme v režimu 24/7 a tomu se musíme přizpůsobit.

Líbí se mi, že máme díky datům stále možnosti, jak obchodování vylepšovat.

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies

Cyklopromítání v kině Aero

Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies
Nano Energies